Bozuk projeksiyon işe yarar mı?

Başlatan Andromeda, 16 Aralık 2019, 18:06:21

Andromeda

Biliyorsunuz bir kutu ve büyüteç ile basit bir projeksiyon yapılabiliyor..
Bozuk bir projeksiyonu 25-30 liraya alıp merceğinin arkasına telefonu koysak kutu projeksiyondan daha iyi birşey ortaya çıkar mı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektronik

Alıntı yapılan: Andromeda - 16 Aralık 2019, 18:06:21Biliyorsunuz bir kutu ve büyüteç ile basit bir projektör yapılabiliyor..

Düzeltme . projektör değil projeksiyon.

Olur ama ışık yetersiz kalır.
ikinci el bozuk nerden buluyorsunuz varsa bende almak isterim.

MC_Skywalker

Telefonun arka aydınlatma ışığı yetersiz kalıyor. telefonun lcdsini dışarı çıkartıp arkadan projeksiyon lambadıyla aydınlatman gerek.

Kabil ATICI

Doğrudan LCD monitör ile yapabilirsiniz. LCD monitör LCD cam kalacak şekilde parçalara ayrılabiliyor. Tek gereken arkadan uygun bir ışık kaynağı kullanmak.

Uzun zaman önce bu şekilde çalışan LCD panel görmüştüm. tepegöz olarak bilinen cihaz üzerine konumlanacak şekilde düzenlenmiş bir cihazdı.
ambar7

Andromeda

Alıntı yapılan: elektronik - 16 Aralık 2019, 18:10:51Düzeltme . projektör değil projeksiyon.

Olur ama ışık yetersiz kalır.
ikinci el bozuk nerden buluyorsunuz varsa bende almak isterim.
..bit pazarından 30-40 tl ye bozuk cihaz almaya değer mi acaba...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Bir sürü optik eleman var içerisinde. 30-40TL ise sırf bu yönüyle bile değer.

Telefon ekranından yapayım derseniz sıkıntılı. En basitinden görüntüyü ters çevirmeniz gerekebilir, bunu yazılımda nasıl ayarlarsınız, ya da görüntüyü telefona nasıl aktarırsınız bu büyük bir problem. Ancak HDMI'lı küçük ekranlar var. Bunlardan alıp LCD'nin arka aydınlatmasını ve muhafazasını söküp, arkasına güçlü bir COB LED ya da benzeri bir ışık koyarsanız neden olmasın. HDMI'lı kendi yaptığınız bir projektörünüz olur fena mı? Kalitesi kullanacağınız LCD'ye göre değişir elbette. Piksel yoğunluğu ve kontrast bir projektör için en önemli kavramlar. Telefon ekranları aslında bunun için biçilmiş kaftan. Neredeyse bir LCD televizyondaki kadar piksel sığdırılıyor telefon ekranına (eleştirilmeyeyim her televizyon aynı değil tabi, artık korkarak yazıyorum).
Maliyet olarak 2. el ya da ucuz bir projektör fiyatını tutabilir. Sonuçta LCD, LED, LED'in sürücüsü, LED'in soğutucusu derken az bir masrafı olmaz. Ama 2. el alacağın projektörün ne kadar gideceğinin de garantisi olmaz.

https://www.instructables.com/id/DIY-2k2560x1440-Beam-Projector/

Bakarsınız başka kapıları da aralar. Elektronik böyle bir şey sonucunda.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

elektronik

Alıntı yapılan: Andromeda - 17 Aralık 2019, 15:30:21..bit pazarından 30-40 tl ye bozuk cihaz almaya değer mi acaba...

Kişiye amaca göre değişir. mesala ben bulsam birkaçtane alırdım

Andromeda

bozuk bir tane aldım.. Lamba bozuk ve kırık.. Cihazı açmışlar ama yapamadılar sanırım.. Resimde görüldüğü gibi lcd ekran denen şey daha çok cmos sensör gibi birşey..
Sağdaki lamba yuvasından gelen ışık optik sisteme giriyor..
Amatörlerin yaptığı gibi arkadan ışık gelmiyor..
Işığın girdiği noktada minik motor ile döndürülen bir daire var.. Daire dilimleri renkli..
Yani telefonu optik sisteme monte edeyim sonra hd film seyredeyim hayalim söndü :D

Sozuak

O aldığın DLP denilen sistem. Projeksiyonlarda lazer vs olaylarını kenarda bırakırsak 2 ana sistem var.

1. DLP -Digital Light Processing 
 Bildiğim 2 tipi var biri 3 renkli ışık çarkı diğeri 6-7 renkli ışık çarklı olanı

Temel olarak  ark lambasından elde edilen ışık  renk çarkına düşürülür. Burada görüntü bileşenleri kaç renk varsa ona göre senkron olarak DLP çipinde renklere göre oluşturulur ve bu çip ışığı yansıtan mikro ayna denilen (DMD- Digital Micro Mirror) bir parçadır. Üzerinde  çözünürlüğe uygun sayıda milyon tane  mikro ayna vardır. Bunlar belli açıya getirilir ve ışığı o anki renk değerine göre verilen pattern üzerinden mercek sistemine yansıtır.

2- LCD sistemi.
 Bunlarda da bir adet renkli minik lcd olanlar ve  3 adet monokrom lcd (3LCD system) olanlar vardır.

Renkli olan tek lcd de ışık direkt olarak lcd ye yönlendirilir. 3 lcd olanlarda 3 ana renge prizma ile ayrılır. 3 lcd ye (bunlar gri tonlamalı lcd dir o nedenle tepki süreleri yüksektir.) gönderilir ve optik düzlemde 3 renk birleştirilir  mercekten duvara verilir.

Hepsinin artı/eksi yanları vardır. DLP de sensör eskidikçe çalışmamaya başlayan mikro aynalar ekranda konumlarına göre parlak yada siyah  noktalar oluşturur.

LCD de ise ısıdan dolayı renk değiştirme olayı ve piksel ölümü (lcd monitörlerdeki gibi) olur.

İlle de oynayacaksan lambası bittiği için satılan 2. el projeksiyonlardan al tercihen lcd olanlardan.
bunların lambalarının  koruma devrelerini iptal edip cihazı kandırarak ucuz yollu harici balast yada elektronik trafo ile beslenen ark lambalarından elektrikçilerden alırsın (aydınlatma işi yapan büyük yerlerden.

Ben daha önce mercek ve fresnel merceği alıp bu lambalarla ucuz yollu yaptım. 7" seyyar lcd tv kullanarak. Ardından iş değil diyerek hd ready den dlp ye kadar 2-3 çeşit projeksiyon alıp en son bu işin son noktası olan (3 lcd olarak) Epsonun  bir modelinde karar kıldım.

Bir ara popülerdi (90larda) artık 2. el projeksiyon ve yan sanayii lambaları oldukça ucuz. Sahibinden de hd ready yada svga çözünürlüğünde (800x600-1024x768)  modeller var. Onlardan lambaları yenilenmiş 500-600 TL gibi fiyatlara alırsın.

Andromeda

Cihazı fişe taktığımda en ufak bir hareket yoktu..güç kartında gerilim regülatörü olacak sanırım.. bu arkadaş haşat olmuş görüldüğü gibi..
sağ tarafta ıc651 nolu..
çevre elemanlara baktım bir problem gözükmüyor.. Eğer bunu değiştirebilirsem lamba kırık olsa bile belki cihazı biraz canlandırabilirim..ama kodu nedir acaba.. belki lamba uydururum vs..
url=https://hizliresim.com/LvL11j][/url
Bu arada cihaz viewsonic vs11959 muş.. içini karıştırırken ismine bakmamışım bile..!

Andromeda

..servis manueli buldum ..bakalım işe yarayacak mı ama lambayı bulamadıktan sonra anlamı yok..

MC_Skywalker

Lamba istersen bende var. Soğumasına izin verilmeden fişi çekilip LCD'lerin üzerindeki renk filtrelerinin erimesiyle atılan bir projeksiyondan söktüm.

Lamba sağlam bana optik kısmı lazımdı.

Andromeda

..bu lambalar standart boyutta mı..yani uyar mı..

Sozuak

Her projeksiyonun lamba yuvası kullanıcı tarafından elle rahat değiştirilebilsin diye plastik kasalı geçme soketli yapılır. Yerine bastırır yada ittirirsin  biter gider. Elbette çıplak ampül boyutları da tamamen aynı değil. Hatta voltajları, ateşleme gerilimleri de aynı değil artık biraz uydurmasyon yapılacak birşeyler. Lambayı tam odağa (ileri geri ve sağ-sol/yukarı-aşağı ayarlayamazsan da parlaklık düşer. Artık madem başladın dene öğren bence.