Ters Gerilim Koruma için Entegre Önerisi

Başlatan berkay_91, 17 Ekim 2022, 00:04:09

berkay_91

Merhaba, maksimum 24 volt ile çalışan bir devrede ters gerilim koruması alırken güç tüketimi açısından, aşağıdaki gibi bir devre mi kurmak daha mantıklı olur yoksa hazır bir entegre kullanmak mı? Bu iş için üretilmiş önerebileceğiniz bir entegre var mı?

Erol YILMAZ

Sozuak

Rezistif yükse minyatür röle kullanabilirsiniz. Değilse biraz ek devre ile daha güçlü bir röle de olabilir.

berkay_91

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Ekim 2022, 10:44:43Rezistif yükse minyatür röle kullanabilirsiniz. Değilse biraz ek devre ile daha güçlü bir röle de olabilir.

motor sürücüde besleme girişinin önüne ekleyeceğim

Erol YILMAZ

devrecii

Neden uğraşıyorsun bir diyot ekle yeter.

fide

Alıntı yapılan: devrecii - 17 Ekim 2022, 18:50:10Neden uğraşıyorsun bir diyot ekle yeter.
10Amper akım için diyot 7-8Watt kayıp demek. Mosfet daha mantıklı.

Ters diyot ve sigorta kullanılabilir ama one shot olur. Her ters bağlantıdan sonra sigorta değişimi gerekir.

Alıntı yapılan: berkay_91 - 17 Ekim 2022, 12:00:59https://ozdisan.com/integrated-circuits-ics/power-management-ics/or-controllers-and-ideal-diodes/LTC4412ES6TRPBF

Bu devreyi ters koruma için değil de röle yada anahtar yerine düşünebilirsin.
Yüksek akım çeken cihazları mcu ile açıp kapamak için.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus

Alıntı yapılan: berkay_91 - 17 Ekim 2022, 00:04:09Merhaba, maksimum 24 volt ile çalışan bir devrede ters gerilim koruması alırken güç tüketimi açısından, aşağıdaki gibi bir devre mi kurmak daha mantıklı olur yoksa hazır bir entegre kullanmak mı? Bu iş için üretilmiş önerebileceğiniz bir entegre var mı?

senin mosfet burda ne is yapiyor, mosfetin uzerindeki diyot ile zaten devreden surekli akim akiyor.

berkay_91

Alıntı yapılan: Yuunus - 17 Ekim 2022, 20:30:32senin mosfet burda ne is yapiyor, mosfetin uzerindeki diyot ile zaten devreden surekli akim akiyor.

sorunuzu tam olarak anlayamadım, bu devreyi kullanmak istemememdeki amaç; giriş gerilimim 6v-24V arasında olacak buda mosfetin Vgs gerilimini 10V da tutmak için zener diyot gerekliliği oluşturuyor burada ekstradan bir akım kaybedeceğim

17 Ekim 2022, 20:44:56
Alıntı yapılan: berkay_91 - 17 Ekim 2022, 12:00:59LTC4412 isminde bir ürün buldum bunu kullansam daha mantıklı olacak gibi
https://ozdisan.com/integrated-circuits-ics/power-management-ics/or-controllers-and-ideal-diodes/LTC4412ES6TRPBF

bu sistem için 24V 10 amperde çalışacak Rds direnci küçük SMD kılıf P kanal önerebileceğiniz bir Mosfet var mı? Kullanmayı düşündüğüm mosfet IRF4905
Rds direnci 20mΩ

Yuunus

mosfetinuz ters bagli diyorum, D ve S yer degistirecek, @fide nin verdigi ornek sekildeki gibi olmasi gerek, eger cok cok ozel bir amaciniz yoksa, gate korumasi icinse genelde 15v tvs diyot yeterlidir,
@fide 7w kayip nerde oluyor ben orayi anlamadim, arkadas gate korumayi sormus acaba gate surme mi anlasildi :du:

fide

Alıntı yapılan: Yuunus - 17 Ekim 2022, 21:30:33@fide 7w kayip nerde oluyor ben orayi anlamadim, arkadas gate korumayi sormus acaba gate surme mi anlasildi :du:

Normal bir diyotta Vforward 0.7 ile 0.9V arasında. 10A alım altında 7-8Watt kayıp, Vforward x Akım yüzünden oluşur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Bir tane ters diyot bir tane de resetli sigorta. King 😎

devrecii

Haklısınız ama mosfette de bir forward voltajı oluşacak neden bunu yok sayıyorsunuz,  bunu direkt rds on diye bakmayın silisyum kristal nedeniyle oluşan fark bu, yoksa normal transistörde rds on 0'a yakındır e-k arası ama voltaj farkı vardır, mosfet her voltta iletken ama iletkenliği aynı değil d-s arasında bir voltajın ortaya çıkacağı manasına geliyor.

Bence uygun amperde 40 voltluk bir shottky üreteceği ısı 20mohm luk bir mosfetin üreteceği ısıdan azdır diye tahmin ediyorum,  ama mosfetler palaell bağlanır o zaman daha iyi spnuç vereblir.

@berkay_91  o verdiğin devrede Vin girişine bir diyot bağlaman gerekir yoksa pili ters bağlayınca entegre bozulacak.

İlk mesajında verdiğin devrede bilmediğimiz bir özellik yoksa  mosfet yanlış bağlanmış.