pic kullanarak bilgisayarla iletişim nasıl olur

Başlatan ismetelk, 23 Ocak 2006, 12:35:56

ismetelk

arkadaşlar foruma yeni katıldım. kafama bişey takıldı belki yardım eden olabilir diye düşünüp bu foruma yazayım dedim. internette ogame diye bi oyun var bilen bilir bilmeyenler için biraz açıklayım:
oyun bi savaş oyunu uzayda geçiyo filolar ve savunmalar yapıyosun sen birilerine birileride sana saldırıyo yenersen puanın artıyo falan.  birisi sana saldıracağı zaman senin sayfanda bi mesaj beliriyo. işte şu adam sana saldırıya geçti şukadar gemisi var falan diye mesaj geliyo. sorum şuki: bu mesaj sayfamıza geldiği zaman bilgisayarın seri veya parelel portlrından birine herhangi bir dijital sinyal gönderilebilirmi. bu kısım bilgisayar programcılığı ile ilgili bunu yapabilirsem pic kullanarak bilgisayardanda bir cihaza kablosuz veri gönderilebilir . oyunu sadece örnek olsun diye yazdım başka herhangi bi mesaj (örneğin mail kutusunda) geldiğindede kişiyle iletişim kurabilmek mümkün olurdu fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim

OG

Forum'a hoş geldiniz.

PIC den PC ye veya PC den PIC e seri veya paralel porttan bilgi gönderip alman mümkün. Forumda veya net de diğer ortamlarda çok uygulama bulabilirsiniz. Ancak PC deki herhangi bir durum karşısında şu iş yapılsın derseniz PC programcılığı işin içine girer. Bunların kimisi sizin de bahsettiğiniz gibi grafik uygulamaları için olabilir. Hiç anlamam ama herhalde en zor olanı da bu olsa gerek. Çünkü ekran kartına gönderilmiş bir datayı anlamanız ve gereken işlemi yaptırmanız ciddi bir işe benziyor. Konuya vakıf arkadaşlar daha yeterli bilgi verecektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ismetelk

dediğin gibi işin elektronik kısmı benim içinde zor değil ama pc içeriğindeki işten anlayan birisini nerden bulabilirim bilmiyorum yada bu konuda kitapkları karıştırsam yapabilecek kadar bişeyler öğrenebilirmiyim acaba.  umarım bu forumda pc programcılığında anlayan birisini bulurum

mert3162

umarım bulursun  ancak içini karartmak gibi olmasın bencede ekran kartından veri okuman biraz saçma geldi bunu cok zor yaparsın ve randıman vereceğini kararsızlık olma ihtimalini düşünmelisin

ayrıca bunun yerine şöyle bir sistem kesin çalışır bazı tip güvenlik kameraları çekim yaptıkları bazı bölgelede değişim olursa sinyal verebiliyor bu kameralarla ilgili sistemin anlatımı bizim okulun sitesinde wardı araştırma konusu olarak verilmişti umarım burada bulursun kamera ekrandaki değişişimi algılıyor ve hemen istenildiği halde sinyal veriyor

alarm amaçlı yapılmışlar ama senin işinide görürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ismetelk

@mert3162
bende zaten çok ümitli değilim ama aklıma geldi ve yapılabilirse iyi ve değişik bi proje olur diye düşündüm. ekran kartından veri okumak derken gelen mesajın içeriğini tamamen okumakya gerek yok sadece masaj geldiğini belirtecek bi durum yapsam yeter şimdilik. dediğin kamera sistemi güzel bişeye benziyo bu şekilde yapılabilir. bu konu ile ilgili nerden bilgi bulabilirim bu forumda aradım bulamadım bildiğin bi yer varsa söylemeni rica ediyorum.

x-tol

bu o kadar ucuz bir yöntem olmayacaktır.

kasif

o siteyi keşfettiğimden beri interneti kullanmıyorum, internet tarayıcım sadece o adresi çalıştırıyor artık.

hemen çık o siteden, uzak dur, bütün kayıtlarını sil. çok ciddiyim, hele birde strateji oyunlarını seven birisi isen göreceksinki sigarayı bırakmaktan daha zor.

ftsahin

@ismetelk
oyun sırasında mesaj gelmeden önce ve geldikten sonraki görüntüleri ayrı ayrı alıp imageshack gibi bir adrese yükleyebilirmisin ? Eğer bariz bir fark varsa programla halledilebilir.

ismetelk

hocam oyun sırasında görüntüleri alıp nasıl imageshack yapacaz bilmiyorum ayrıca bariz bi fark olduğunu nasıl anlayacaz onuda bilmiyorum yardımcı olabilirsen sevinirim

ftsahin

Alıntı yapılan: "ismetelk"hocam oyun sırasında görüntüleri alıp nasıl imageshack yapacaz bilmiyorum ayrıca bariz bi fark olduğunu nasıl anlayacaz onuda bilmiyorum yardımcı olabilirsen sevinirim

Oyun görüntüleri için herhengi bir Capture programı kullanabilirsin. Eğer oyun ekranı korumalı değilse oyun sırasında ALT+Scroll Lock tuşlarına birlikte basarsan windows görüntüyü hafızaya alır. Bundan sonra Paint programında Düzen menüsünün altında Yapıştır seçeneği aktif olmuşsa resim hafızadadır.  Bu resmi kaydedip Imageshack'a upload edebilirsin. Bariz farkı önce tabiki gözlerimizle anlayacağız daha sonra bilgisayara anlatmaya çalışacağız. Mesajlar ayrı bir pencerede geliyorsa daha kolay anlaşılabilir. Zor olduğunu biliyorum ama en azından deneriz.

mert3162

capture programı ile bence bu iş yapılabilir mesela dk çektiğin fotoları birbirleriyle karşılaştıracak bir program bulunması gerekiyor yada örnek bir foto    koyup 2 dk sonra çekilen foto iler karşılaştırılacak eğer sonuç aynı ise cıkış yok eğer sonuç farklı ise cıkış bir olacak buradan aldığın sinyali ise imageshack a atmadan direk olarak bir sinyal modulüne oradanda istersen cep telefonuna istersen maile gonderebilirsin ama sen cepe göndermek istiyosun anladığım kadarıyla

bu arada isteyen olursa 15. 12. evrendeki hesaplarımı devredebilirim
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ismetelk

@mert3162
@ftsahin
arkadaşlar görüntüleri ayrı ayrı alıp imageshack yaptım ama arasında fark olduğunu nasıl anlayacaz şimdi
http://img235.imageshack.us/img235/5117/asdf9tx.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/3024/asd8oy.jpg

mert3162

araştırmalarım sonucu bu program ismini duydum öğrenebildiğim kadarıyla iPhoto 06  bu program belli klasörlerdeki resimleri karılaştırabilirmuş

bu arada sanırım burası elektronik sitesi olduğu için yardım ediyorum moderator olduğum forumda  kimsenin problemine baqmazdım sanırım
ben sizden sizde benden yardımlarınızı esirgemediniz
sizleri ailem gibi görüyorum hepinize yardımlarınız için teşekkürler

ama konuyu bu akşam  tekrar araştıracağım şimdilik bu kadar
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

mert3162

biraz daha araştırdım bu araya bi bakı n sanırım yardımcı olabilir

iPhoto 06 İzlenimleri
Uzun bir aradan sonra yeni bir makale ile merhaba. Her ne kadar geçen Keynote'da Steve Jobs yeni intelli macleri duyurduysa da, arkaplanda kalan bir kaç yenilik de var. Bunların arasında iLife paketi göze çarpıyor. Açıkçası iLife 05'te bulunan yazılımların bazılarının eksikliği göze batıyordu ve iLife 06 bunları bertaraf etmesinin yanısıra intelli bilgisayarlar için universal olarak kodlanmış geliyor. Neyse, lafı uzatmadan makalemizin içeriğine gelelim: iLife pakedine yeni dahil olmuş iWeb haricinde belki de çoğu kullanıcının ilgisini en çok çekecek uygulama iPhoto olmuştur. Ev kullanıcısı için çok güzel özelliklere sahip olan iPhoto'da ne gibi yenilikler var, hep beraber görelim:

1. 250.000'e kadar resim desteği
2. Photocasting
3. Tam ekran resim düzenleme
4. Takvimler, kartlar ve kitaplar oluşturma
5. Bir tıklama ile efekt uygulaması
6. iWeb ile çevrimiçi yayınlama (online publishing)

Peki bunlar bizim için ne ifade ediyor? Açıkçası bunların arasında en çok göze çarpan yenilik tam ekran düzenleme olacaktır. Bunu çoğu kullanıcının çok güzel bulacağından eminim.

Şimdi gelelim benim izlenimlerime:

Öncelikle yükleme işi tüm Apple yazılımlarında olduğu gibi gayet rahat geçti. Ardından iPhoto'yu açtım ve her güncellemede olduğu gibi bütün kitaplığımı tekrar güncelledi. Bu işlem beni şaşırtıcı derecede bir dakikadan az sürdü. Ancak hemen ardından önizlemeleri tekrar oluşturmaya başladı ve bu işlem de doğal olarak biraz zaman aldı. Ne de olsa 4000 resim barındırıyordu resim kitaplığım.

Burada belirtmek istediğm bir şey daha var. Fazla resim barındırınca yavaşlayan iPhoto'ya bir çözüm gerekiyordu ve ben de "iPhoto Buddy" adlı yazılımı yüklemiştim. Bu yazılımla farklı kitaplikları yönetebiliyor ve basit bir parola koyabiliyorsunuz. Önizlemeleri oluşturduktan sonra bu yazılımı tekrar denedim ve sorunsuz çalıştığını gördüm. Resim 1 de bu pencereyi görebilirsiniz. Eğer birden fazla kitaplık ile çalışmak isterseniz bu yazılım tavsiye ederim.

Gelelim yeni arayüze. Her seferinde daha çok özellik ekleyip nasıl daha kullanışlı bir arayüz sunuyorlar şaşırıyorum doğrusu. Resim 2'de ilk açılış penceresini görebilirsiniz. 4260 resim içeren kitaplığın açılması eski iphotoya göre oldukça hızlı olmuş. Benim gibi film makara sistemi ile çalışan ve solda albüm yapmayı sevmeyen biri için makara sistemi biraz daha kullanışlı hale gelmiş. Her seferinde köşesindeki oka basarak açmak yerine çift tıklama ile açalıp kapanır hale getirmişler. Buna ek olarak her makarada kaç resim olduğu yazıyor. Bir kameradan resimleri aktarırken ikinci bir kutu oluyor hani bilgi mahiyetinde. Artık o kutudaki bilgi de ikinci bir satır olarak gözüküyor. Bir başka güzel özellik ise tüm makaralarınız ekrandayken sağdaki kaydırma çubuğunu aşağı yukarı sararken bir 'bezel' (saydam uyarı penceresi diyelim) ile albüm isimleri ekranda geçiyor. Böylece aradığınız makaraya daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Normalde iPhoto05'de olan özellikleri anlatmamın gereği yok sanırım. Ama kısaca değinirsek dia özelliklerinde bir değişiklik yok, kitap oluşturma, albüm ısmarlama, takvim yaratma gibi ısmarlamaya yönelik online hizmetler de Türkiye kullanıcıları için bir şey ifade etmiyor malesef. Ancak şunu belirteyim kart, takvim ve albüm hazırlama hizmetleri eğer kendi çıktımızı alabiliyorsak çok güzel olur. Zira gerçekten çok güzel 'template'ler mevcut.

Gelelim en güzel özelliğe: Tam ekran düzenleme. Bu aslında biraz Aperture'a benziyor. Ekran tamamen siyah oluyor ve sadece resminiz ekranda kalıyor. Menüler ve araç çubukları kayboluyor. Ancak dock gibi farenizi aşağıya götürürseniz araç çubukları geliyor. Yukarı götürürseniz tüm resimlerin sıralamasını ve menü çubuğunu görüyorsunuz.

Eğer fareyi aşağı götürürseniz araç çubukları çıkıyor demiştim. Burada olan bir kaç yenilik daha var, o da basit filtrelerin anında uygulanması. Bir sonraki resimde gördüğünüz gibi filtreler küçük önizlemelerde anında görüntüleniyor. Mesela bir filtre uyguladınız, o resimler de anında değişiyor ve bir sonraki filtre uygulanmış halleri küçük önizlemelerde görünüyor. Sepia, siyah beyaz gibi klasik filtrelerin yanı sıra renklerle oynanmış, basit kullanıcılar (benim gibi  için hazır filtreler de eklenmiş.

Son olarak iPhoto'ya eklenmiş bir başka güzellik ise resim karşılaştırma. Böylece iView Media veya aperture'daki gibi iki resmi hızla karşılaştırabiliyorsunuz. İleri seviye amatör kullanıcılar için çok kullanışlı olacağından şüphemin olmadığı bir özellik.

Uzun lafın kısası gerçekten çok kullanışlı ve estetik bir yazılım olmuş. Her yeni sürüm çıktığında bayıla bayıla kullanıyoruz ancak bir kaç ay sonra eksik özellikleri de ortaya çıkıyor ve yeni sürüm hep daha kullanışlı oluyor. Ancak yine de şu anda resim yönetimi programı olarak benim için vazgeçilmez oldu. Zira hangi yazılımı denediysem iPhoto'dan vazgeçemedim. Özellikle kitaplık mantığını başka hiç bir yazılımda bulamamak beni artık iPhoto'ya bağımlı yaptı. iPhoto Buddy ile inanılmaz bir takım oluşturuyorlar şu anda. Özellikle rekabetin arttığı şu günlerde iPhoto'nun çıtayı yükseltmesi çok güzel.

ALINTIDIR
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ftsahin

Delphide basit bir resim karşılaştırma porogramı yaptım. Bu programı yazmadan önce oyuna ait 2 görünütüyü inceledim ve bazı koodinatların sabit olduğunu gördüm. Mesela mesaj bölümünün sol taraf koordinatı ve saat bölümünün genişliği hep aynı. Oyunda mesaj geldiği zaman anladığım kadarıyla son mesaj en alta geçiyor. Ben de programda  en alttaki saat bölümünü kontrol ettirdim. Programın şimdiki hali sadece saat bölümünün koordinatlarını buluyor.

http://rapidshare.de/files/13019456/resimfarki.exe.html

Iphoto 06 aslında daha iyi bir çözümdür ama  farkı bulduğunda ne yapacağını anlatmak zor olabilir hatta belki de imkansızdır. Eğer bu anlatılabilirse daha sağlam çalışacağından eminim.

Oyundan görüntü almak için Ogame oyununa üye oldum ama bana gelen arkaplan görüntüsü farklı çıktı bu yüzden  hiçbirşey yapmadım. Bir de dikkatimi çeken bir konu oldu. Oyun ekranında arkaplanlar ve düz zeminler neredeyse tek renkten oluşuyor. Tonlama ve dither işlemi yok. @İsmetelk gönderdiğin resimlerde çok fazla tonlama yapılmış. Eğer resmi jpg'e çevirirken bu işlem yapıldıysa program büyük ihtimalle çalışmaz çünkü o zaman resimde kullanılan renklerin numarası değişiyor. Programda "görüntü al butonuna basarsan o andaki aktif windows ekranının görüntüsünü alır. Eğer oyun ekranı rapide yüklediğin ekranla tamamen aynı ise saat kısmını bulması lazım.

Programdaki "Res1 Yükle" butonu 1. resmi , "Res2 Yükle"  2. resmi yükler. "kontrol" butonu saatin olduğu yeri bulur. Önemli olan burasıdır. Saati bulursa sol tarafa bir kopyasını çıkarır.
Programı Delphi5'te yazdım. Delphi yüklü olmayan bilgisayarlarda bazen sorun çıkarabiliyor. Çözümü ya delphi yüklemek ya da eksik dosyaları tespit edip sadece o dosyaları kopyalamak.

Son olarak programın resimleri yükleyebilmesi için adlarının "res1.bmp" ve "res2.bmp" olması gerekiyor.