Nasıl oluyorda patlayıp çatılıyor?

Başlatan MC_Skywalker, 16 Ekim 2021, 13:21:27

MC_Skywalker

Patlayan ve yanan mobil telefon, şarj aleti vb. haberlerine hep denk geliyordum, başıma geleceği aklıma gelmezdi. Neyseki sadece çıkış kondansatörü patladı ve şükür ki yangın çıkmadı.

Quickcharge 3.0 uyumlu olduğu söylenen Çin işi adaptör. 5V, 9V, 12V çıkış seçiminş MCU ile yapıyor. Diğer kaltieli adaptörlerde kullanılan bu iş için üretilmiş IC kullanmıyor.

muhendisbey

Bu iş bana çok sakat geliyor.

Telefonun adaptörünün şarj amaçlı değil de bir cihazı çalıştırmak için kullandığınızda 9V verilmesi bir çok devrede en iyi ihtimalle güç katını bozar. Ya da bir power bank'e taktığınızı düşünün.
Telefon için düşünürsek, gerçekleşecek transistör arızaları 9V'un batarya ya da işlemci hattına girmesine neden olursa yine ortada sakat bir durum var. Kimse telefon şarj olurken başında beklemiyor.
Kaldı ki bu 12V civarına yükseldi. İş gittikçe sakatlaşıyor.

Çözüm önerim basit, ince nokia şarj soketi koysunlar :D 5V 5A ile beslesinler :P 25W yapar, yeter fazla bile.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Migros da 4 tl :D gelde  patlamasın.

power20

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 16 Ekim 2021, 21:22:0640 olmasın?
Yok hocam bildiğin 4 tl hatta 10 tane alayım dedim de uçağa almazlar diye almadım. Urfada migros da 😅

muhendisbey

Bir de şöyle düşünün. Bu ürün yurt dışından gelmiş, vergisi ödenmiş, adam üstüne de kârını koymuş satıyor. Kaça geliyor adedi acaba.
Kapasitör, cihazdan pahalı. Nasıl iş ise bu...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.