Anahtarlamalı regülatörlerde anahtarlama frekansının önemli

Başlatan Mucit23, 06 Eylül 2018, 10:53:56

Mucit23

Selamlar

Anahtarlamalı regülatörlerde anahtarlama frekansı uygulamaya göre nasıl seçilir? Bir uygulamada MP1584 kullanıldığı gördüm. Bu regülatör 1.5Mhz'de anahtarlama yapıyor. Frekans arttıkça kullanılması gereken bobin ve kompanzasyon kapasitelerinin boyutunun küçüldüğünü biliyorum temel olarak. Bunun dışında nelere dikkat etmek gerekiyor?

MP1584 aslında uygulama için işimi görüyor. Fakat giriş gerilimi 28V diyor. 24V akü ile çalışan bir sistem için bu değer biraz kritik seviyede kalıyor. Bu yüzden en az 36V giriş gerilimine sahip ve 3A verebilecek bir regülatöre ihtiyacım var. Bu regülatör ile Mosfet sürücüleri ve bir takım donanımı beslemeyi düşünüyorum. Ayrıca Regülatörü bir mikroişlemci ile açıp kapayabilmem gerekiyor. Yani ON/OFF girişi olması lazım.

Aklıma LM2576 kullanmak geldi. Fakat bu regülatör 52Khz'de anahtarlama yapıyor. Bahsettiğim uygulama için ne derece önemli bilmiyorum.

Zoroaster

Frekansin artmasi boyutlari dusurur.  Harmoniklerin genlikleri acisindan frekansin onemi var.

Senin uygulamanda frekansin on planda olmasini gerektiren bir durum yok. Scop, radyo alicisi, tibbi, askeri, laboratuvar cihazi vs yapacak olsaydin frekans cok onemli olacakti cunku RF yayilimin frekansi uzerine cok dusunmek gerekirdi.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

LM2596'yı da düşünebilirsin. Frekansı 150 kHz civarında, bu da daha küçük elemanlar demek.
Gökçe Tağlıoğlu

Arectron

Teşekkürler. Biraz fikrim oldu. OnSeminin Dökümanına bakyorum.