Q matic sistemi(sıramatik)

Başlatan Fixxer, 10 Şubat 2006, 12:29:22

Fixxer

Slm arkadaşlar ben 4 gişeli bir q matic sistemi gerçekleştirmek istiyorum
fakat termal yazıcıyı hiç biryerde bulamıyorum...satılan yerlerde ise comple cihazı satıyorlar harici olarak vermiyorlar bu konu hakkında bir fikri olan varmı...Bu projeyide forumda baskı devresi dahil almak üzere vericemmm...
...............................

birkan

Ankarada biraz zor bulursunuz. Bende çok aramıştım. En sonunda Komple printer sistemi alıp içine qmatiği monte ettik. konya sokakta ararsanız güzel printerlar bulursunuz. Bizim yaptıklarımızı Gata hastanesinde gidip görebilirsiniz. Herhangi bir problem olmadı. Kutuda devre sığacak kadar yer varmı diye bakın önce.

Fixxer

hocam ben konya sokağa da baktım fakat bulamadım ne olarak arasam ki ben termal yazıcı olarak sordum ama o ne diye soruyorlar :lol: bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz...

infomaster

Merhaba,

Hepsiburada.com'u dolaşırken aşağıdaki makinaya rastladım. Bir incelesen iyi olur.

STAR SP512 MC PARALEL YAZICI

Detaylarında :
# SP512 Kesme cetvelli model
# ÖZELLİKLER
# Basım Metodu:9 adet iğne vuruşlu
# Basım Hızı:4 satır / sn. (40 Kolon Modu)
# Kağıt ilerletme hızı:33 satır / sn.
# Kolon Sayısı:58 mm kağıt ile 30 / 32 / 26 ,76 mm kağıt ile 40 / 42 / 35 kolon
# Font Yapısı:7 x 9 / 5 x 9
# Karakter seti:95 Alfanumerik, 46 International, 128 x 40 Grafik, 40 Bölgesel / dil seçimi
# Basım Genişliği:63 mm
# Kağıt Genişliği:58 / 76 mm
# Bellek:256 b yada 2 Kb veri
# Kesme Ünitesi:Tam / parçalı otomatik kesici
# Güç Ünitesi:220 V / AC
# Dış Ünite:1 Adet para çekmecesi, 1 adet kontrol girişi
# Bağlantı Arayüzü:Parallel / Seri bağlantı arayüzüne sahip
# Ağırlık:2 Kg, kesici ile 2.2 Kg
# Boyutlar (mm):140(G) x 225(D) x 163(Y)
# Çalışma Koşulları:0°C - 50°C, %10 - %90 Nem
# Ömür:22 Milyon Satır MCBF,0.3 Milyon defa kesici ömrü
# Uyumluluk:Star, ESC/POS, OPOS
# Standartlar:VCCI, FCC, CE
# UL, C-UL, TUV
# Opsiyonlar:PW512 / PW542 Kağıt sarma modülü,
# Kağıt azaldı sensörü
# Şeritler
# Mavi: RC200P; Ömür: 3 Milyon karakter
# Siyah: RC200B; Ömür: 1.2 Milyon karakter
# Uygulamalar Etiket, Fiş, adisyon ve rapor yazıcısı

Ayrıca SEIKO marka termal yazıcı da var.
SEIKO SLP-100 BARKOD YAZICISI Bu modelin teknik detyları şöyle:

# Kağıt Genişliği: 28 mm.
# Çözünürlük: 203 DPI
# Arabirim: Usb, RS-232 SERİ
# Yazdırma Yöntemi: Direct Thermal
# Baskı Hızı: 8sn.
# Barcode Dilleri: Code 39, USS-I 2/5, Code 128, UPC,EAN-13,USS Codebar,UPC-E

Bir arkadaşım seninkine benzer bir uygulamayı barkod yazıcıyla yapmıştı. Sonuçta bu yazıcı. Ne istersen onu yazar. Barkodu yazdıran programdır.

Başarılar dilerim. Kolay gelsin.
PAYLAŞILMAYAN BİLGİNİN DEĞERİ YOKTUR.

kobrasalar

bu gibi yazıcıları mekanizma olarak satan Türk firmalar var ben Cebit fuarında gördüm.Biraz ayrıntı vermek gerekirse adam genel olarak toner kartuş mürekkebi ve bunları dolduran cihazlar satıyordu.Eger bir isim filan bulursam sana gönderirim.

NOT: bende altta OG nin adresini verdiği firmadan bahsediyordum.

sezgin05

Merak ettiğim şey:bu yazıcıların bilgisayara falan bağlantısı olmadan çalışanı varmı?
Yani düğmeye basınca sıra ile fiş verse
ertesi günde yeniden 0 dan başlasa...

OG

Yerli firmalardan http://www.utingelektronik.com/termal printer.htm burada buldum 200 küsür euro fiyat söylediler,  digikey de 40-50usd lere bulabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

arkadaşlar ben yazıcıları inceledim telefonda açtım firmalara fakat bana zaten detaylı bilgi vermiyorlar...sadece içinde bir program var diyorlar ama işlevini bilende yok ve ben bu yazıcıyı alırsam ve program yazmamda gerekirse elimde patlar yazı valla  :lol: ne yapacağımı bilmiyorum bu tür bi yazıcıyı şimdiye kadar hiç kontrol etmedim...yardımlarınızı bekliyorum sizden?ayrıca bu msjlarınız içinde teşkür ederim sağolun..

z

Termal yazici yapmak atla deve değil. Hele hele kucuk bir kagidin hep ayni yerine sadece 3-4 digit rakam yazacaksaniz.

Yapmaniz gereken hane sayisi kadar, ince isitici telden 7 parcali isitici blok yapmak.

Sonrada step motorla kagidi yurutecek basit bir mekanizma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Fixxer

Tamamda hocam konumuz zaten termal yazıcı yapmak değil ki ama yapalım diyorsanız eywallah :lol:

z

Hem tek basina cihazi satmiyorlar diyorsun hem telefonla aradigimda fazla bilgi vermiyorlar diyorsun.

Bende diyorum ki kasaba minnet edecegini kes ye, nasil yapilacaginin fikrini de verdim.

Fixxer

bakın fikriniz çok hoşuma gitti.Bu konulardada aslında çok girişimciyimdir.Ama nasıl yapıcam konusunda kafamda bir resim oluşturamadım.Konuyu biras daha açarmısınız?Ve burada yapılacak işlemi biraz daha dramatik hale getiriyim :lol: şimdi 4 tane yada 3 tane gişe olacak her biri ayrı ayrı sayılarda olacak mesala pic için 1.tuş proje için 2. tuşa basılacak ve ayrı ayrı sayılar alınacak.

z

Termal kagida havyayi yaklastirdiginda kagit hemen siyahlasir.

Calisma prensibi bu olduguna gore 7 segment displayin rakam olusturma mantigini da bildigine gore, 3 tane 7 segment displayle 000-999 arasi rakamlari gosterebilecegine gore isitici telden 7 segment isitici yapacaksin.....
Diye gider bu hikaye.

Gercek anlamda bir yazici deseydin isin icine teknolojik engeller girecekti de bu senin proje 3. dunya ulkelerinin en ucra koyunde bile yapilir artik.

OG

bunalmis hocam, nasıl bir kafa yapısı var bunlarda, karakterleri detaylı şeklde hassas olarak verebiliyor. Isıtılmış noktasal bir uç mu geziniyor? Kağıda temas varmı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mhk

Fax kağıdı veya termal kağıt bunalmis'in yazdığı gibi ısıtılan noktada rengi siyaha döner bir miktar fax kağıdı ile denemelerinizi yapabilirsiniz.
@ OG hocam,

Bende ,bir ara pos makinalarının yazıcı kısmını inceleme imkanım olmuştu. Onlarda, bakınca gözle algılanması güç ( imkansız değil iyi bakmak lazım :) ) seramik üzerine yerleştirilmiş noktalar şeklinde ısıtıcı uçlar vardı. yaklaşık 7-8 cm boyunda ve buraların 0,01 mm ( atmasyon rakam ) gibi aralıklarla yerleştirildiğini düşün. Bu ısıtıcı uçlardan kontrol devresine flexi baskı devre ile herbirinden yol gidiyordu ve sayıları oldukça fazlaydı. Kısaca yazının yazılması istenen yer kısa darbelerle ısıtılıp termal kağıtlara yazının yazılması motor ile kağıt hareket ettirilerek gerçekleştiriliyor.  

@ Fixxer belki hurdacılardan böyle bir pos makinası bulabilirsen belki yazıcı sisteminide kurabilirsin. Eğer kağıtta görünüş açısından bir problem olmaz diyorsan bunalmis hocamın verdiği örneğide gerçekleştirebilirsin. zor olmamakla beraber kolayda değildir. Isıtıcı telinin ani olarak ısınması ve ani olarak soğuması gerekir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana