LDR devresi

Başlatan Atima, 29 Ocak 2022, 14:41:16

Atima

Merhabalar, hobi olarak ldr ile hırsız alarmı yapıyorum. ldr devremi kurdum ve lazer ışık ile ldr ye tutuna devre kapalı, ışık kesintisi olduğunda röleye bağladım çıkışını ve röle aktif hale geliyor. Benim istediğim ldr üzerine düşen ışık kesildiğinde sürekli çıkış vermesini sağlamak. Şuan ki devremde tekrar ışık gelince röle çalışmıyor doğal olarak. Bunu nasıl sağlayabiliriz ?

Özetle ldr üzerinden ışık 1 kere kesilirse röleye bağladığım sistem sürekli çalışsın.

sifirzero

Röleye mühurleme yapmalisin.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Atima

Onu nasıl yapabilirim ? elimde 5V rölelerden var

SB7

Denemedim ama VEYA kapısının bir girişine çıkıştan geribesleme yaparsanız LATCH yapısı sağlanıyor.

-(NOT:Resetleme için ekstra yapılara ihtiyaç duyulabilir.)
-SB7

Atima

elimde bu 5v luk röle var dediğinizi anlayamadım.

SB7

Hızlıca denedim:

-SB7

Atima

Alıntı yapılan: SB7 - 29 Ocak 2022, 15:46:29Hızlıca denedim:

anladım, benim attığım röleden hangi uçları bağlamalıyım

SB7

Röleye uygulanan tetikleme sinyalini VEYA kapısından geçirmelisiniz. 

-Devre şemanızı yüklerseniz daha iyi yorum yapılabilir. Mevcut durumda röleye uyguladığınız sinyali VEYA kapısından geçirin zaten yaptığım simülasyonda geri besleme yapılan pinin önemli olduğu görülüyor. Diğer pine de GND/Vcc uygulayabilirsiniz. Röle modülü üzerinde aktif yükselteç olduğundan kapı entegresinin akım ile ilgili bir problemi de olmayacaktır.
-SB7

Atima

devre şemanı olduğu gibi çizdim basit bir devre

SB7

Kusura bakmayın yukarıdaki devre mantığı size uygun değil yanlış çizmişim.
Doğrusu bu şekilde olacak.

-SB7

Atima

Alıntı yapılan: SB7 - 29 Ocak 2022, 18:05:08Kusura bakmayın yukarıdaki devre mantığı size uygun değil yanlış çizmişim.
Doğrusu bu şekilde olacak.

hangi entegreyi almalıyım or kapısı için ?

Atima

böyle bir şey denedim transistörler ile ama gerisini getiremedim..

z

Bu devre isik gelince tetikleniyor. Kesilince tetikletmek lazim.
Ayrica ilk enerjilenmede kilitlenmeyi yasaklamak lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Atima

yardımlarınızı bekliyorum..

fide

12f1822 MCU + ldr + led ve birkaç satır kod ile yapılır.

İşlemci ortam kararana kadar hiç tepki vermez. Karanlıkta ışık için aktif olacak şekilde döngüye girer. Işık gelince belirli bir hafıza adresi ve lede çıkış bilgisi yazar. Pili bitse bile daha sonra ışık görüp görmediği öğrenilebilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com