Tv kumandası basma sorunu hakkında

Başlatan wtrk, 28 Ağustos 2022, 21:44:47

wtrk

Arkadaşlar yaklaşık 7 yıldır kullandığım Seg marka bir tv var. Kumandası zamanla muhtemelen eskidi. Kumandaya güçlü basınca alıyor yavaş ve normal basmada algılama olmuyor. Sorunun kumandandan olduğu belli. Birkaç ay önce içini açıp alkolle silmiştim biraz daha iyi olmuştu ama yine benzer duruma geldi. Alkolle kumandayı silmek dışında başka bir çözümü varmı acaba ??
NoBody Can Stop Me!!!!!

wtrk

NoBody Can Stop Me!!!!!

Epsilon

PCB ye dokunan tuşların altını yumuşak kurşun kalem ile bolca çizin(Bir tabaka oluşturun.)

Diğer bir alternatif ise ince alüminyum folya kağınını(Mutfaklarda kullanılanlardan) kağıt delme delgeçi ile  delin bu yuvarlakları tuşların altına(plastiğe) düzgünce yapıştırın

ilyas KAYA

30 lira verip yenisini alın. Ne yaparsanız yapın daha ucuz yada kesin çözüm olmayacak hep daha fazla ödeyeceksiniz hemde sinir katsayıniz yükselecek. Vestel kumandası olan birinden emanet alıp deneyin eğer vestel kumanda çalıştırır ise seg olarak değil vestel olarak alın çünkü daha kaliteli oluyor.

cevat1

Tuş takımının altına yapışkanlı alüminyum banttan küçük küçük parçalar kesip yapıştırın.

Kumanda ilk günkü performansına kavuşur.

yas

Alıntı yapılan: wtrk - 28 Ağustos 2022, 21:44:47... Birkaç ay önce içini açıp alkolle silmiştim biraz daha iyi olmuştu ama yine benzer duruma geldi....
Ölümcül hata yapmışsınız maalesef. Yeni kumanda alın.

Sozuak

Silikon pedlerin iletkenliği gidince basma problemi oluyor. Ben şöyle yapıyorum. Komşu pad kısmına gelmeyecek kadar yada sırayı komple kaplayacak kadar yapışkan folyo hazırlayıp üzerine pad çapı kadar delik(ler) açıyorum. Üzerine bağımsız olacak küçük alüminyum folyo(lar) koyup şeffaf ince bir bantla, Alüminyum folyo, yapışkan folyo arasında kalacak şekilde yapıştırıyorum.  Böylelikle folyo basma sonrasında yerinden de kaymıyor bant sayesinde yüzeye yapışıpta kalmıyor. Bayağı bir cihazın tuş takımını adam ettim bu yöntemle.

Epsilon

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Ağustos 2022, 06:14:52Tuş takımının altına yapışkanlı alüminyum banttan küçük küçük parçalar kesip yapıştırın.

Kumanda ilk günkü performansına kavuşur.
Yapışkan folyo bant nasıl birşey bir link varmı? boruların etrafına sarılan tarzda birşey değildir sanırım

kimlenbu

Ekmeğini yemiş kumanda. Programlanabilir kumandalar var, 100tl ye. Artık biraz masraf yapma zamanı gelmiş :) Ben pahalı cihazlar için gümüş boya kullanıyorum, onun ufacık şişe fiyatı da 3-5 kumanda alacak kadar fazla.

power20

Programlanabilir tekkumanda diye bir şey var. uzak durunuz. Uydu ve tv kumandalarını birleştirerek tek kumanda yapacaktım. 3 kumanda oldu.
takılmalar oluyor tv, uydu kumandası gibi stabil çalışmıyor. bazı tuşlar zaten yok. Kenara attım. Programlama işi orijinal kumanda ile yapılMıyor. Marka ve modele uygun dosyayı benzetip denk getirerek kulaklık kablosu ile bilgisayar ses çıkışı üzerinden oluyor.
almayın !
        tekkumanda      com

kimlenbu

Alıntı yapılan: Kılıç - 29 Ağustos 2022, 15:59:43Programlanabilir tekkumanda diye bir şey var. uzak durunuz. Uydu ve tv kumandalarını birleştirerek tek kumanda yapacaktım. 3 kumanda oldu.
takılmalar oluyor tv, uydu kumandası gibi stabil çalışmıyor. bazı tuşlar zaten yok. Kenara attım. Programlama işi orijinal kumanda ile yapılMıyor. Marka ve modele uygun dosyayı benzetip denk getirerek kulaklık kablosu ile bilgisayar ses çıkışı üzerinden oluyor.

Bu konuda katılmıyorum. Ben a101'den piranha marka aldım, hem kızılötesi hem de usb dongle'ı ile wireless olarak kullanılabiliyor. Orjinal kumanda kullanarak programlanabiliyor. Bazı tuşlarda bir kaç kere programlamak gerekiyor ama programladıktan sonra gayet stabil çalışıyor. Sesli arama özelliği de var üstüne (andoid tv veya box varsa)

timpati

Alıntı yapılan: Epsilon - 29 Ağustos 2022, 11:48:00Yapışkan folyo bant nasıl birşey bir link varmı? boruların etrafına sarılan tarzda birşey değildir sanırım

Alternatif olsun diye söylüyorum: Ben yıllarca, o alüminyum folyo parçalarını kumandanın lastik tuşlarına TEK bir yapıştırıcının mükemmel tuttuğunu gördüm: OJE
why mr. anderson, why ?

Epsilon

Oje deyince yaklaşık 40 yıl önceki anılarım canlandı.
Canım arkadaşım Cengizin enjektörün iğnesini kesip patlaştırıp,içine oje doldurup. PCB çizdiği günler aklıma geldi.Elektronike o kadar üst seviyede bilgisi vardı ki örneğin bir ekolayzer yapacaksa herşeyini kendi hesaplardı,LM324 ün bacaklarını oje ile işaretleyip pcb yi şemadan direkt çizerdi.Çalışır  hale getirmesi en fazla 1 saat sürerdi.Üstelik bassları ve tizleri mükemmel çalışırdı.

Kirbit kutusunun içine sığan bir kalem pil ve küçük bir switchi BF254 li kendi tasarladığı FM verici ile yaklaşık 100 metre ye yayın yapardı.Şimdi millet BC serisi gibi transistörlerle FM verici yapıyor

Askerde iken telsizler için yaptığı tek bir adaptörü 4 asker taşıyor demişti.Eskiden 1 gönderme 1 alma yapabiliyorken şimdi  3 gönderme 3 alma yapabiliyor falan demişti.
Alaya kapalı devre kamera sistemi kurmuş(1983 de)

G3 için atış simülatöünün devrelerini çizmiş.Laser li sistem atışa puan verecek ve hem ses ile hem tepme ile simülü edecek diyordu.Sanırım ona ödenek çıkmamıştı.

TDA 2030 la yaptığı 50 wattlık amplide 50 watt RMS in ne kadar güçlü olduğunu,bass vurduğu anda gögüse gelen basınçtan anlamıştım.Birde apartmanın bir üst katında zemindeki titreşimden(Oysa ses çok açık da değildi)
Nur içinde yat canım arkadaşım.

@wtrk kusura bakma biraz konu dışına çıktık.Ama yaşlı olmak böyle birşey.