IP Adresini gizlemek(kürek yüzünden)

Başlatan ex_machina, 05 Temmuz 2023, 21:08:04

ex_machina

SolidWorks'e alternatif pek çok program denedim. Ama tilkinin dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına geldiği gibi ben de SW'ye geldim.
Ama bu defa kararlıyım. Daha uygun fiyatlı alternatif bir programı öğreneceğim artık.

Eğer katı modelleme yapıyorsanız hangi programı kullandığınız çok da önemli değil aslında. Hepsi birbirine benziyor. Asıl fark yüzey modelleme ve serbest form çalışmada ortaya çıkıyor.
Mesela ergonomik şekilli bir bilgisayar mouse'ının modellenme mantığı programdam programa çok değişiklik gösteriyor. Bu sebepten dolayı program değiştirmek insana zor geliyor.

Ben zaten SW alternatifi olarak designspark, onshape ve fusion360 kullanıyorum. Ama çizilecek parça karmaşık bir ergonomiye sahipse SW haricindeki diğer programların işleyiş mantığını henüz tam tecrübe etmediğimden dolayı zorlanıyorum.
Problem işte burda çıkıyor arkadaşlar.

Mucit23

@TABS

Fusion 360 non commercial yazarsanız çıkar. Doğrudan 3b baskı seçeneği de var. Cure gibi Dilimleyici yazılıma parçayı gönderiyor. Eagle ile doğrudan uyumlu vs vs

TABS

Esasında freecad kullanıyorum, dilimleyici olarakta super slicer'i.
3b çizimlerm için freecad çok yeterli, ben memnunun fakat fusion360'ı çok duyduğum için freecad'de çizdiğim bir iki parçayı fusion360'da çizip freecad ile arasındaki kullanım farkı nedir görüp öğrenmek istiyorum.

demket

Plasticity yi tek geçerim. Fiytı da çokkkkk ucuz

ex_machina

Alıntı yapılan: demket - 15 Temmuz 2023, 02:03:03Plasticity yi tek geçerim. Fiytı da çokkkkk ucuz

Plasticity daha çok estetik ve sanatsal tasarımlar yapmaya uygun. Sac metal, profil, hareketli montaj, plastik kalıp araçları, simülasyon, standart parça kütüphanesi vs. gibi özellikleri barındırmadığı için endüstriyel tasarıma uygun değil.

Endüstriyel tasarım için Freecad(tamamen ücretsiz) daha uygun. Ayrıca Solidworks'un senelik 99 dolara satılan "maker" sürümü var. O da güzel.

TABS

Ben katı modelleme yaptığım için işin sanatsal ve estetik tarafı beni hiç ilgilendirmiyor. Katı modelleme konusunda Freecad benim işimi fazlası ile görüyor. Hemde üçretsiz. Diğer proğramlara niye boşu boşuna para vereyim.

Ersin

Alıntı Yapex_machina

Kurdun mu freecad i

ilyas KAYA

bu solid maker sürümünü kullanan var mı Türkçe bir kaynak bulamadım. Herhangi bir kısıtlama vs. ne farklılıklar var ?

ex_machina

Alıntı yapılan: Ersin - 16 Temmuz 2023, 21:12:56Kurdun mu freecad i
Hayır. Daha önce kurmuştum. Programa bir türlü ısınamadım. Simülasyon dahil her şeyi eklemişler ama hiçbiri tam değil. Hep yarım yamalak bırakmışlar.

Alıntı Yapbu solid maker sürümünü kullanan var mı Türkçe bir kaynak bulamadım. Herhangi bir kısıtlama vs. ne farklılıklar var ?
SolidWorks Maker'a gelince;

- Solidworks professional sürümün barındırdığı tüm özellikleri destekliyor.
- Maker sürümü ile yaptığınız çizimleri yalnızca maker sürümü olan solidworks ile açabilirsiniz. Eğer çizimi maker olmayan sürümde açacaksanız parasolid, iges, step vs. dosya şekline dönüştürmeniz gerekiyor.
- Maker sürümü ticari amaçla kullanamazsınız. Ürettiğiniz ürünlerden elde ettiğiniz kâr senede 2000 doları geçmemeli.
- Maker sürümü ile oluşturdunuz dosyalada bunun maker sürümü olduğunu belirten watermark'lar bulunuyor.
- Program ilk açılışta lisans doğrulamak için internet bağlantısı gerektiriyor. Eğer offline kullanacaksanız en fazla 30 gün offline kullanabilirsiniz. Sonrasında yine internet bağlantısı gerektiriyor.
- Bu sürümün Türkiye'de resmi satışı yok. Ama fatura adresi olarak Amerika'da bir yer gösterdiğiniz zaman internetten satın alabiliyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelen detaylar böyle. Eğer kalıpçı ya da makineci değilseniz maker sürümü fazlasıyla iş görür.

ilyas KAYA

Bilgiler için teşekkür ederim. Laptop dan çizim yapmak zor ve ekran kartları verimli çalışmıyor.
Rtx ekran kartım suan atıl duruyor.

Maker sürümünü alacağım. Yıllık 100 dolar çok iyi bir fiyat. Kendisi 12bin dolar. Yıllık ödemek çok çok daha makul oluyor. Hemde masaüstü pc de kullanma şansım olacak.
Denemek için aslında 10 dolar verip aylık da alabilirim.

veliusta

Bugün SolidWorks baskını yedik. Neyse ki birşey çıkmamış.
Autodesk ve Adobe haricinde baskın yapan şirketler var mı bildiğiniz?

ex_machina

Hocam bu baskın işi nasıl oluyor biraz ayrıntı verebilir misin?
Eğer baskına geldilerse mutlaka bir sebebi vardır. Sizinkiler bu işten nasıl yırtmışlar?

veliusta

Ben odamda çalışıyordum, olayı görmedim. Ben sadece avukatların seslerini duydum. Benim odaya gelmediler.
Patron anlattı bana olayı. 20 kişi gelmişler. Savcılıktan izin çıkartıp geliyorlarmış. Fabrikayı incelemişler, bir şey bulamamışlar.
Zaten daha önce Microsofttan baskını yiyip ceza yedikleri için artık bu duruma çok dikkat ediyorlar.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: veliusta - 20 Temmuz 2023, 19:26:46Bugün SolidWorks baskını yedik. Neyse ki birşey çıkmamış.
Autodesk ve Adobe haricinde baskın yapan şirketler var mı bildiğiniz?

Corel de yapiyor. Türkiye temsilcisi olan bir çok firma yapiyor. Microsoft artık bıraktı.

engerex

SolidEdge ve Creo nun bir şekilde (eğitim, hobi vs.) ücretiz sürümleri mevcuttu.