Elektronik Bilgi

Başlatan icyer123, 06 Eylül 2022, 00:14:24

Sozuak

Basit ama işe yarar bir şemayı delikli karta işlemek yoluyla da yapılır. Bayağı öğretici olur. Tabi hemen voltaja hassas  alet edevata bağlamadan  kendini kanıtlaması lazım devrenin güvenilirlik açısından.

gevv

https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

yazıda bolca döküman ve devamında çeşitli bilgiler var.

ben ilk zamanlar  pc güç kaynağı kullandım sonrasında lm317, lm338 ile güç kaynağı devreleri yaptım  bu entegreler ile devre kurması basit bir kaç direnç kondansatör

bir yerlerden başlayında devamı gelir.   

daha malzemeleri tanımadan  eding ile pcb çizip ntcli ısı algılama devresi yapmıştım akşam çiziyorum transistörün nasıl bir şey olduğunu unutmuşum direkt sembolünü çizdim yarın işte arkadaşlara gösterir keser biçerim nasılsa dedim  :D

elektronik

Güç kaynağı için malzemeler

2x12v 10watt trafo (Başlangıç için 10watt yeterli olur)
LM317 Ayarlı güç kaynağı için
LM7812 Sabit 12v için
lM7805 Sabit 5v için
1N4001 4 adet
25v 4700mf kondansatör
16v 100mf 3 adet
Direnç çeşitleri
Delikli plaket

ve linkteki ürünü alırsanız güzel bir güç kaynağı yapabilirsiniz
https://www.n11.com/urun/dijital-voltmetre-dijital-ampermetre-dc-100v-10a-volt-akim-lodos-n112184-15606624?magaza=lodos-elektronik

tekniker_murat

Aslında konuya ben de salça olmak istedim affınıza sığınarak...

Madem amaç öğrenmek ise o zaman bilgisayarınıza proteus programını kurun ve isis ile similasyonlar yapmaya çalışın youtube de bir çok konu bulursunuz. Ama similasyon bir devreyi yapmadan önce büyük bir yardımcı olacaktır ama güvenmeyin.

Mesela size en basit bir örnek ile diyot mantığını anlatan devre şeması vermek istiyorum.

Yukarıdaki resimi kurup ledin yandığını görün sonra 1N4007 isimli diyotu devreye tam ters şekilde bağlayın ve ledin YANMADIĞINI görün ve size en güzel mantık olarak bir diyotun tek yönlü akım geçirdiği bilgisini kazandırsın.

Ardından diyotu tekrar şemadaki gibi bağlayın, voltmetre ile diyotun anot tarafındaki voltajı ve katot tarafındaki voltajı ölçün...

Bu da size bir diyotun eşik gerilimi denen yani bir diyotun üzerinde düşecek olan 0,5 ile 0,7 volt arasında bir gerilim olduğunu göstersin yani diyot devrede eşik gerilimi kadar bir voltaj düşümüne sahip olur bilgisini kazanmış olursunuz.

Aslında örnekler olağan üstü şekilde çoğaltılabilir ama temel elektronik bilgisi malzeme bilgisi ve ölçme değerlendirme bilgisi olmadı mı binanın temeli eksik olmuş olur üzerine inşaat yapamazsınız yapsanız da bir yerde çöker...

Eğer mantıklı bulduysanız bir de transistörün anahtarlama elemanı olarak çalışmasını gösteren şema paylaşayım onu deneyin...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

icyer123

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 07 Eylül 2022, 11:07:50Aslında konuya ben de salça olmak istedim affınıza sığınarak...

Madem amaç öğrenmek ise o zaman bilgisayarınıza proteus programını kurun ve isis ile similasyonlar yapmaya çalışın youtube de bir çok konu bulursunuz. Ama similasyon bir devreyi yapmadan önce büyük bir yardımcı olacaktır ama güvenmeyin.

Mesela size en basit bir örnek ile diyot mantığını anlatan devre şeması vermek istiyorum.

Yukarıdaki resimi kurup ledin yandığını görün sonra 1N4007 isimli diyotu devreye tam ters şekilde bağlayın ve ledin YANMADIĞINI görün ve size en güzel mantık olarak bir diyotun tek yönlü akım geçirdiği bilgisini kazandırsın.

Ardından diyotu tekrar şemadaki gibi bağlayın, voltmetre ile diyotun anot tarafındaki voltajı ve katot tarafındaki voltajı ölçün...

Bu da size bir diyotun eşik gerilimi denen yani bir diyotun üzerinde düşecek olan 0,5 ile 0,7 volt arasında bir gerilim olduğunu göstersin yani diyot devrede eşik gerilimi kadar bir voltaj düşümüne sahip olur bilgisini kazanmış olursunuz.

Aslında örnekler olağan üstü şekilde çoğaltılabilir ama temel elektronik bilgisi malzeme bilgisi ve ölçme değerlendirme bilgisi olmadı mı binanın temeli eksik olmuş olur üzerine inşaat yapamazsınız yapsanız da bir yerde çöker...

Eğer mantıklı bulduysanız bir de transistörün anahtarlama elemanı olarak çalışmasını gösteren şema paylaşayım onu deneyin...
ilginiz için teşekkür ederim. Transistör le.ilgili bir şema da paylaşırsanız senlvinirim. Mesela direnç LED transistör bu üçlünün çalışmasıyla ilgili hatta devreye bir röle ve anahtar eklenerek ikinci bir LED takılabilir mi böyle basit şema varsa yada önereceğiniz bir devre iyi olur. Teşekkürler.

Sozuak

Tekil yapıları öğrenip bunları kendiniz birleştirebilirsiniz. lojik kapı devrelerini diyot direnç transistörle nasıl gerçekleyebileceğinizi deneyebilirsiniz. Gerçekte de bunlarla kodlayıcı kod çözücü sayıcı kaydırıcı(shift register) kaydedici gibi basit devreler kurup ledlerle görselleştirip kendinize yeni bir kapı aralayabilirsiniz. Ama önce ohm kanunu dirençler akım//gerilim/güç gibi temel değerleri kafanızda oturtun.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Eylül 2022, 14:47:42Tekil yapıları öğrenip bunları kendiniz birleştirebilirsiniz. lojik kapı devrelerini diyot direnç transistörle nasıl gerçekleyebileceğinizi deneyebilirsiniz. Gerçekte de bunlarla kodlayıcı kod çözücü sayıcı kaydırıcı(shift register) kaydedici gibi basit devreler kurup ledlerle görselleştirip kendinize yeni bir kapı aralayabilirsiniz. Ama önce ohm kanunu dirençler akım//gerilim/güç gibi temel değerleri kafanızda oturtun.

Bence de teorik bilgi olmadıktan sonra gerisi tırıvırı...

Mesela transistör konusu meslek yüksek okulunda iki dönem anlatılıp bitirilemeyen bir konu... Ama amatör kişiler için yada kendini geliştirmek isteyen kişiler için bence alfa beta akımları kazançları vs çok da önemli değil hatta benim için de önemli değil :D

NPN tipi bir transistörü tanımakla işe başlayarak bu transistörün anahtarlama elemanı olarak kullanılmasını örnekleyebiliriz...

Mesela transistörler üç pin yani bacaklı elemanlardır. Emiter - Beyz - Kollektör. Sembolünde emiter bacağındaki ok içeri bakıyor ise PNP dışarı bakıyorsa NPN tipidir.

Bunun gibi teorik bilgileri önce öğrenerek ardından yavaş yavaş devrelerine geçmeniz gerekir.

Aslında proteus programını kurup biraz video vs ile kavrarsanız çok büyük faydası olacağına inanıyorum...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]