Klima calistirildiginda yada durduruldugunda dis unite neden gecikmeli davranir

Başlatan z, 28 Ağustos 2019, 14:32:28

z

Klima calistirildiginda dis unitenin harekete gecmesi 30 saniyeyi buluyor. Keza klima durduruldugunda gene dis unite 30 sn kadar gec duruyor.

Bu olayin mantigi nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Lehim istasyonlarında, sıcak hava üfleyen uniteyi yuvasına geri koyunca ısıtıcısı kapanıyor ama
sıcaklığı tehlikesiz hale gelinceye kadar hava üflemeye devam ediyor çünkü içindeki termal kütle anında soğumuyor.

Klima da da buna benzer birşeyler vardır.

yesilu

(sanırım) çalıştırıldığında kullanıcının çalışma modunu değiştirmesi için zaman tanıyıp kompresörü sonra devreye sokuyor, diğer bir ihtimal sistemdeki gaz basıncının dengelenmesini, iç ve dış sıcaklık sensörlerinden stabil veri gelmesini bekliyor da olabilir. benim klima kapatıldığında kompresörü anında kapatıyor, dış ünite fanı bir süre daha çalışıyor, sıcaklığı dengelemek için diye düşünüyorum. bana ilginç gelen bir durum da bazen klimam kompresör çalışmadan önce soğuk hava üfleyebiliyor, sanki bir önceki çalışmada gazı sıkıştırmış, yüksek basıncı muhafaza etmiş, açınca direk bu depoladığı basınçlı gazı evoporatöre püskürtüyor gibi...

mustafa_cmbz

bildiğim kadarı ile çalışırken de aynı durum söz konusu özellikle soğuk moduna aldığında gazı döndürüp bir süre soğutuyor sonra veriyormuş aynı şey duruş içinde geçerli olabilir.bunu neden diye sorduğumda klimacı kondaser şişmesin diye felan dedi geçiştirdi.

z

Dis unitede gecikmeli calisiyor yada duruyor derken fandan bahsediyorum. Kompresorun sesini duyamadigim icin kompresor aninda duruyor mu yada calisiyor mu bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

dış hava sıcaklığı ve kondenser sıcaklığı arasındaki fark belli bir değeri aşınca çalışıyordur diye tahmin ediyorum. sonuçta aradaki fark azsa o fanın harcayacağı (tahminen) 50 watt ın performansa kabul edilebilir bir katkısı olmaz. benim klimaya watmetre taktım, ne yaptığını gözlemleyebiliyorum, gözlemlerime göre bu aletler kendi çapında bir yapay zeka - bulanık mantıkla yönetiliyor, aynı koşullarda aynı komutlara farklı tepkiler verebiliyor.

MB_77

İç ortamdan çekilen isi nedeniyle gaz haline geçen soğutucu akışkan kompresorde basıncı artırılır dolayısıyla sıcaklığı da artar ve kondensere yollanır. Kondenserde bu iç ortamdan aldığı ısıyı dış ortama vererek sıvı durumuna geçer. Dolayısıyla kompresör dursa dahi kondensere henüz  gönderilmiş gaz durumundaki soğutucu akışkan, fan aracılığıyla bir süre daha soğutularak sıvı durumuna geçirilmelidir ki kondenser içinde basınç artmasin ve ustanin dediği gibi kondenser sismesin

Sozuak

Arabanın radyatör fanı ile aynı mantık. Klima açılınca klima çalışmaya başlar ama anında tüm ekipman devreye girmez. İç ünite fanı sonra kompresör. Dış ortam ünitesi radyatörü de belirli bir ısıya ulaşıp forced cooling gerekene kadar bekler sonra devreye girer.

ahmetdemir07

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 28 Ağustos 2019, 15:13:02Lehim istasyonlarında, sıcak hava üfleyen uniteyi yuvasına geri koyunca ısıtıcısı kapanıyor ama
sıcaklığı tehlikesiz hale gelinceye kadar hava üflemeye devam ediyor çünkü içindeki termal kütle anında soğumuyor.

Klima da da buna benzer birşeyler vardır.
bilgi için teşekkürler