1,5" 132*132 TFT LCD ile Projeler

Başlatan aYe, 08 Şubat 2006, 01:46:09

aYe

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Banim olası iki lcd için de programı yükleyip birde bunun hangisi olduğunu tespit etmekle uğraşıcakları fikri kafama yatmıyor. Sonuçta fabrikasyon üretim hangi lcd yi kullanacaklarını bilmiyorlarmı?

Üstadım ticaret ve elektronik farklı şeyler. Rekabeti sicak tutup malzeme fiyatını aşağıya çekmek için yapılmış olabilir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

Aynı, ne yazık ki epson elinizdeki. :roll:
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aYe

Epson için bir application'a denk gelmedim henüz. Datasheet'e bakip yazmakla bu gece bitmez heralde, bütün keyfim kaçtı. :(:(:(

Peki ben bunun pin baglantilarini da bulamadım sizde var mı?

Hatta bahsettiğiniz arm ile olan application'u da bulamadım o epson içinmiydi?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

pin sırası üstten bakıldığı şekilde

1 10
2 9
3 8
4 7
5 6

1 Vdigital 2,7V - 3,3V
2 RESET LCD_RESET, user defined
3 SDATA LCD_SDA, SPI MOSI
4 SCLK LCD_CLK, SPI CLK
5 ~CS LCD_CS, user defined
6 Vdisplay 2,7V - 3,3V
7 n/c
8 GND GND
9 LED- GND or -3.2V
10 LED+ +6.4V or +3.2V, 15 - 30mA

#define DISON      0xaf   //
#define DISOFF      0xae   //
#define DISNOR      0xa6   //
#define DISINV      0xa7   //
#define COMSCN      0xbb   //
#define DISCTL      0xca   //
#define SLPIN      0x95   //
#define SLPOUT      0x94   //
#define PASET      0x75   //
#define CASET      0x15   //
#define DATCTL      0xbc   //
#define RGBSET8      0xce   //
#define RAMWR      0x5c   //
#define RAMRD      0x5d   //
#define PTLIN      0xa8   //
#define PTLOUT      0xa9   //
#define RMWIN      0xe0   //
#define RMWOUT      0xee   //
#define ASCSET      0xaa   //
#define SCSTART      0xab   //
#define OSCON      0xd1   //
#define OSCOFF      0xd2   //
#define PWRCTR      0x20   //
#define VOLCTR      0x81   //
#define VOLUP      0xd6   //
#define VOLDOWN      0xd7   //
#define TMPGRD      0x82   //
#define EPCTIN      0xcd   //
#define EPCOUT      0xcc   //
#define EPMWR      0xfc   //
#define EPMRD      0xfd   //
#define EPSRRD1      0x7c   //
#define EPSRRD2      0x7d   //
#define NOP      0x25   //

WriteCommand(COMSCN);
WriteData(0x01);
WriteCommand(OSCON);
WriteCommand(SLPOUT);
WriteCommand(PWRCTR);
WriteData(0x0f);
WriteCommand(DISINV);
WriteCommand(DATCTL);
WriteData(0x03);
WriteData(0x00);
WriteData(0x01);
WriteCommand(RGBSET8);
WriteData(0x00);   // R
WriteData(0x02);   // R
WriteData(0x04);   // R
WriteData(0x06);   // R
WriteData(0x08);   // R
WriteData(0x0a);   // R
WriteData(0x0c);   // R
WriteData(0x0e);   // R
WriteData(0x00);   // G
WriteData(0x02);   // G
WriteData(0x04);   // G
WriteData(0x06);   // G
WriteData(0x08);   // G
WriteData(0x0a);   // G
WriteData(0x0c);   // G
WriteData(0x0e);   // G
WriteData(0x00);   // B
WriteData(0x04);   // B
WriteData(0x08);   // B
WriteData(0x0c);   // B
Delay(100000);
WriteCommand(DISON);

http://www.hemenpaylas.com/download/175529/Nokia6100_Demo.c.html

mp3dragon

Datasheeti biraz inceledim internette de araştırdım. datasheet yeterli detayda değil. Örneğin kontrastın en uygun nasıl olduğunu deneme yanılma ile bulmanız gerekir. Verdiğim kodlarda denenmiş kontarst değerleri var. Birde komut giriş sırası ve değerlerinin olması iyi. Sanki ordan daha kolay olacakmış gibi. Birde gldc editör gibi bir program var .bmp den direkt C kodu üretiyor.

aYe

Anlaşıldı epson ile yapıcaz...

Ben gidip bi kaç tane alayım şunlardan, yakarsam felan gece bulamam  ;)

GLCD editör vs. programlar monocolor çıktı verir, o kısmını takma kafana ben bir pc programı yazarim resim de animasyon da atariz hele bir çalışsında.

Kolay gelsin ben yine gittim....

mp3dragon

@tatlısukurnazı

bu gün sabahlayacaksın herhalde  :lol:

sana kolay gelsin o işi yaparsan benim projeye de büyük katkıda bulunursun.

daha önceki yarumlarından asm, basic veya ccs de kod yazmayacağını bildiğimden rahatım  :lol:

ansi C de yazdıktan sonra uyarlarım bir şekilde

kolay gelsin

aYe

@mp3dragon

Evet kesinlikle ansi C o yüzden işlemcinin önemi yok.

Ben bir kaç tane bu epson'lardan aldim.
Ama konnektörü buralarda yoktu, illa extra uğraşlar çıkıcak ya :(

Buna 0.15mm lik bakir teller lehimlesem olur heralde dimi? gerçi havyanın ucu o konnektöre nasıl giricek onu da bilmiyorum  :roll:

Neyse biraz uğraşayım, gelişme olursa yine dönerim.

İyi çalışmalar...

ahmetu

Philips max 65536 renk ve Epson max 4096 renk. Philips mcu'lu ekranın ID bilgisi alınabilir Epson alınmıyor zaten cep telefonuda açılışta bu kontrolü yapıp ona göre çalışmasına devam ediyor.

aYe

Bugün hepsini öğrendim arkadaşlar...

Nokia telefonların üzerinde orjinal gelen philips marka olan sarı flex'e sahip, yedek parça olarak takilan ve bulunan ise epson chip'li yeşil flex

Demekki neymiş epson chipli yeşil flex kullanılıcakmış..

Bu saate kadar konnektör aradım yok oğlu yok...

Ahmetu bahsettiğiniz id olayı saniyorum philips'in içindeki fakat diger pinleriyle bağimsiz olan eprom'da saklaniyor demek isterdim ama diyemiyorum ikisi de 10 pin ve eeprom external pinlerde neyse zaten o 40 dolar epson 17 dolar varsın 62bin renk eksik olsun  ;)

Bu arada şu resimleri veren arkadaş kod da vermiş mi yoksa sadece hava mı atmış?

Şimdi de çalışmaya başlıyorum tüm donanım hazir;
Muhtelif miktarda sigara, bir demlik çay, arabesk muzik çalan bir fm kanalı(sevdiğim muzikler olunca çalışamiyorum bunlar daha komik oluyor, motivasyon meselesi) ve smd hassas lehimle için 90watt'lik havya :D

Bu sefer bana iyi çalışmalar...

ahmetu

hava mı atmış bilmem  :P

kart benim dspic30f6014 için kullandığım kart kodların kaynağı ise http://www.apetech.de/ burası, yarın işyerinden çevirdiğim lcd kodlarını gönderirim.

Bu da kartın yalın hali;

şanlısın kodlar usb flash memoryden çıktı glcd.zip

Ben bu koda biraz ilave yaptım alpha blending, transparan background gibi tabi bunlar içinde hafıza gerekliydi son resimde dikkat ettiysen flash ve sram var, flashda yada mmc kartta resmi sramda ise bunlardan okunup işlenmiş ekran arka planı var.Philips MCU'lu ekranlarda SDA çift yönlü çalışıyor bu sayede ID bilgisi alınıyor Epson ise tek yönlü.

Bundan sonrasını ise sadece bilgilenmen için yazıyorum nokia ne denk gelirse ekran olarak onu kullanıyor telefoncuların dediği gibi orjinal diye bir şey yok her ikiside orjinal zamanında telefoncunun birine çıkan görüntüyü göstermiştim ağzı açık kalmıştı. Philips ekran kullandığında da 16 bit değil 12 bit renk derinliği seçiyorlar herhalde ayrı gayrı olmasın diye. Son olarak Philips için fiyatı çok söylemişler aralarında 8-10 YTL fark vardı.

aYe

@Ahmetu

Çok şık olmuş güle güle kullanın...

Birde bu philips'i istanbuldan nerden ve kaça aldınız?

İçinde 4kb ram varken dışardan ilave yapmadan nasıl 64k color verebiliyor?
:roll:

ahmetu

Ben yazımı editlerken siz cevap yazmışsınız philips ekran 209 kbit hafızaya sahip. Bende bir epson birde philips var bunları alalı herhalde 1 seneyi geçti, philips ekranın bir köşesinde çok hafif bir kırık var yalnız görüntüyü bozmuyor bu yüzden ucuza aldım söylemesi ayıp 15 milyondu  :lol: , epsonu da 25 milyona almıştım sizin fiyatların tam tersi bu arada istanbuldan almadım, konnektörleride polonyadan bir firmadan almıştım ama artık satmıyorlar.

http://www.magboss.pl/default.php?language=en

mp3dragon

aYe

Hocam bu lcd'lerin soketleri kadıköyde gani gani ama sabahı bekleyecek sabrim yok mikroskopta yok(tr da çok kazik satiyorlar 4x stereo 350euro ii mi) 0.15tel ile lehimle lehimle bir sürü lcd telef oldu.
Bu arada ucu köşesi kırık telefoncudan parasız alabilirsiniz size onu satan da babasının gözüymüş yaniii.

Peki epson yada philips ikisini de takınca aynı yerde çalışıyor dimi?
Hani elimde 10 pin girişli bir de siemens var da acaba o da olurmu ki?