şok bobini

Başlatan mesmert, 09 Aralık 2005, 11:44:48

mesmert

arkadaşlar ac de kullanılan şok bobinlerin hesabını bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

herkese kolay gelsin.

otm

aşağıdaki adrese 2 adet pdf dosyası koydum.bunlar fikir verebilir ,temel hesaplamalar mevcut.
kolay gelsin

www.uniteknik.com/dosya/coil1.pdf

www.uniteknik.com/dosya/coil2.pdf

muh_bey

Merhaba, öncelikle ne bakımdan bir hesap istediğini belirtmemişsin. Şok bobinini ne amaçla kullanmak istiyorsun? AC de göstereceği direnç değerini mi bilmek istiyorsun yoksa tel, sipir vs. hesabı mı istiyorsun? Ne amaçla kullanacağını ve ne yapmak istediğini açıkça belirtirsen yardımcı olabilirim... Kolay gelsin

mesmert

Alıntı yapılan: "muh_bey"Merhaba, öncelikle ne bakımdan bir hesap istediğini belirtmemişsin. Şok bobinini ne amaçla kullanmak istiyorsun? AC de göstereceği direnç değerini mi bilmek istiyorsun yoksa tel, sipir vs. hesabı mı istiyorsun? Ne amaçla kullanacağını ve ne yapmak istediğini açıkça belirtirsen yardımcı olabilirim... Kolay gelsin

arkadaşım ilginden dolayı sağol benim istediğim sipir hesabı ben bununla yüksek wattlı lamba çalıştıracam.

örneğin 1000w halojen lamba

muh_bey

Merhaba,

Aşağıda verdiğim formül genel bir bobin hesap formülü genellikle yakın sonuçlar veriyor.

N = sarım sayısı
u = havanın geçirgenliği ( 4Pi x 10e-7 )
A = nüve kesit alanı ( metrekare cinsinden )
L = istenen endüktans değeri  ( Henri cinsinden )
l = hava aralığı ( metre cinsinden )

N =  karekök [ (L x l) / (u x A) ]

Benim tavsiyem bu formülde bulduğun sarım sayısını, önce elinde bulunan mevcut elektrik kablosu ile sararak henri değerini ölç doğru olduğunu gördükten sonra sar.

Sarım sayısından ziyade hava aralığı senin için çok önemli olacak sarım sayısını biraz hatalı yapsan dahi hava aralığını değiştirerek istediğin henri değerini elde edebilirsin.

Kolay gelsin... Çalışmalarınızda başarılar

mesmert

muhbey arkadaşım ben lambanın data sheetinde sadece lamba için gerekli voltaj ve akımı vermiş bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

I=11 A
U=260V

benim kullancağım karkas ölçüsü 5x5cm (içten ölçüldüğü zaman)

bir örnek verirsen sevinirim.

kolay gelsin