Mikrodenetleyici ile Düşük Batarya Durumunda Devreyi Kapatma

Başlatan berkay_91, 24 Mart 2022, 15:57:06

muhendisbey

Farazi düşünüyorum.
MCU'da birşeyler oldu ve reset aldı.
Sistem kapanacaktır.

Onun yerine bir adet flip flop ya da latch tetikleyebilirsiniz. Flip flop girişini hem butonla, hem de mcu ile tetikleyebilirsiniz, toggle yapmış olursunuz. Böylelikle reset aldığında enerji kesilmesi durumu ile karşılaşmazsınız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Hattusa

usta resimdeki sistem düzgün çalışmama riski var. şöyle ki (benim tecrübem) sistemde enerji yok iken input girişide voltaj olacağından MCU u enerji tüketecektir. onun yerine şu şekilde bir devre kursanız?

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

berkay_91

Alıntı yapılan: Hattusa - 14 Nisan 2022, 11:33:19usta resimdeki sistem düzgün çalışmama riski var. şöyle ki (benim tecrübem) sistemde enerji yok iken input girişide voltaj olacağından MCU u enerji tüketecektir. onun yerine şu şekilde bir devre kursanız?

benim attığım devre resiminde sistemde enerji yokken işlemcinin input girişinde gerilim olmuyor

JOKERAS

Alıntı yapılan: berkay_91 - 14 Nisan 2022, 10:20:48Sorun çözülmüştür

berkay_91, Mevzu buysa Portlara gerek yoktu.
2 tane Portu hiç etmişsin.

İşlemcinin İnput yazan yerdeki iki diyotu sök at.Portu boşa çıkarıp Kurtar.
Aynı şekilde İşlemcinin Output yazan Portunuda boşa çıkart onu da kurtar.BC tipi Npn Transistörünün
base'indeki 10K direncin,işlemciden kurtardığın ucunu Mosfetin Drain ucuna bağla.
10K direncin Transistörün base ucuna bağlı noktasınada bir 10K daha Şaseye karşı bağla.
Yani iki 10K ile gerilim bölücü yap ve  Transistörün base'ine gir.

Giriş voltajından seri bir dirençle alacağın voltajı butonun bir bacağına bağla.
Butonun diğer bacağınıda Transistörün Base'ine bağla.Devreyi tetiklemek için.

Bir nevi Latch yapmış olacaksın.
Pil Voltajı dolayısı ile Drain voltajı düştüğünde gerilim bölücü voltjı da düşer Transistör kesime
gider.Ayrıca Kısa devre koruması da olur.Bura da önemli nokta gerilim bölücü direnç değerleri.
Şaseye karşı koyacağın direnç yerine Trimpot takarsan Kapanmasını istediğin voltaj seviyesini de ayalayabilirsin diye düşünüyorum.

2 Tane Portta Kurban olmaktan kurtulmuş olur.

muhendisbey

Buradaki inputun amacı butona tekrar basılırsa kapatmak olabilir. Onun dışında inputa da gerek yok.

Bir de böyle yapıları projenin yapısına göre asenkron ya da senkron tasarlamak gerekli. Eğer sistemde veri bozulmasına neden olabilecek eeprom, mmc, sd kart gibi yaz-sil durumu yoksa asenkron tasarlamak daha iyi olabilir, tam tersi varsa da senkron tasarlayıp elinde veri varsa hızlıca yazıp kapattırmak gerekir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

berkay_91

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Nisan 2022, 22:44:12Buradaki inputun amacı butona tekrar basılırsa kapatmak olabilir. Onun dışında inputa da gerek yok.

Bir de böyle yapıları projenin yapısına göre asenkron ya da senkron tasarlamak gerekli. Eğer sistemde veri bozulmasına neden olabilecek eeprom, mmc, sd kart gibi yaz-sil durumu yoksa asenkron tasarlamak daha iyi olabilir, tam tersi varsa da senkron tasarlayıp elinde veri varsa hızlıca yazıp kapattırmak gerekir.

evet işlemcideki input pininin amacı butona tekrar basıldığında sistemi kapatmak resimde yok ama burada işlemcinin input bacağına bağlı birde pull up direnci var, @JOKERAS bu yüzden işlemciden 2 pini kurban etmek zorunda kaldım...