PCB için SMD busbar

Başlatan fbkaya, 25 Mayıs 2021, 20:47:58

fbkaya

Merhabalar,
Seri üretimde kullanılmak üzere tasarlanan PCB de yüksek akım taşımak için SMD kılıf busbar kullanmak istiyorum ancak SMD busbar bulamadım. İsmini de yanlış telaffuz ediyor olabilirim. İstediğim şey Tesla'nın front body controllerında kullandığı şu fotoğraftaki component. İsmi sanı nedir bu componentin, nereden bulabilirim ?

Teşekkürler.

Melih1802

dumansiz

Alıntı yapılan: fbkaya - 25 Mayıs 2021, 20:47:58Merhabalar,
Seri üretimde kullanılmak üzere tasarlanan PCB de yüksek akım taşımak için SMD kılıf busbar kullanmak istiyorum ancak SMD busbar bulamadım. İsmini de yanlış telaffuz ediyor olabilirim. İstediğim şey Tesla'nın front body controllerında kullandığı şu fotoğraftaki component. İsmi sanı nedir bu componentin, nereden bulabilirim ?

Teşekkürler.

https://www.digikey.com/en/products/detail/weidm%C3%BCller/0438000000/496906

Bağlantısını verdiğim ürün "metre" olarak satılıyor. Makinede nasıl dizilir bilmiyorum.
Bu arada resimdeki devrede kullanım amacı farklı galiba. Isıyı PCB den uzaklaştırmak için kullanılmış gibi.

Sozuak

Linkteki ürün ile pcbdeki ürünün alakası yok:)

tunayk

PCB ye göre , onlar yüksek akım yoluna destek olmak için eklenmiş ilave iletken. Eskiden lehim ile yapılan işlemi makinede yapmak için kullanılmış gibi duruyor.

İlave : https://www.keyelco.com/userAssets/file/M65p54.pdf

dumansiz

Alıntı yapılan: Sozuak - 26 Mayıs 2021, 15:02:21Linkteki ürün ile pcbdeki ürünün alakası yok:)
Evet. Açıklamaya dikkat etmemişim. "Connector Busbar For Din Rail Terminal Blocks"

Yazdıklarımı tekrar okudum da sıcaklık ve akımı birbirinden bağımsız düşünerek hata etmişim.
Resimdeki PCB de "busbar"ların dizilişi bana mantıklı gelmedi. 2 busbar arasında kalan yolun kalınlığı inceldiği için daha fazla ısıya maruz kalmayacak mı? 

Sozuak

İnanın ben de ilk defa gördüm. Neymiş aslı diye linke tıklayınca  farklı bir ürün çıktı. Merak ediyorum  nasıl bir eleman olduğunu zira soğutma amaçlı olamaz ısınabilecek elemanlarla uzak noktalarda. Arada bakır hatlar var nasıl akım taşısın bir ince bir kalın. Net bilgi bulursam ben de yazarım. İşlerden pek araştıramadım.

RaMu

Konu buraya gelmişken soğutma için olanı ekleyeyim
"smd thermal jumper"

https://youtu.be/q3RhWuXFixU
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

Alıntı yapılan: dumansiz - 26 Mayıs 2021, 16:35:47Evet. Açıklamaya dikkat etmemişim. "Connector Busbar For Din Rail Terminal Blocks"

Yazdıklarımı tekrar okudum da sıcaklık ve akımı birbirinden bağımsız düşünerek hata etmişim.
Resimdeki PCB de "busbar"ların dizilişi bana mantıklı gelmedi. 2 busbar arasında kalan yolun kalınlığı inceldiği için daha fazla ısıya maruz kalmayacak mı? 

Aralar ısınır evet, fakat tamamının ısınmasına göre PCB üzerinden sıcaklık aralıklı oluşacağından PCB üzerinden pasif soğutma ile atılabilir. Daha fazla ısınmaya maruz kalmaz yani. Atıyorum 40W'lık bir lamba yakacaksan yine çekilecek akım belli.

Genelde bu tarz işlere girmemek adına bakır kalınlığı yüksek PCB kullanmak, akımı PCB'nin iki yüzeyinden birlikte taşımak, kalay-lehim kaplı yollar, takviyeli yollar (Yol üzerine bakır tel lehimlemek), akım/ısı daha fazla ise alüminyum PCB ya da panelleme yaparak ünitelerin ayrılması ve gerekirse PCB'ye heatsink ve fan eklemek de yöntemler arasında.

Bu tarz çubuk kullanmak bana sadece şekilcilik gibi geldi. NYA bir bakır kablo da bu şekilde parçalara ayrılıp lehimlenebilir. Eğer bu kadar fazla kullanılmasaydı şönt olarak kullanıp akım ölçülüyor da diyebilirdim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

PCB uzerine NYA kablo montaji yapmak icin ozel makine kullanmalari lazim. Teli kes, dortgen kesite getir, lehimle vs. Halbuki fotodaki metal parcaciklari standart  dizgi makinalarinda dizilebilir.

Birileri zaten kare kesitli bu metal parcalari uretiyordur.

O yuzden sekilcilik yorumuna katilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com