4 Adet Li-ion Batarya Şarzı

Başlatan berkay_91, 30 Ocak 2022, 13:25:50

berkay_91

Merhaba, 4 tane 3400 mAh değerinde paralel bağlı Li-ion pili nasıl bir BMS devresi ile şarz edebilirim?

mg1980

Paralel bağlı ise BMS,ye gerek var mı.. bir adet TP4056 ile şarj ediyorum...

berkay_91

Piller bir adet TP4056 ile şarz edildiğinde balance olmadığı için sorun çıkmaz mı?

Sozuak

Notebook bataryaları da 2 li paraleldir bazı modellerde.

mg1980

4,ü paralel pili sökmeden şarj edemezsiniz.. ben de dört pil şarj ediyorum.. @Sozuak,ın da dediği gibi laptop bataryalarının bir çoğu böyle.. hepsi aynı voltaj seviyesinde iken yaparsanız bir şey olmaz.. ilk şarjda takip edin, gözleyin..

Sozuak

Geçen ucuz yollu powerbank denk geldi. İçinde  4 adet 18650 var 4 ü de paralel bağlı
Aşağıdakine benzeyen yüzeyi boyuna çubuklu desenli olan tip

berkay_91

Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Ocak 2022, 21:28:11Geçen ucuz yollu powerbank denk geldi. İçinde  4 adet 18650 var 4 ü de paralel bağlı
Aşağıdakine benzeyen yüzeyi boyuna çubuklu desenli olan tip

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

İçini açıp bakabildiniz mi? Nasıl bir şarz devresi var?

Sozuak

Tabiki baktim usb mini konnektoru kopmustu. Evde bir yerlerde duruyor aksam bulup yazarim.

IP5108 kodlu elemanı kullanmışlar.

TEKNOSA Preo marka her biri 2000mAh lık 4 adet pil paralel bağlı. Ek olarak 2 adet 2x3pin 8205S ve 1 adet 2x3 pin  DW01 KODLU (W nin altında çizgi var)  entegre daha kullanmışlar mini usb giriş yanında.
Bu devrede  1 adet el feneri amaçlı  beyaz led, 4 adet batarya seviye göstergesi ledi ve bir buton mevcut.