pc817 ve uln2003 ile yapılmış röle kartı direnç değerleri sorunu.

Başlatan sessiz_roman, 04 Mayıs 2020, 22:09:10

sessiz_roman

arkadaşlar hepinize iyi akşamlar. mitsubishi mr-20 plc nin devresini klonlamaya çalışıyorum. mr-20 nin input, relay output, ve power kısmını şema olarak çıkardım. mr-20 normal bir endüstriyel plc gibi 24v ile çalışıyor. ancak ben 12v ile çalışan versiyonunu yapmaya çalışıyorum. devrenin direnç seçimlerinde zorluk yaşıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

a grubu için dirençlerin değrlerini belirlemek çok zor değil .çünkü 12v ile led yakmak ile eş değer. ben a grubu dirençleri için 680 ohm luk direnç kullandım. sizce doğru bir seçim mi yapmışım, yanlış isem direnç değeri ne olmalı?

b grubu dirençler  pc817 nin ledini yakmak seri bağlanan dirençler olduğunu görüyoruz. ben bu kartı 3v3 ile tetikleyeceğim ve direnç seçimimi 220ohm olarak yaptım, çünkü elimde daha düşük değere sahip direnç yoktu.standart formülde (220 = (verilen gerilim - led v)/A) değerleri yerine koyarsak  optonun içindeki led 9ma değer düşüyor. bu değer yeterli midir değilse direnci neyle değiştirmeliyim.

c grubu dirençler optonun 4. bacağı yani kollektör bacağından 12v a bağlanan dirençler. bu dirençlerin ne işe yaradığını bilmiyorum galiba gerilim bölücü görevi görüyorlar ben bu dirençlere ise tercihimi 10k ohm dan yana yaptım. sizce tercihimi yanlış mı yalnış ise hangi değerde direnç bağlamalıyım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

M.Salim GÜLLÜCE

C gurubu direncinin önemi yok. Uln girişleri zaten dirençli giriştir.
B gurubu dirençleri için (Besleme-1.5)/0.03(Led akımı)=Led direnci
A gurubu için ise kullandığın led akımına ve ne kadar ışık görmek istediğine bağlı.
UBright ledlere üflesen ışıldayacak :)

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 04 Mayıs 2020, 22:54:49C gurubu direncinin önemi yok. Uln girişleri zaten dirençli giriştir.
B gurubu dirençleri için (Besleme-1.5)/0.03(Led akımı)=Led direnci
A gurubu için ise kullandığın led akımına ve ne kadar ışık görmek istediğine bağlı.
UBright ledlere üflesen ışıldayacak :)

C grubu için onemi olup olmadığını sormadim hocam degerinin ne olmasi gerektiğini sordum.  Adamlar karti boyle imal etmiş bende ona gore kendi kartimi yapmaya calisiyorum.

B grubu için formülü bende yazmıştım ve yine benim kullandığım direncin degerinin sorun cikarip cikarmayacagini sormustum.

A grubunu hic sormadim kabul edelim.

Sordugum sorulara cevap alamamkla birlikte yine de teşekkür ederim.

mehmet

Selam,
Biraz konu dışı ama;
@startirrek704250 STM32F103 için
firmware hangisini kullanıyorsunuz?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sessiz_roman

Alıntı yapılan: mehmet - 05 Mayıs 2020, 00:04:12Selam,
Biraz konu dışı ama;
@startirrek704250 STM32F103 için
firmware hangisini kullanıyorsunuz?
Kardesim ben stmcube ide ile programliyorum. Eskiden atollic ile stm cubemx ayri ayriydi simdi birlestirdiler cube ide nin içinde ikiside var.
Herhangi i bir plc kodlama araci kullanmiyorum normal mcu kodlamasi yapiyorum.

sessiz_roman

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 05 Mayıs 2020, 14:57:49Arkadaşlar yok mu cevabı olan, karti deldik öyle bekliyor
önemi yok dediğim direnç için kısa devre etsende olur diye anlayacağını düşünmüştüm.
Datasheet incelemişsindir diye düşünmüştüm.
ULN2003  ün tek hücresi şöyle birşeydir.

Girişleri zaten dirençlendiği için 12 volta kadar dirence ihtiyaç duymayacaktır bile.
Optonun led tarafınıda hesaplayasın diye formül yazmıştım.
12-1.5(Led Voltajı)/30mA(Led akımı max 50mA dir)= kullanılacak direnç
10.5/0.03=350 Ohm eder. Ancak wataj açısından çeyrek wattlık kullanacağından ötürü ısıyıda hesaba katmak zorundasın.
0.25(P)/10.5(V)=0.024(A) oda 24 mili Amper eder.
yukarıdaki formül üzerinden 30 mA yerine 24mA yerleştirirsende 438 Ohm eder. Ancak direnç standartlarınada ona yakın değer 470 ohm wardır.

Sıkıntısız çalışır.
Fakat daha düşük dirençlerle ve akımlarla çalışmasınıda istersen Opto nun transistör tarafını gözden geçirmelisin.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 05 Mayıs 2020, 16:36:22önemi yok dediğim direnç için kısa devre etsende olur diye anlayacağını düşünmüştüm.
Datasheet incelemişsindir diye düşünmüştüm.
ULN2003  ün tek hücresi şöyle birşeydir.

Girişleri zaten dirençlendiği için 12 volta kadar dirence ihtiyaç duymayacaktır bile.
Optonun led tarafınıda hesaplayasın diye formül yazmıştım.
12-1.5(Led Voltajı)/30mA(Led akımı max 50mA dir)= kullanılacak direnç
10.5/0.03=350 Ohm eder. Ancak wataj açısından çeyrek wattlık kullanacağından ötürü ısıyıda hesaba katmak zorundasın.
0.25(P)/10.5(V)=0.024(A) oda 24 mili Amper eder.
yukarıdaki formül üzerinden 30 mA yerine 24mA yerleştirirsende 438 Ohm eder. Ancak direnç standartlarınada ona yakın değer 470 ohm wardır.

Sıkıntısız çalışır.
Fakat daha düşük dirençlerle ve akımlarla çalışmasınıda istersen Opto nun transistör tarafını gözden geçirmelisin.
Mehmet hocam ben bazı şeyleri anlayabiliyorum ancak bazen sadece anlamak yetmiyor. nedenini de bilmek gelecek için bize yardımcı olabilir. herkes elektrik elektronik bilemeyebilir. örnek vermek gerekirse ben, ben ekonomi mezunuyum ve burada bu konuyu açmadan önce sizi temin ederim dediğiniz datasheet lere baktım inceledim ama yaptığım direnç hesapları ile internetteki uygulamalarda kullanılan dirençler apayrı çıkınca bu konuyu açtım.
artık konuya gelenler direnç değerleri ile bu değerlerin neden böyle olması gerektiğini bilecek.

yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. iyi akşamlar.

sessiz_roman

Arkadaşlar karti çalıştırdım, mehmet abinin dediği gibi c grubu dirençleri söküp direk köprü yaptım
B grubu dirençleri ise 120 ohm kullandim, ve 12v 3 amper adaptör ile karti beslerim. Tabiki gnd hattini arduinonun gnd si ile birlestirdim.
Devrenin pcb şekli konudaki pcb sekli ile birebir ayni ancak sorun var. Videodan da anlaşılacağı uzere sirayla roleleri açan bir kod yazdim ancak roleler kararsiz çalışıyor. Misal daha sirasi gelmemiş rolenin ışığı sira kendisine yaklastikca dereceli sekilde yanmaya başlıyor, ayrica 6 role den sadece birisini acip kapatan kod yazdigimda ise susmasi gereken diger 5 röle nin isigi yanip yanip sönüyor. Videodan da anlarsiniz zaten. Ben kodlari arduinoda ile denedim.
https://vimeo.com/415681820

Iyi aksamlar. Teşekkürler

~ENES~

Uln2003 ün girislerini 4.7k ile gnd ye çekin düzelecektir. Ayrica bobinlere paralel zıt emk diyodu da ekleyin.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 07 Mayıs 2020, 00:48:00Uln2003 ün girislerini 4.7k ile gnd ye çekin düzelecektir. Ayrica bobinlere paralel zıt emk diyodu da ekleyin.
Uln2003 un icinde zıt emk diodunun olduğunu duymuştum ama yarin girişlere 4.7k ekleyecegim hocam
Cevap için teşekkürler bu arada

~ENES~

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 07 Mayıs 2020, 00:56:38Uln2003 un icinde zıt emk diodunun olduğunu duymuştum ama yarin girişlere 4.7k ekleyecegim hocam

Zıt emk diyodu var evet ama tecrube ile sabit çok kez harici 1n4148 in yerini tutmuyor yavaş kaliyor dahili diyotlar. 4.7k direncin gorevide uln nin girişi parazitlerden etkilenmesin diyedir. Sonucu yazarsan memnun olurum

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 07 Mayıs 2020, 00:56:38Uln2003 un icinde zıt emk diodunun olduğunu duymuştum ama yarin girişlere 4.7k ekleyecegim hocam
Zıt emk diyotlarının ortak ucu war 9 nolu pin. Onu +VCC ye Yani beslemeye bağlamamışsan bunu yapar.
Extra dirence de ihtiyacı yoktur.
ULN 2003 Zaten içinden  dirençlenerek darlington yapı oluşturulur.
Daha önce verdiğim devredende bunu görebilirsin.

leventcinar2000

Bu tarz devrede optolar genellikle; devrenin GNDsi ile diğer tarafın GNDsini ayırmak için kullanılır.
Şekle baktığımda tüm GNDler ortak gibi, yanlışlık olabilir mi

sessiz_roman

Arkadaşlar hepinize tekrar iyi akşamlar diliyorum.
4.7k ohmluk dirençleri bagladim, hatta elimde olan 1n4007 diyotlari da bagladim sonuç olarak sorunlar tamamen ortadan kalkmadi ancak bir hayli azaldi.
Videoyi izleyerek kiyas yapabilirsiniz.
Nerede hata yaptigimi halen bulabilimis degilim acaba 12v gnd si ile arduinonun gnd sini birlestirdigim için mi boyle oldu bilemiyorum.
BU ARADA EN BASTAKI LED PATLADI ARTIK HAYATTA DEĞİL

Buyrun video
https://vimeo.com/416056835