RS485 Transceiver Aşırı Isınma Problemi

Başlatan kimlenbu, 14 Aralık 2020, 23:08:20

kimlenbu

Selamlar,

RS485 gerektiren bir projede fiyat avantajı yüzünden SN75176 kullandım, boştayken bile şu kış vakti 40 dereceleri geçen çip, yoğun iletişim altında (yoğun dediysem 4800bps, saniyede 400byte) el değmeyecek kadar ısınıyor ve kısa bir çalışmadan sonra verileri hatalı iletiyordu. Bazen de verileri iletiyor gibi görünüyor ama mcu'nun usart idle interruptı almasını engelliyor, usart noise ve framing error interruptlarını tetikliyor, DMA'nın TC ve HTC interruptlarının çakılmasına sebep oluyordu.

Isınana kadar doğru çalışan bu transceiver yazılımda hata var sandığım için 1 haftamı yedi. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu bu sıkıntıyı yaşayan tek kişi olmadığımı anladım.

Bunun yerine gene texas instruments'in pin uyumlu SN65HV485 ürününü denedim bugün, sabahtan akşama kadar hiçbir ısınma olmadı, hiçbir iletişim hatası olmadı, framing error tetiklenmedi, noise error tetiklenmedi...

Ekte pcb ve şematikten bölümler de ekliyorum, acaba benim yanlış yaptığım bir şey mi var yoksa SN75176 bir çöp müdür ? Besleme voltajım 5.10V civarında 2 giriş 10 çıkış galvanik izolasyonlu, her katın ayrı galvanik izolasyonlu regülatörü var.

triyak

Hat uzunluğu, cihaz sayısı, pull up, pull down ve sonlandırma direncleriniz nedir? Daha doğrusu bunların hesaplarını yaptınız mı? 

Fi tarihinde forumda maxim hoca bunların hesaplamalarını anlatmıştı.

kimlenbu

sonlandırma direncim 120 ohm (çıkardığımda da bir fark olmadı), hat uzunluğu 40cm (digitus usb to rs422), gerçek cihazla 20m kabloyla da denedim sorun aynı. Her girişte veya çıkışta sadece 1 verici 1 alıcı var, başka cihaz yok. Yeni aldığım SN65HVD485 ile ise hiçbir ısınma yok, tıkır tıkır çalışıyor.

Araştırma sebebim elimde 100 tane SN75176 kalacak, niyetim bir hatam varsa bunları değerlendirebilmek.

Erol YILMAZ

kimlenbu

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 15 Aralık 2020, 00:08:21SN75176'lar fake olabilir mi?

Mouser'dan alındı, hiç sanmıyorum. SN65HVD485'leri ise özdisan'dan aldım

z

Neden bir cip isiniyor da digeri isinmiyor sorusu cevapsiz kalsa da cikislarin cakismadigindan eminmisin?

Cihazlarin A ve B hattina 50 Ohm gibi seri direncler baglayip data hattlarindaki sinyallerin genliklerinde cokme olan bolgeler var mi scopla bir bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

Entegre nin haberleşme izin verilen byte/sn sınırını aşarsanız sorun çıkarır.

tunayk

SN75176 Kullandığımız bir entegre. Biraz sıcak çalıştığı doğrudur ancak 57.6k da dahil olmaz üzere pek sorun yaşamadık.  Hat sonu dirençlerimiz iki başta 220R oluyor genelde.

İlave:
Yeni projeniz ise ISO3082 veya 3088 kullanmanızı tavsiye ederim. İzolasyonu kendinde. Sadece izole güç vermeniz yeterli. Otomatik yön değişimi yapanı da varmı bilmiyorum. Olsa tadından yenmez :)