Dimmer

Başlatan elektro_ery, 04 Aralık 2005, 00:14:47

elektro_ery

Arkadaşlar benim elimde dc 70 V ben bunu 55 V a falan düşürmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım direnç yöntemini denedim ama olmadı bunun ne yapmalıyım??dimmer kullanılır mı varsa kaynak gösterir misiniz??
[/URL]

otm

eğer yüksek akım çekmeyeceksen TL783 ile istediğin gerilime düşürebilirsin.ama maksimum 750 ma alabilirsin yüksek akım alacaksan bu entegrenin datasheetinde belirtilen şekilde transistorle destekleyip akımı yükseltebilirsin.Ama transistor ilavelerinde kısadevre korumasının devre dışı kaldığını unutmamalısın

OG

Bu akım ile kayıp çok fazla, downconvertor yaparsanız güzel olur.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Sevgili zorbey88
Arkadasım 70v dc gerilimi dimmerle dusuremessin ,direnc yontemin neden
olmadı ,cok fazla akım cekmeyeceksen kullanabilirsin birde zener diyotlarla yapabilirsin ,70v gerilimi bir direncle zenere bagla akımın yuksekse watlı  bir direnc olsun  330 ohm.. 1k arası olabilir direncin cıkısınada bir zener bagla olsun bitsin zener gerilimini ayarlamak icin farklı zenerleri seri baglayabilirsin zenerlerinde watlı olanlarını secersen bence guzel olur kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ise

zorbey kullanacağın akım ne kadardır?

elektro_ery

2.5-3 A Civarlarında akım çekicem
arkadaşalar yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
[/URL]

ise

akım değerin yüksekmiş bunun için smps öneriririm.

stlg

Sevgili zorbey88
Arkadasım biraz komik ama fazla pratik birsey istiyorsan cekmek istedigin akıma uygun diyotlardan al ve bunları dusurmek istedigin gerilim
seviyesine gelinceye kadar ardarda seri bagla kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.