Kamera objektifinde kullanılan sıvı

Başlatan muhendisbey, 05 Eylül 2021, 12:57:49

muhendisbey

Merhaba,

Kamera lenslerinde, lensin dönmesini zorlaştıran, tahminen sensör ile lensin arasındaki bölgeye toz / nem girmesin diye kullanılan bir sıvı var, yapışkanımsı, jelimsi bir şey. Bu sıvı satılıyor mu? Adı nedir? Neren bulunur?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

Rengi Maviyse Loctite 243 veya 248,Kırmızıysa Loctite 268, rengi Yeşil ise Loctite 290 olabilir. Daha önce söktüğüm lenslerde vidalar Mavi yani LOctite 243 ile sabitlenmişti.

https://i.postimg.cc/KYVQdvDt/Untitled-1.jpg

tunayk

Bu o değil, amaç dönmemesi değil dönmeyi zorlaştırması. Kauçuklu gres yağı gibi.

muhendisbey

Alıntı yapılan: tunayk - 05 Eylül 2021, 18:00:00Bu o değil, amaç dönmemesi değil dönmeyi zorlaştırması. Kauçuklu gres yağı gibi.
Evet dönmeyi zorlaştırıcı, sabitleyici bir yapısı yok. Vida sabitleyicilerini biliyorum, onlardan değil.
Eskiden telefon kutularında, kabloları birleştirmek için kullanılan bir boncuk gibi bir malzeme vardı, uzun zamandır görmedim, adı aklıma gelmedi. Onun da içinde benzer kıvamda bir jel vardı. Tıpkı onun gibi bir malzeme.

Akıl akıldan üstündür, gres yağı aklıma gelmemişti, en son çare onu kullanacağım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sinus

Gliserin olabilir mi?

(Manometrelerin içinde gördüğümüz sıvı)

muhendisbey

Termal macun muhtemelen olmaz. Bendekiler kuruyunca pul pul dökülüyor. Bir şekilde toz halinde sensöre gelirse sensörün işi biter.

Gliserini hiç saf halde görmedim. Olabilir belki, bilemiyorum. Eczanede satılıyordur bir bakayım.

Yapısını tarif edecek olursam silikon mastiğin kurumayanı gibi. Yıllarca kalsa bile vida üzerinde halen duruyor. O nedenle bu basmalı telefon kablo bağlayıcılarının (K1, K2...) içerisindeki jel gibi. Bunlardan bulsam işimi görecek ama ne olarak arayacağımı da bilmiyorum, ismini unutmuşum. Kürdanın ucu kadar vidasına koysam yeter. Yoksa titreşimle birlikte yerinden çıkıyor, bu da odağı değiştiriyor. Sabitlemek de mantıksız çünkü odak bir daha değiştirilemezse odak kalibrasyonu yapılamaz.

power20

Batarya kartuşu içinde 2 seramik levha var. Bunların arasında benzer bir macun var. Suyla akıp gitmiyor. Hareketi zorlaştırıyor. Aşınmayı da önlüyor. Aynı madde bulunabilirse iş görür sanırım

https://productimages.hepsiburada.net/s/10/375/9083186217010.jpg/format:webp

MC_Skywalker

Ben yanlış anlamışım sizin bahsettiğiniz slikon gress'e benzer viskositesi olan malzeme. Sıvı conta da deniyor. Loctite 574 idi numarası. birde dişmacunu tüpü şeklinde olan modeli var onun numarası aklımda değil.

yas

Şimdi bende merak ettim bu malzemenin ismini. Şeffaf renkli jöle yada medikal amaçlı ultrason sensörlerine sürülen jel iş görür mü acaba?

tunayk

Bu malzeme aslen eski kasetçalarlarda  kapak pat diye düşmemesi için konan dişliye sürülürdü. Krem renk. Keza bazı otomobillerin gözlük kabı,torpidodaki bazı gözlerin kapak mekanizmalarında da var.

muhendisbey

Sıvı conta kullandım daha önce, silikon mastiğin yüksek sıcaklığa dayanan versiyonu tam olarak. Ancak kuruyor.
Ultrason jelleri, ya da elektrot jelleri kısa ömürlü. Sürüldükten sonra kısa sürede kuruyor.
Şeffaf oje olarak internette aradığımda birşey çıktı. Şeffaf ojeyi açılmasını istemediğim vidada kullanıp kullanıcı açmaya çalışmış mı diye kontrol ediyorum. O da sert bir yapıda. @Kılıç 'ın fark ettiği gibi viskos yapıda ve uzun süre kurumadan kalıyor. Ancak bu malzemenin adını bilmediğimden olsa gerek ne çin sitelerinde ne başka yerde bulamadım gitti.

Malzemeyi buldum:
https://tr.aliexpress.com/item/1005001839612789.html
Yüksek viskoziteli kamera lens sönüm gresi

Sırf kamera lensi için özel imal edildiğini düşünmemiştim açıkçası. Şimdi yerli olarak bulmam lazım.

@tunayk aradığım dediğiniz gibi bir şey, yani o da olur.

diot