RENESAS nedir ki?

Başlatan aster, 05 Ocak 2006, 22:09:00

aster

şimdi, bu zımbırtıları ön plana çıkartıyorum diye bana hayıflanmıyorsunuz değilmi?
ben sadece zararın neresinden dönülse kardır ve fazla bilginin zararı olmaz diye düşünüyorum

hem sonra acele etseniz iyi olacak yakında ARM 11 e giriş yapacağız

hadi bakim patlasın moslar oynasın kızlar nerdesiniz???

YARGICH

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
@YARGICH

Renesas'in web sitesinden m30624'ün datasheet'ini indir programlamayla ilgili detaylar içersinde var. Flasher'i da ordan indirebilirsin. M16C için elektro'dan bir tane mini geliştirme seti getirdiler dene bak diye, yok yani ben bi tad alamadım, sonra sizin gibi ben kendim yapayım dedim uğraştım ettim yaptım belki daha pahalıya mağloldu ama en azından istedigim gibi oldu. Fikir verir belki diye resimlerini ekledim;alt kartin resmi,m16c soketinin alt görüntüsü

Gösterdiğin hedef dosyalar için teşekkürler. Programlamaya bir bakayım. Bende kendime bir geliştime kiti yapacağım ama sizin kitiniz hakikatten çok güzel olmuş. Bide bu ücretsiz derleyicisi IAR olan mı yoksa HEW olan mı? Ben IAR indirmiştim ama deneme sürümü olsa gerek. gerçi CCS'e göre daha güzel bir derleyici olmuş. Siz ne kullanıyorsunuz.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

YARGICH

Alıntı yapılan: "aster"
şimdi, bu zımbırtıları ön plana çıkartıyorum diye bana hayıflanmıyorsunuz değilmi?
ben sadece zararın neresinden dönülse kardır ve fazla bilginin zararı olmaz diye düşünüyorum

hem sonra acele etseniz iyi olacak yakında ARM 11 e giriş yapacağız

Hocam niye hayıflanalım :) siz bir geçit gösteriyorsunuz bizim yapmamız gereken o geçitden geçmek. şimdi bu geçitlerden geçmeden de direk ARM11'e zıplayamayız ki :D

chip değiştirmek çok zor olsada getirdiklerinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. bi kere diğer chipleri kullanmazsak bu chip üreticilerini kızıştıramayız ki. onlar kızıştıkça daha güzel ürünler çıkıyo :)
şimdi PIC konusunda iyice aşina olduk başkasını kullanamıyoz. PIC'in de en gelişmişleri bildiğim kadarıyla 24H ile dsPIC ler. Bu dsPIC lerde TI DSP lerin yarısı bile değil. karşımıza zorlu bir proje çıksa mesela RTOS kullanmamız gerekse bile illede PIC kullanmaya kalkıyoruz çünkü o anda diğer chipleri öğrenmek için vaktimiz olmuyor. herzaman elimizin altında kullanabileceğimiz yüksek hızlı RISC işlemcilerin olmasında fayda vardır diye düşünüyorum. gerçi sizler bu konularda daha fazla pratik bilgiye sahipsiniz o yüzden benim için sizlerin yorumu daha kayda değer olacaktır.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aYe

Alıntı yapılan: "YARGICH"Bende kendime bir geliştime kiti yapacağım ama sizin kitiniz hakikatten çok güzel olmuş
Teşekkür ederim. Ben şiddetle iar derim; ör renesas'a göre kodunu yazdin bitirdin ve sonra atıyorum bi yerden eline çok uygun fiyata arm geçti ve fırsatı degerlendirmek istiyosun, napıcaksın bir daha mı yazıcaksın? Bence hayır olmalı iar'in ilgili arkadaş için olan derleyicisiyle bir iki reg düzenlemesi yaptıktan sonra işin biticek. Kesinlikle iar'dan şaşma derim. IAR ücretsiz bir derleyici, tabi ki yaramazlık yapmak şartıyla :D Pc de 1 terabyte'a yakın hard var biraz aramam lazim bulduğumda crack'ini buraya eklerim. İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

Teşekkürler hocam senin tecrübelerine çok ihtiyacımız var. IAR bende yüklü dursun o zaman sen o sihirli dosyayı gönderdiğinde gerkli yaramazlığı yaparız :D

Bende buraya Renesas'ın EMC ve EMI konusunda interactive eğitimleri var onun linkini ekleyeceğim. Hakikatten çok güzel anlatılmış ve Renesas'ın EMC'ye ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

mcan

ben ankarada oturuyorum,öğrenciyim bunu en kolay vede kazık yemeden nasıl bulabilirim?

gürültülerden etkilenmeme derken şöyle bişey de varmı;mesela 16f84 ile basit bir led yakıp söndüren kod yazdmışdım portların hepsi çıkış konumundaydı bredbord üzerine 16f84 ün tüm bacaklarından kullansamda kullanmasamda kablo çekip tek sıraya dizdim kolaylık oluyor diye....yanlız 16f84-16f628 bunlar ile denemem de nezaman pike yaklaşsam program duruyor,sanki sensörü var yaklaştığımı algılıyor gibi....daha sonra kullanmadığım boşda duran pinlerdeki 10 cmlik kabloları söktüm,normale döndü gibi oldu ,en sonunda kabloları geri takıp herbirine 5k lık dirençle negatif tarafa bağladım bu sefer hiç etkilenmez oldu şimdi iyi.....

ne olduğunu hala kesin olarak çözebilmiş değilim çünki portlar çıkış olarak tanımlı giriş olsa bişiler düşünebilirim ama....

şimdi burada tanıtılan Renesas bu gibi davranışlar gösterirmi sizce?yoksa bu benim uygulama hatam , aynı şeyi bu da  yapar mı?

aYe

@encryptedcode

Alıntı yapılan: "encryptedcode "ben ankarada oturuyorum,öğrenciyim bunu en kolay vede kazık yemeden nasıl bulabilirim?

Bunu derken renesas'in mcu'larını kastediyosan m30624 piyasada bulunabilen bir modeldir ve yaklasik 13$ civarı fiyatı var. Ama bu 100 bacaklı TQFP kılıf bir ürün yani pek f84'e felan benzemiyo. Bredboard üzerinde felan kullanman imkansız gibi. Kısıtlı ekonomiye sahip bir öğrenci için uygun olduğunu açıkcası düşünmüyorum. F84'ün de öyle 10cmlik kabloyla felan kitlenecegine ihtimal vermiyorum. Kuvvetle muhtemel; besleme devren, kodun veya configrasyon ayarlarında bir hata söz konusu olabilir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

Bende katılıyorum, 10cm lik kabloyla sorun yaratmanası gerekir ki sen çıkış olarak tanımlamışsın. Devrenin güç katında sorun olabilir.

Renesas'ın internet sitesindeki bazı interactive eğitimler var. Birinci link tekine giremezseniz üyelik gerektirebilir.

Renesas Interective Training

Renesas Training

CoşkuN

Bakın benim de kafamı karıştırdınız.Tam piclere aşina olmaya başlamışken,okulda da 8051 mimarisini gördükten sonra şimd rönesans devri başlamış...Eeee biz napalım şimdi?

aYe

@YARGICH

Bende bu iar'in crack i vardi ama sanirim eski sürüm içinmiş, bugün IAR'dan "IAR Embedded Workbench for Renesas M16C and R8C 3.10A, Evaluation version"u indirip yükledim, malesef bunu kirmadi.  Trial (30gün) süresi boyunca full çalışıyo ancak tarih ayarlarıyla oynadığında diğer bir deyişle 30 gün dolduğunda license error hatası veriyor. Neyse biraz kurcaladim registry'i ve sanırım bir açık yakaladım. Derleyici bu hatayı verdiginde programı kapatmadan tatlisukurnazi.reg'e cift click yap, "bilgi basariyla kayda girildi" mesajını alınca bir daha derle. Yine hata mesajı verirse şansına küs, vermezse vermemiştir:) Ben iki pc de denedim ikisinde de oldu, hatta m32c ve ARM derleyicileri için de oldu. Ya çok komik bir açık buldum yada adamlar süper program yazmış, kırıldım numarası yapabiliyo:D Kolay gelsin...

YARGICH

Bu m16c serisi micredenetleyiciler de program yazma ve silme sayısı "100 Times" yazıyo. başka bir yerde daha gördüm tamamı 100 kere yazılıp silinebilr diyo. tabi ben yanlış anlamadıysam. PIC 18F4520 datasheet inde 100.000 kez yazılıp silinebilen enhanced memory, 1.000.000 kez yazılıp silinebilen data memory diyo.acaba ben mi yanlış anladım. gerçekten de bu mitsubishilere 100 kere mi program yazılabiliyo. ben böyle olacağını zannetmiyorum ama genede hocalarıma sorayım dedim.

Petek

Her nimetin bir bedeli vardır. EMI ve EMC için kullanılan yarıiletken teknolojisi  demek ki ona müsaade ediyor.

Profesyoneller için sorun değil ki :) Hele bir de ürün geliştirmiş isen zaten 1 defa yükleyeceksin. 99 defa yazılım güncelleme hakkın var :)
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

YARGICH

Alıntı yapılan: "Petek"
Profesyoneller için sorun değil ki :) Hele bir de ürün geliştirmiş isen zaten 1 defa yükleyeceksin. 99 defa yazılım güncelleme hakkın var :)

Dediğin doğru profesyoneller için sorun değil. Evet 256K lık programı 99 kerede yazıp tamamiyle bitirecek bir programcısın herhalde. 80 tane I/O su olan bir chip'i bağlayacağın donanımlada düzgün çalıştıracağın bu 99 kereye dahil :D

her ne olursa olsun 100 kere programlamak bence çok az. özelliklede Grafik LCD li uygulamalarda bu hakikatten az gibi geliyor bana. Demek ki 256K lık programı 99 kerede yazacak kadar profesyonel değiliz. daha 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor herhalde :)

YARGICH

arkadaşlar m16C chiplerinden 100 pinlik olanları programlamak için programlayıcı şeması ve flasher.  aslında 100 pinlik olması şart değil. diğer chipleride programlayabilir tabiki gerekli pin değişikliklerini yaptıktan sonra. eğer diğerleri için de şema istiyorsanız renesas ın sitesinden sizde indirebilirsiniz. bulamazsanız yardımcı olurum. site biraz karışıkta :D

M3A0806 Flasher

Programlayıcı

Hakikatten programlayıcısı çok basitmiş. Tabi eğer yanlış anlamadıysam üzerinde yüklü bootloader var. Bunun sayesinde bu kadar basit herhalde.

Petek

Alıntı yapılan: "YARGICH"
Alıntı yapılan: "Petek"

Dediğin doğru profesyoneller için sorun değil. Evet 256K lık programı 99 kerede yazıp tamamiyle bitirecek bir programcısın herhalde. 80 tane I/O su olan bir chip'i bağlayacağın donanımlada düzgün çalıştıracağın bu 99 kereye dahil :D

her ne olursa olsun 100 kere programlamak bence çok az. özelliklede Grafik LCD li uygulamalarda bu hakikatten az gibi geliyor bana. Demek ki 256K lık programı 99 kerede yazacak kadar profesyonel değiliz. daha 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor herhalde :)
Özür diliyorum. Hatam herkesi kendim gibi zannetmekte...

Grafik LCD için ben PC kullanıyorum. Paralel porttan bağlatı yapıyorum. Menüler, grafikler, animasyonlar tamam olunca (zaten C de yazıldığı için) Keil yada CCS ye uyarlıyorum. Geri kalan kısımlarını ISISte simule edebileceğim yakın bir işlemciye göre hazırlıyorum. mantık hatası kalmayınca en son hedef işlemciye uyarlayıp kalan ufak tefek hataları gideriyorum.

Bizim memlekette eskilerin bir sözü vardır: "Ustanın iyisi 9 ölçer, 1 biçer (keser)"
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein