Toroid nuveye sargi sarmak.

Başlatan z, 25 Nisan 2019, 15:11:41

z

Toroid nuveye HF transformator saracagim.

Nuve yeterince buyuk ve sargilarin tamamini tek kata sigdirabilirim.

Yani halkanin 1/3 une primer, 1/3 une sekonder1, 1/3 une sekonder2.

Fakat bu sarim sekli iyi bir fikir mi emin degilim.

Alternatif sarim sekli sarimlari ust uste yapmak.

Sanki ilk cozum daha iyi gibi.

Konu hakkinda bilgisi olan var mi?

Soldaki nuve ilk anlatima ait.

Sagdaki ise ikinci anlatimda sargilardan sadece birisi. Sarimin ustu bandlanip ikincisi sarilacak. Oda bandlanip en uste diger sargi sarilacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Şimdiye kadar incelediğim sarımlar da ilk anlatımla yapılanı pek görmedim. Genellikle 3 paralel sarım varsa bu 3 tel tek bir tel gibi birleştirilip N kadar sarılıyor. Benim gördüklerim hep böyle. Sanki bu şekilde sarılsa yüksek frekanslarda daha verimli olur gibi.

z

Benim sargilarda paralel baglanti  yok. Her birisi ayri sargi. Kacak enduktans acisindan hangi sarim daha avantajli onu merak ediyorum.

Mucit23

Tamam abi işte paralel gibi saracaksın ama sarım bittikten sonra her bir telden farklı akımlar akacak. Telleri ayıracaksın yani. Benim gördüğüm sarım şekli bu şekildeydi.

devrecii

Manyetik akı sarım olan  noktada yoğunlaşır ve o bölge manyetik akıya doyar.  Tamamına yayılması gerekir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2019, 15:45:18Şimdiye kadar incelediğim sarımlar da ilk anlatımla yapılanı pek görmedim. Genellikle 3 paralel sarım varsa bu 3 tel tek bir tel gibi birleştirilip N kadar sarılıyor. Benim gördüklerim hep böyle. Sanki bu şekilde sarılsa yüksek frekanslarda daha verimli olur gibi.
Ekonomik ampul devrelerinde ilk anlatılan türde sargı kullanılıyor istisnasız.
PushPull transistör için Gate yada Base tetiklemesinde..

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2019, 17:07:03Tamam abi işte paralel gibi saracaksın ama sarım bittikten sonra her bir telden farklı akımlar akacak. Telleri ayıracaksın yani. Benim gördüğüm sarım şekli bu şekildeydi.

Bahsettigin sekilde saramam cunku uygulamamda komsu iki emaye tel arasindaki voltaj farki 800V olur ki bu riske giremem.

24 bilemedin 48v push pull trafonun primeri olabilir ama benim uygulamada imkansiz.

devrecii

Çizdiğiniz şekilde parça parça sarabilirsiniz ama istediğiniz wattı almak için nüvenin normalden daha büyük olması lazım.

Tüplü televizyonun saptırma bobini ferriti var ben denedim AL düşük ama çok güzel watt veriyor yarım kilo filan var,
Tek sıkıntısı boşta iken ısınıyor , fanla soğutulablir tabi.

Avusturalyada eskici varsa gidin bakın bence  ;D

z

Kirdigim nuvenin yerine daha buyuk bir nuve kullanacagim. Elimdeki toroid nuve ihtiyacin cok ustunde buyuk.

Kirilan nuvenin gobek kesiti 95mm kare iken yeni numevin kesiti 255mm kare.

Bu sartlarda yeni trafonun sarim sayilarinin cok daha az olmasi lazim. Fakat nuvenin verileri olmadigi icin sarim sayilarini eski nuvedekinin ayni yapacagim.

devrecii

Demir çekirdek olmasın o   ;D , 12v da bi deneyin bence basit bir osilatör yapın, iki üç sarım sarıp osillatör çıkışını verin  , frekansı değiştirp deneyn,  yük çekiyorsa demir tozudur ,  osilozkopla da bakabilirsiniz kare dalga bozulur voltaj düşer.

Yada boyasını  kaldırın altta çıkan nesne çok parlak ise birde ölçü aleti ile ölçün ohmajı 5ohm-50ohm gibi ise demir tozudur. 

z

O nuveyi UPS den soktum. Bir iki gun once de 300v besleme altinda 40Khz de forward tipi duzenekde calistirdim.