Pulse Trafoları

Başlatan Teğmen, 29 Kasım 2017, 15:05:27

Teğmen

Kim gönderecek onu anlamadım.Dalga geçer bir üslupla yazmazsanız sevinirim.
Alıntı yapılan: cetin1990 - 30 Kasım 2017, 15:40:24
Yazı bitince gönder düğmesini tıklayacaktır.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

devrecii

Puls trafosu nedir ? Bu nedenle cevaba ulaşamıyorsunuz.

ExcellentIT diye bir program var bu program smps trafonun verebiliceği gücü gösteriyor ve smps frekansında kaç sarım sarmak gerekir hesaplıyor.

Mesela bir trafoda girişte 300v 40sarım var diyelim  çıkışa 2 sarım sarılırsa 15v çıkışda voltaj elde edlilir.

Frekas düştükçe sarım sayısı artar. Bunun neyini hesaplayacaksınız?

Kabaca ferrit nüveye sarmanız gereken sarım sayısı bobin sarılacak bölgenin kesim alanı ile ilgilidir ve ferrit malzemenin cinsi ile.

Osiloskopda ayarlı osilatörle bobine frekans yollayıp izlerseniz uygun sarımı yada frekansı bulablirsiniz hesap şart değil.

Neyi hesaplamak istiyorsun frekansımı ,gücümü ?

Teğmen

Pulse trafosu / high frequency transformers gibi adlar altında yüksek frekanslar için olan trafolardan bahsediyorum.
Baştan sona trafonun hesaplamaları mesela elimde 24 V var bunu yüksek frekansta anahtarlayıp(ki bu smps mantığıdır.) trafo ile yükseltip 315V DC gerilim elde etmeye çalışıyorum.
Yorumlarınızda sürekli soru ve bunun neyini hesaplayacaksınız gibi ibareler var . Ben hesap soruyorum öğrenme amaçlı bilmiyorsanız yazının kelime sayısını çoğaltıp içeriğini boşaltmayın.Bu çalışmaz bu böyle olur gibi yorumlar bana göre çok anlamsız sebebi açıklanmazsa.Yazın madem şu şöyle olur ondan çalışmaz diye veya şöyle hesap edebilirsiniz şu dökümana bakabilirsiniz ama uğraşmayın
Alıntı YapOsiloskopda ayarlı osilatörle bobine frekans yollayıp izlerseniz uygun sarımı yada frekansı bulablirsiniz hesap şart değil.
bu şekilde yapın diye . @iboibo
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

devrecii

Bunu samimi olarak sordum neyi hesaplayacaksın frekansını ,kayıplarımı ,çıkışta alabileceğim max akımımı .

Teğmen

Hepsi birbirine bağlı gelmiyor mu zaten ? Trafonun boyutunun küçük olması için yüksek frekansta anahtarlama yapacağım fakat bu da bazı sıkıntıları beraberinde getirecektir.
Çıkış gücü 1575 watt civarı olacak. @iboibo

cetin1990

Sizin yüksek frekans olarak kastettiğiniz nedir?   Bir kaç khz değil midir?   trafo daha da küçüşlsün diyerek bu işte bir kaç MHZ kullanamazsınız! Mosfetlerdeki anahtarlama  kayıpları artacaktır.    E20 veya benzeri trafo  alıp   2x500 tur sarmak  yetecektir.   Zaten her ne hesap yaparsanız bulabildiğiniz trafoyu ve teli  kullanmak zorundasınız.   

Teğmen

@cetin1990 birkaç değil yaklaşık 200-300kHZ kullanacağım.Ayrıca hazır değil trafo şirketine parametreleri gönderiyorum ve sarıyorlar buna uygun

Teğmen

Nüve hesabını yaptım @cetin1990 sırada tel kesiti ve sarım sayıları falan var.Hesaplama bitince sardıracağım trafoyu.

Teğmen

Şimdi şöyle bir hesaplama yaptım;
100kHz anahtarlama sinyalinde [latex=inline]Wa*Ac =5,35[/latex] buldum.Buna göre ETD49 nüveyi seçmeyi tercih ettim.
[latex=inline]Npri=2,7 turn Nsec=35,43 turn [/latex] ve tel çaplarını da [latex=inline]d1=5,29mm2 ve d2=0,464 mm2[/latex] olarak buldum bu hesaplamalarda bir sıkıntı var mıdır?Ustalar bir baksın bakalım ne tavsiye edecekler?
Bir tek İndüktansları kaldı hesaplanacak.Bu konudada yardım ederseniz sevinirim?

tunayk

Spir sayılarını bulmuş olmanız güzel. Lakin, 2,7Tur ve 35,43Tur gibi değerler gerçekte uygulanamaz. Bu nedenle, Np=3Tur, Ns=35 veya 36 kabul ederek hesaplarınızı geri doğru kontrol ediniz. Eğer bu değerler kabul edilebilir sınırlarda ise, sorun yok. Eğer çok sapma oluşuyor ise, nüveyi değiştirmeniz gerekebilir.

Teğmen

Alıntı yapılan: tunayk - 04 Aralık 2017, 13:06:13
Spir sayılarını bulmuş olmanız güzel. Lakin, 2,7Tur ve 35,43Tur gibi değerler gerçekte uygulanamaz. Bu nedenle, Np=3Tur, Ns=35 veya 36 kabul ederek hesaplarınızı geri doğru kontrol ediniz. Eğer bu değerler kabul edilebilir sınırlarda ise, sorun yok. Eğer çok sapma oluşuyor ise, nüveyi değiştirmeniz gerekebilir.
@tunayk usta burada primer ve skonder taraftaki indüktansları nasıl hesaplayacağız

cetin1990

Geyt sürmek için kullanılacaksa  hesaplamaya gerek yok.
Önce 2x100 sarım deneyin olmadıysa 2x 500 yine olmadıysa 2x 1000

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 04 Aralık 2017, 14:30:57
Geyt sürmek için kullanılacaksa  hesaplamaya gerek yok.
Önce 2x100 sarım deneyin olmadıysa 2x 500 yine olmadıysa 2x 1000
@cetin1990 Usta geyt sürmek derken ben acemiyim biraz açar mısın?