Aku + DC voltaj paralel??

Başlatan Maxim, 09 Ocak 2018, 20:38:11

Maxim

Birsey icin fikirlerinizi almak istiyorum.
Bir aku dusunun 12 volt
Kursun asit aku.
Bitik degil, sarjli

Buna paralel kendi voltajindan dusuk olmak kaydiyla paralel bir dc voltaj ama akimi yuksek olabilen (50A) verirsek bir sorun yasarmiyiz? Yada ne sorun yasayabiliriz?

Amac, akuden cekilmesi muhtemel anlik yuksek akim olursa voltaj dusmesini engellemek.

Okan AKÇA

Kurşun asit akü uzerinde ani akim verme ve voltajlari bellidir. Sarj cihazı bağlamak  doğru tercih olacaktır.

OG

Aküye paralel diğer kaynak arasında voltaj farkı olduğu müddetçe diyot gibi bir engel yok ise daha yüksek voltajlı olandan daha düşük voltajlı olana akım akması muhtemeldir.

Paralel kaynak smps falan ise, bu akıma kaynakların elektronik iç yapısının engel olma ihtimali var.
Mesela bu bir switchmode power supply ise,
SMPS cihazların yapıları genelde şöyledir, gerilimi gereken değere çevirdikten sonra doğrultma diyotları (hızlı diyot) devreye girer. Bunların yönü de bir alengirik yapıya sahip değil ise, dışarıdan gelecek daha yükse voltaj diyotları tıkayacak yönde oluşur.
SMPS'in, dışarıdan gelen voltaja (aküden) maruz kalacak elemanları da, kapasitorler, çıkış voltajını ölçen kombinasyon (direnç - tl431 - opto gibi) gibi olur, bunlar ile sınırlı ise sıkıntı çıkarmaz. Bu durumda, SMPS, voltaj ayarı davranışlarını da aküden gelene göre ayarlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

foseydon

Aküye bağlandığınız ve DC voltaj sağlayan malzemenin ( devre vs. Ne işe) empedansına göre akü'den malzemeye akım akar. Arada diyot olmadığını farzedersek. DC voltajı sağlayan malzemenin ne olduğunu bilmeden yorum yapılamaz.

Sozuak

Kisa sureli anlik guc gereksinimini paralele yuksek kapasiteli bir kondansator ile de saglayabilirsiniz. Guc gereksinimi daha uzun sureli ise paralele baglamak  sorun cikartmaz. Aku sarji nasil yapilacak bilemiyorum ama  sarj olayini dusunmez isek sorun olmaz. O kadar yuksek akim ile degil ama daha dusuk akimlarda bu tip kullanimlar yapmistim.

yesilu

Akü bozuk olmadığı  ve gerilimi diğer kaynaktan yüksek olduğu sürece sorun yaşanmaz. Ama akü hücrelerinden biri kısadevre olursa (nadir birşey değildir) aküye büyük akım akmasına neden olup patlama çatlama ya kadar tehlikeli durumlar oluşabilir, riski yüksektir. Aküye şarj akımı akmasını engellemek lazım, diyotla veya ters akımı algılayıp aküyü ayırabilen bir koruma devresiyle...

Maxim

daha fazla detay vermeye çalışayım arkadaşlar, bazı şeyleri yazmayı düşünemedim

amaç aküyü şarj etmek değil
anlık çekilmesi muhtemel bir akım sonucu akü voltajının 10 voltun altına düşmeyeceğini garanti etmek
(kabaca çekilecek anlık akım 50 belki 100 ampere kadar ulaşabilir ve süresi 1-2sn olabilir en fazla)
araç üzerinde uygulanacak, yani akümüz 12volt ve 45 amper ile 120 amper arası olabilir.

bu bağlantı 12 saat sürebilir, yani kısa süreli bir takviye sayılmaz
zaten 5-10 dakikalık bir şey olsa tedirgin olmazdım ama olay yarım gün olunca herbir olumsuz şeyi düşünmek istiyorum.

anladığım kadarıyla smps power supply bu iş için biraz sıkıntılı fakat,
trafolu klasik köprü diyot ve kondansatörlü bir güç kaynağı düşündüm ama bunların çıkış voltajı girişine göre artacaktır
yani mesela bana hiç 11.5 voltu aşmayacak bir çıkış lazım ise trafolu klasik düzenek işime gelmez diye düşünüyorum?

dolayısı ile çıkış voltajı sabir birşey lazım, o da ancak smps ile olur
az yer kaplayan 12 voltluk 200 amperlik çok güzel smps power supply lar var

peki çok basit bir yaklaşımla smps ile akü arasına seri ve akımı çok yüksek bir diyot koysam
bu şekilde aküden güç kaynağına bir akımda akmayacaktır
sonuç olarak 1 tane diyot muhtemel sıkıntılarımı çözermi sizce? (smps power ile)

yesilu nun yazdığına göre birde en olumsuz durumlar için bir devre tasarlamak lazım

mg1980

Hocam, voltaj düşmesinin sınırı nedir ? Kaç volta kadar kabul edilebilir ?

Sozuak

Akü kapasitesi 45-120 Ah arası demişsiniz. Aküler aslında o akımı verebilir sizin yapmanız gereken o akımda vereceği gerilimi tablo halinde sunan kaliteli bir marka aküye bakmak olur. Ben akünün 50-100 A için 1-2 saniye zorlanacağını ve voltajı düşüreceğini çok sanmıyorum ama tabi 50 ile 100A arası bayağı bir fark var. Güç kaynağı yerine anlık destek olarak araç ses sistemlerinde kullanılan kondansatörlerden faydalanmayı düşündünüz mü. O kondansatörlerin de amacı bu zaten.

mg1980

Ben de @Sozuak hocam gibi düşünüyorum. Araçlarda cinsine göre marşa basma  esnasında aküden 300-500 amper akım çekilir. Önemli voltaj düşüşü bu esnada gerçekleşir. Dizel araçlarda benim eski Audi'yi esas alırsak dört kızdırma bujisi var.Her biri 25 A civarında akım çekiyor. Hepsi 100 A, bu esnada 2-3 volt düşüş gözleniyor. 10-15 sn. çalıştığı oluyor. @Maxim hocamın konusunda voltajın ne kadar  düşmesi kabul edilebiliyor buna bakıp buna göre tedbir düşünülebilir.

Maxim

anlık çekilmesi muhtemel bir akım sonucu akü voltajının 10 voltun altına düşmeyeceğini garanti etmek

sozuak, aslında supercapacitör düşündüm ama çin mallarına güven olmuyor
markalı olanlarda (maxwell gibi) çok ciddi para

mg1980

Bu 10 volt üzeri voltaj  100 ampere yakın akım çeken cihaz için mi ayrı bir devre için mi gerekli..

Sozuak

Arac ses sistemleri satan yerlerden yada deneme icin sahibinden gibi yerlerden alinir. Avantajlari var dezavantajlari var. Biri kablolu stasyoner olacak digeri tamamen mobil. Bir denem yaparak nihai sonuca ulasmak lazim.

Maxim

Alıntı yapılan: mg1980 - 10 Ocak 2018, 12:22:12
Bu 10 volt üzeri voltaj  100 ampere yakın akım çeken cihaz için mi ayrı bir devre için mi gerekli..

güç kaynağı, aracın aküsüne paralel bağlanacak
amacı,
araçta bulunan MARŞ MOTORU hariç herhangi bir devre-dc motor-xenon far-selenoid-ampül-radyatör fanı vs vs çalıştığı ilk andaki voltaj düşümünü 10 voltun altına düşmesini engellemek için bu tedbir.

mg1980

Hocam,onu anladım.Şunun için sormuştum..Sizin 12 v altına düşmesini istemediğiniz  fazla akım sarfiyatı olmayan bir devreniz varsa onu bir diyot üzerinden besleyip diyodun devre tarafına bir kondansatör konabilir diyecektim, neyse bunu mutlaka siz de düşünmüşsünüzdür.Saygılar.