Ufo infrared isitici teli.

Başlatan z, 14 Mart 2021, 12:02:15

z

Bir zamanlar SMD malzeme lehimlemek icin tost makinesi, kahve isitici gibi cihazlarin isiticilarini kullanmistim.

Internette gezinirken UFO infrared isitici teli satildigini gordum.

Fotolari asagida.

Ufo isitici teli

Anladigim kadariyla bunu cam tupun icine sokup kullaniyorlar. Dogrumudur?

Ici kum dolu bir kabin icine bu isiticiyi koysam.

PCB yi de aynen kumda kahve yapma mantigi ile kumun ustune oturtsam olmazmiki?

Bu isiticiyi dedigim gibi kuma gomerken rezistansin hareket etmesini engelleyebilecegim bir sey varmidir?

Parmakla kumu minciklarken elektrik falan da carpmasin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Ufolarda ısıtıcı telin herhangi bir vasfı yok. Herhangi bir ısıtıcı tel ile bu işi yapabilirsiniz. Eğer çarpılmayayım derseniz, boru içinde yer alan tipteki ısıtıcılar işinizi görür. Hatta sıcaklık kontrollü çalışacağınız için alelade su ısıtıcılar bile .

z

Su isiticilari 300 derece sicakliklara dayanabilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Tel ve ısınan kısım olarak dayanır, bir sorun olmaz.  Nitekim NiCr telin erime sıcaklığı 1000C ler civarında olduğunu düşünebilirsiniz. Lakin su ısıtıcıların plastik aksamı sorun olabilir. Benzer yapıda şu tip ürünler ile 300C sıkıntı olmaz.

Tost makinesi veya elektrikli ızgara rezistansları da olabilir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 14 Mart 2021, 12:02:15Bu isiticiyi dedigim gibi kuma gomerken rezistansin hareket etmesini engelleyebilecegim bir sey varmidir?
Tel için betondan ya da seramikten yol oluşturabilirsiniz. Sonrasında da kum ile üzeri dolacağı için problem kalmaz. Yalnız, UFO teli yerine kanthal tel kullanabilirsiniz. Kanthal tel, kül fırınlarında (bir cismi kül haline getiren fırın olarak düşünülebilir. Külden madde analizi yapılmasına olanak sağlar.) kullanılır. Kül fırınları 1600 dereceye kadar çıkabilen fırınlar. O nedenle kanthal işinizi muhakkak çözer.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mozkan87

Kanthal bu iş için fazla lüks kalır. NiCr bu iş için fazlasıyla yeterli. Hatta Ostim Elektrokent de bu ısıtıcı işini yapan yerler var. Özel tasarım boru içinde ısıtıcılar, özel tasarım infrared ısıtıcılar üretebiliyorlar.

Melih1802

Alıntı yapılan: mozkan87 - 15 Mart 2021, 20:29:36Kanthal bu iş için fazla lüks kalır. NiCr bu iş için fazlasıyla yeterli. Hatta Ostim Elektrokent de bu ısıtıcı işini yapan yerler var. Özel tasarım boru içinde ısıtıcılar, özel tasarım infrared ısıtıcılar üretebiliyorlar.

Firma bilgisini paylaşır mısın?

mozkan87

Ankara da başak ısı var. İnternette aratınca başka yerler de çıkacaktır.