TL431 PİC GİRİŞ

Başlatan Muyat, 25 Mart 2018, 16:57:23

Muyat

Resimdeki gibi pice giriş şekli dogru mudur?
Yoksa 10k direnç+5v1 zener mi kullanmalıyım?

forsa1975

Yukarıdaki şemaya göre R2 batarya + ucuna bağlı olan ucu , TL431 in 3 nolu pinine bağlanmalı.
Ben 2.2uf konansatör koyuyorum.

Ayrıca pic12f675 in A0 girişi yerine 6 nolu vref pinine bağlanması gerekmiyor mu ?

M.Salim GÜLLÜCE

Maksat TL431 üzerindeki gerilimi okumakmı yoksa PIC girişlerini korumakmı?

M.Salim GÜLLÜCE

Maksat TL431 üzerindeki gerilimi okumakmı yoksa PIC girişlerini korumakmı?

Muyat

tl431 gerekli referans voltajında çıkışı verince pic girişini tetikletmek istiyordum.
10voltta referans gerilimine ulaşınca tl431 çıkış veriyor.
Resimdeki gibi baglantı yaptım.Acaba eksik veya fazla varmı?
Şimdiye kadar opto kullanıyordum hep..Sorun çıkmıyordu..Yer sıkıntısından dolayı böyle bir şey yaptım.

seyityildirim

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Muyat - 26 Mart 2018, 16:36:26
tl431 gerekli referans voltajında çıkışı verince pic girişini tetikletmek istiyordum.
10voltta referans gerilimine ulaşınca tl431 çıkış veriyor.
Resimdeki gibi baglantı yaptım.Acaba eksik veya fazla varmı?
Şimdiye kadar opto kullanıyordum hep..Sorun çıkmıyordu..Yer sıkıntısından dolayı böyle bir şey yaptım.

I/O pinine koyduğun 10k direç ile 100k dirence yer değiştirirsen Pin girişinden GND ye de koruyucu zener koyarsan amacına ulaşmış olursun.

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında bu tür uygulamalar için rail to rail ompamp kullanmanı tavsiye ederim.
MCP6001...MCP6004

Muyat

Bi güncelleme yapıyım.
Çalışmalarım devam ediyor.....
TL431 'de 3k3 direcin degerini değiştirip kesme voltajını 11.4  v olarak ayarlamak istedigimde şöyle bişey oluyor.
Aküye paralel baglı  sabit bir yük varken sorun yok ;
ancak mesela diyelim ki 11.9 voltta anlık bir 0.5 amper çektik diyelim...O esnada voltaj anlık düşmese bile sanki 11.4 volta düşmüş gibi tl431'i tetikletiyor.Buna baglı olarak pic de tetiklendiği için gereksiz yere uyarı veriyor...
Bunun nedeni ne olabilir?

M.Salim GÜLLÜCE

Büyük ihtimal PIC beslemesi üzerinden geriye vuruyodur.
Pic beslemesini bir ufak şok bobininden geçir ve pic tarafını bir tantal kondansatör ile şasele.
Başka sebeplerdende kaynaklanabilir. Devrenin son durumunu şematik olarak buraya koyarsan daha rahat fikir yürütme şansımız olabilir.
Mesela kullandığın yük ne çeşit bir yük? indüktif mi kapasitifmi?
Başka ek devre elemanın varmı gibi sorular?

mg1980

TL431'in 1 no.lu pinine bir diyot(hızlı)üzerinden bağlantı yapıp diyotun katodu ile GND arasına bir elk.kondansatör(100-470 mf) bağlayıp deneseniz olur mu ?

Muyat

Birkaç yol denedim olmadı...
6 numaralı mesajdaki gibi pice girdim ,sonra opto vs kullandım.Sonuç yine aynı...
Kesme voltajına 0.5volt kala eger harici bir yük baglayıp akım çekersem tl431 o an tetikleniyor ve voltaj 12.5 olana kadar tetikte kalıyor...
Yani kesime son 0,5volt kala harici akım çekilirse voltaj o an çökmese bile tl431'i tetikletiyor.Anlık tetiklense yine iyi ama o şekilde kalıyor...Ama o harici yükü en başta baglarsam sorun olmuyor.
Video çekip atıcam...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Muyat - 06 Nisan 2018, 17:20:00Birkaç yol denedim olmadı...
6 numaralı mesajdaki gibi pice girdim ,sonra opto vs kullandım.Sonuç yine aynı...
Kesme voltajına 0.5volt kala eger harici bir yük baglayıp akım çekersem tl431 o an tetikleniyor ve voltaj 12.5 olana kadar tetikte kalıyor...
Yani kesime son 0,5volt kala harici akım çekilirse voltaj o an çökmese bile tl431'i tetikletiyor.Anlık tetiklense yine iyi ama o şekilde kalıyor...Ama o harici yükü en başta baglarsam sorun olmuyor.
Video çekip atıcam...

Anlamadığım şey bu işe niye tl431 mahkumiyetindesin.
Opamp li kapan devreleriyle istediğin kriterlerde bilgi alabilirsin

Zoroaster

Icinde 10 Bit ADC olan islemcin var. Neden alengirli yollara giriyor ve fazla fazla malzeme kullaniyorsun?

12vdan GNDye 3 tane 10K bagla. GND ye bagli ilk 10K dan ADC girisine gir. (1/3 gerilim bolucu)

Gerisi yazilim.
Seytan deliginden kacti.