12v PC fanini 20v da kullanmam gerek.

Başlatan Zoroaster, 31 Aralık 2017, 01:39:44

Zoroaster

12v PC fanini 20v da calistirmanin bir yolunu bulmam lazim.

Henuz fan satin almadim. Isin icinden cikamazsam 24v kullanacagim. Fakat 12v olanlari daha ucuz oldugu icin cozum ariyorum.

Transistorlu regulator, seri direnc,  seri zener vs cozum ama belki parlak fikir cikar diye sorayim istiyorum.

Bu fanlar genelde 0.3 - 0.5A oluyor galiba.
Seytan deliginden kacti.

XX_CİHAN_XX

MC34063 bu işler için ideal olan çok ucuz bir regülatördür.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

RaMu

Bir ara şöyle bir şey görmüştüm işe yarar mı acaba?
Led yerine paralel kapasitörle 12V motoru bağlayıp,
frekansı ayarlamak içinde emitere bağlı kondansatörü küçültüp ...

Kaynak site ve videosu:
http://www.cappels.org/dproj/simplest_LED_flasher/Simplest_LED_Flasher_Circuit.html
https://youtu.be/rpGOKGrcpAk?t=280
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Zoroaster

Ramu sagolasin. Aradigim bahsettigin gibi bir fikirdi.

Yukaridaki devreyi kurdum ve scop kapasitor uclarindaki ortalama gerilimin 9v civarinda oldugunu soyluyor.

Fana 2..3v civarinda voltaj gidiyor.

Sw. Reg de isimi gorur ama bobin vs gozumde buyudu ve pcbde cok kucuk yerim var.

Mavi olan C uclarindaki Voltaj. Kirmizi olan fan uclarindaki voltaj. (problar x10)

Fanin dusuk voltajda donmesi daha cok isime gelir. Ses de azaldi. Omur de artacak.

Son karar: 4 adet paralel 1K yi fana seri baglayip gidiyorum. Fan zaten direncleri de sogutacak.
Seytan deliginden kacti.

Erol YILMAZ

devrecii

İyi de hocam bu devrede de yine enerji 220ohm dirençten geçecek direnci ısıtacak direnci eksiye bir kondansatör koyup direk fana bağlasanız daha kolay olmaz mı  ;D ;D ;D ;D

Zoroaster

On-Off anahtarinin olmamasi disinda Picoscope'dan memnunum.
Seytan deliginden kacti.

cetin1990

Bc237 kolektör emiter yönü ters gibi görünüyor. Gerçekten bu şekilde mi çalışıyor?

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

serkan_48

Transistor , direnc veya zenerle yapilacak her cozum lineer oldugu icin cok buyuk fark ediyormu?

Yani 20 volttan 12 volta herhangi bir gerilim regulatoru yapmak yada 7812 takmak ile arada bir fark varmi?

Anahtarlamali bir regule devresi kullanilacak ise durum baska.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: Zoroaster - 31 Aralık 2017, 01:39:44
12v PC fanini 20v da calistirmanin bir yolunu bulmam lazim.

Henuz fan satin almadim. Isin icinden cikamazsam 24v kullanacagim. Fakat 12v olanlari daha ucuz oldugu icin cozum ariyorum.

Transistorlu regulator, seri direnc,  seri zener vs cozum ama belki parlak fikir cikar diye sorayim istiyorum.

Bu fanlar genelde 0.3 - 0.5A oluyor galiba.

12 V. 80 lik fanlar 0.3 A. , 120 likler 0,6 A. oluyor.
24 V. gerilim için akım yarıya iniyor. devirleri her ikisin de de 3000-3600 dev/dak. bildiğim kadarıyla.

fan kasasına göre 12V. ile 24V. arasında fiyat farkı olduğunu yeni duydum.
fandan tek bir adet mi kullanacaksınız?

12V. olanlardan, fan kasası küçültülüp, 2 adet 20V. a seri bağlansa, fiyat ve kapladığı alanlar aynı kalabilir belki.

fandan en az iki ve katlarında kullanılıyorsa kasa değişimine gerekte kalmaz sanıyorum.

ankyra

Yukarıdaki devre nasıl çalışır? Anlayan biri açıklayabilir mi?

ipek

serisine 1W zener diyot tak gitsin....zener ısınır dissipate olur dersen fanı önüne koy... :D

mufitsozen

@ipek normal olarak diot yada zener kullaniriz.

Ama elinizde hazirda istediginiz eleman yoksa, bir BJT transistoru rektifier diod yada ters polarizasyonla zener gibi kullanmak mumkundur.

BJTyi Zener olarak kullanmak gurultulu calismasindan dolayi genel olarak tercih edilmez,

Gunumuzde her istedigimiz ozellikte eleman bulmak prb olmadigindan coook eski hobici dergilerinde cingoz hobicilerin bak ben neler biliyorum diye ovunecegi durumlarda(elektor gibi), yada devrede isi kompanzasyonunda uygun ozellikte eleman bulmak zor olursa devredeki baska bjtlere uygun olacagi durumlarda kullanilabilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.