Paralel LED'ler

Başlatan obina, 14 Aralık 2005, 21:56:13

obina

Merhabalar
Harflerden oluşan bir yürüyen ışık devresi yapmaya çalışıyorum.Bir harf için 15-20 adet ledi paralel bağladım.Enerji verdiğimde harflerdeki bazı ledlerin yanmadığını gördüm.Zannedersem bazı ledler daha düşük bir gerilimde iletime geçiyor ve paralel kollardaki gerilim eşit olduğu için diğerleri yanmıyor.Her led için bir ön direnç bağlamak ise oldukça karıştıracak işi.Bunu nasıl çözebilirim?

arslan74

Ledleri seri bağlamayı dene...

obina

O zaman da ledler farklı ışık şiddetinde parlayacaktır.Üstelik olası bir arıza durumunda tüm ledleri kontrol etmek gerekmez mi?

hamit

evet dostumm
ledler ımalat ozellılerıne gore degısık akımlarda uretılmıstır
ancak pıyasa satılan ledler cok yogun sekılde defolu oldugu ıcın böle sonuclarda cıkabılıyoo

vaktın varsa denıyerek all derımm

teknikelektronikci

evet hakiketen çok büyük sorun ledlerin defolu ya da farklı olması. bir şey soracam obina arkadaşım bu ledleri herhangi bir transistörle sürdünmü.
kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

arslan74

Led alırken tek tek led almayın.
Poşeti acılmamış belli adetlerde olan ledlerden alırsanız sorun olmaz.

Cünkü onlar aynı seride üretilmiş ledlerdir, içinden cok az hatalı mal cıkar.

Oysa acıktan aldığınız ledlerin üreticilerin farklı olma durumları yada seriserinin farklı olma durumları var. Buda iki ledin farklı karekteristikte olasına neden oluyor. Aynı üreticiden üretilen bir partı LED ile daha sonra üretilen partinin karekterisliği aynı olmuyor. Bunu iyi dikkat edin.

Size ne kadar LED lazımsa Mümkün olduğunca aynı üreticiden aynı parti mal olmasına dikkat edin ve tüm ihtiyacınız olan ledi öyle olmasına dikkat ediniz.

Büyük Diplaylı böstergelerin içinde seri bağlanış ledler var. Mesela 7segmen büyük bir gösterge almıştım. Ama bu göstergelerinin ledlerini 5Volt ile yakamadım.

Nedeni gayet acıktı cünkü içinde tek led yoktu seri bağlanış birkaç tane led var. Dolaysyıla yanması için 5Voltun üzerinde bir gerilime ihtiyac duyuyor. Bende cıkışlara ULN2005 ekleyerkek göstergelerin beslemesini 12Volta cıkardım böyelikle gayet düzgün ve net göstermeye başladı.

obina

arslan74 yazdıkların gayet mantıklı geldi.Açıklaman için teşekkür ederim.

teknikelektronikçi arkadaşım sorun transistörde değil.Zaten tek bir harf grubunu bir transistör sürüyor.

İlginiz için sağolun

emin1

ledler seri bağlanmalıdır çünkü az akım çeksin
15 adet led seri bağlarsa 15*2 =30 V ile sürebilirsin bir seri dirençle
20 mA akım çeker.

ama ledler paralel bağlanırsa  2V  ve 0,20*15 =300 mA akım çeker bunuda kontrol etmek zordur. ısı problemleri ortaya çıkar

seri bağlantıda sorun çıkmaz. çünkü devreni tasarla ledleri yak üzerilerinde 2V düşecek ve devreden 20 mA geçeçek şekilde ayarlandınmı. 3-4 gün çalıştır. arızalanacak ledler patır patır dökülür onları tesbit edip değiştir. birdaha uzun zaman arıza yapmazlar 100 000 saat gibi

stlg

Sevgili obina
Arkadasım bende sana paralel baglantıyı oneriyorum her bir lede seri bir direnc bagla ve direnc baglı tum ledleri paralel bagla ben halı sahalar icin yaptıgım scorboardları bu mantıkla yaptım ledler arasındaki parlaklık farkları bu sekilde belli olmuyor kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

kesmez

kendi içinde direnç olan ledler var..
piyasada varmı bilmiyorum...
onlardan kullanabilirsin..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)