Moc3041 datasheet örnek uygulaması çalışmıyor

Başlatan necati98, 13 Kasım 2019, 00:17:23

necati98

Merhabalar, bta16 triyak sürmek adına moc3041 kullanmaya karar verdim. datasheet örnek diagramınının aynısını (snubber dahil) denedim. lakin 1 ila 2 pinleri boşta kalsa dahi devre devamlı çalışıyor. triyak her daim iletimde. 1 ile 2. pinleri 5v 330 ohmda enerjilendirilse de, pinler boşta olsa da çalışıyor. SNUBBER tarafını 0.01 kapasitör 39ohm olarak 0.1 kapasitör 100 olarak da denedim yine çalışmadı.

Fotoğrafları paylaşıyorum talep edersiniz diye. Devrenin arka yüzünde herhangi bir yol ya da iletken yok

Yazmakta fayda görüyorum; moc 1.pin 330ohm ile 5v şarj adaptöründen enerji alıyor. 15mA kadar.
moc 2.pin şarj cihazının gnd ucu.

moc 6. pin 360ohm ile bta 1.pin (dirençsiz) 230vac faz,
bta 1. pininden giren faz bta 2. pininden çıkıyor (bu pin aynı zamanda moc 4. pine 330ohm ile bağlı), lambaya gidiyor, lamba 40watt ac ampül, lambanın diğer ucunda ise nötr var.

İngilizce sitelere baktım, benzer problemleri yaşayan tek ben değilmişim. Özellikle zero crossing taraflı çalışan moc304x ürünlerinde bir sürüş problemi var.
Bazı ingilizce sitelerde BTA16 serisi çok hassas triaclardır, moc ile beraber şemada gösterilen 330ohm ve 360ohm BTA için uyumsuzdur falan denmiş.
Ben uzman elektronikçi olmadığım için bilemiyorum, BTA16, BTA04 ve BTA41 ile denedim, hala devre devamlı müddetçe açık. Hatta MOC 1 ile 2 pinleri boşta olmasına rağmen açık. Bu da gösteriyor ki, Moc 4 ve 6 pinleriden gelen 330 ve 360 ohm dirençler gelen AC akım bir şekilde BTA nın GATE pinini enerjilendiriyor gibi.
Zero crossing opto moc hakkında bir bilgisi olan var mıdır ?
330 ila 360 dan başka bir direnç mi konulması gerekmektedir ?
İngilizce sitelerde probleme değinilmesine rağmen nasıl iştir ki, çözüm dile getirilmemiş. Sadece zero crossing'in hassasiyet nedenlerinden diye dile getirilmiş.
Bir başka şemalar da var internette ama onlar da çalışmıyor. Onları da ekledim buraya, bakarsınız.

Bir de datasheet belgesini paylaşıyorum moc3041'in, sürüşte mi bir problem var, anlayamadım dedim önceleri, ben pmw olmadan 5V 15mA 330ohm ile enerjilendirmiştim moc 1. pini, ama pin 1 ve pin 2 boş kaldığında da triac açık.

http://exa.unne.edu.ar/ingenieria/sysistemas/public_html/Archi_pdf/HojaDatos/Optoelectronica/moc3041.pdf

Tekrar değinmek isterim, triac gate pini moc 4. pininden ayrıldığında triac kapanıyor. Var bi sorun ama çözmek nasip olur inşAllah.