Reed Röle aşırı akım yapışma sorunu

Başlatan istek61, 30 Temmuz 2023, 14:36:13

Melih1802

EGE

Reed röle kontakları arasına 100nf bağla ve öyle dene.

istek61

Alıntı yapılan: Melih1802 - 03 Ağustos 2023, 06:00:38Reed rölen kapalı kontak olabilir mi?

röle yerine buton takılıykende aynısını yapıyor.
reed röleyle buton arasında fark varmı ki?
ikiside kontakla çalışıyor

03 Ağustos 2023, 09:39:41
Alıntı yapılan: EGE - 03 Ağustos 2023, 09:37:45Reed röle kontakları arasına 100nf bağla ve öyle dene.

bir deneyeyim
Meraklı Acemi

istek61

100nf da işe yaramadı
gate boştayken çekmesi normal degil
Meraklı Acemi

EGE

Alıntı yapılan: istek61 - 03 Ağustos 2023, 10:19:38100nf da işe yaramadı
gate boştayken çekmesi normal degil

R1 -10K değerini düşür, 4K7 olmadı 2K2 ile dener misin.

mg1980

Sorunun sebebi değildir ama @mustafa_cmbz da söylemiş gate direnci hala yok galiba..

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: istek61 - 03 Ağustos 2023, 00:55:26(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
yazarkasa çekmecesi başka birşey yok

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
şemadaki devre

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
reed röle

benim istediğim mıknatısla reed röleyi tetiklediğimde kasa açılsın.
şu an devre şemasını da attığım devrede adaptörü takınca kasa direkt açılıyor. röle yada anahtarda bağlı değil. neden kontak olmadan açılıyor.

bobin enerjilendiğinde kasayı kapatıyor mu açıyor mu ?

mustafa_cmbz

istek61

kasalardan ikitane vardı biri kendi kendine düzeldi.

ama diğeri fişe takar takmaz açılıyordu.
mosfeti kontrol ettigimde yanmış kısadevre vardı.

elimde başka ırfz44 yoktu onun için bd139 ile yaptım.
base 4.7k ve buton taktım. emitere herhangi bir direnç takmadım.

normal ledi denedim on off oluyordu sorun yoktu.
röleyi bagladım enerji verdim açılmadı. güzel
fakat butona basınca açıldı ama bu transistör de yandı :))
hangi transistör yada mosfeti kullanmalıyım

base-gate direnci ve pull direnci ne olmalı
lütfen yardım edin elimde parça kalmayacak
:)
Meraklı Acemi

mg1980

Sayın @mustafa_cmbz'ın baştaki şemasını IRF3205 ile yapabilirsiniz..

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: istek61 - 06 Ağustos 2023, 01:57:37kasalardan ikitane vardı biri kendi kendine düzeldi.

ama diğeri fişe takar takmaz açılıyordu.
mosfeti kontrol ettigimde yanmış kısadevre vardı.

elimde başka ırfz44 yoktu onun için bd139 ile yaptım.
base 4.7k ve buton taktım. emitere herhangi bir direnç takmadım.

normal ledi denedim on off oluyordu sorun yoktu.
röleyi bagladım enerji verdim açılmadı. güzel
fakat butona basınca açıldı ama bu transistör de yandı :))
hangi transistör yada mosfeti kullanmalıyım

base-gate direnci ve pull direnci ne olmalı
lütfen yardım edin elimde parça kalmayacak
:)

şemada direnc değerleri yazıyor bakarsan göreceksin..şemayı ırfz44 e göre çizdim elimde o var dedin fakat ilk devrede gate e direnç atmamışsın yanması gayet doğal.ikinci sıkıntında bobini devamlı enerjili bırakman..

niye araaya bir tane işlemci atıp 12f675 vs gibi bobini pwm ile sürmüyorsun odaha uzun ömürlü olur ne dersin

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ağustos 2023, 09:35:09şemada direnc değerleri yazıyor bakarsan göreceksin..şemayı ırfz44 e göre çizdim elimde o var dedin fakat ilk devrede gate e direnç atmamışsın yanması gayet doğal.ikinci sıkıntında bobini devamlı enerjili bırakman..

niye araaya bir tane işlemci atıp 12f675 vs gibi bobini pwm ile sürmüyorsun odaha uzun ömürlü olur ne dersin

irfz44 olmayınca elimdekini kullanayım dedim o da yandı. işlemci ile masrafa girmeyeyim çok basit bişi çünkü. evde 2 bebek var havya bile tutamıyorum yoksa projeye çevirdiğimde rfid le server üzerinde kasayı kim açtı kaçta açtı gibi bilgilerle farklı bir şeyler yapacağım. bu sene olmaz gibi çocuk az daha büyüsün :)

bobini sürekli enerjili bırakma dediniz ya gate e enerji vermediğim de de bobin enerji alıyor mu ?

şimdi eski bir tv ana kartın da 20n15gh buldum bu işimi görür mü ? 20a güzel bi mosfete benziyor. yine sizin şemadaki gibi gate e 4.7k, diğer direnci de 10K yapıyım mı?

Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

demek istediğim şu selenoidin mekanik bir tırnağı vs varmı yani şunun izahını yapıyorum kasa açık bobin enerjili değil kasayı ileri ittirdin kasa kendini kilitliyor mu sen butona bastığında enerjilenip tık diye kasayı mı açıyor yada tam tersi kasayı kapattığında kasa tekrar açılıyor mu yani bobinin enerjili olmasını mı istiyor ?

böyle bir durum varsa yani verdiğimiz şemalar da sorun yaratır.senin mekanik olan mevcutta durumu izat etmen lasım ve ne yapmak istediğini logaritmik olarak şu olunca şöyle iken şuna bastığımda bu olmasını istiyorum gibi yazman lasım ki eksik bi yanı kalmasın.

kasa açıkken kasayı kapattığında ( bobine falan nerji vermiyorsun ) kasa kilitleniyor mu ? sen dışarıdan bobine enerji verdiğinde anlık 1 pals kasa açılıyor mu ? bunlara bak.basit bir iş gibi duruyor ama işin içine mekanik girince olay karışıyor

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ağustos 2023, 11:26:22demek istediğim şu selenoidin mekanik bir tırnağı vs varmı yani şunun izahını yapıyorum kasa açık bobin enerjili değil kasayı ileri ittirdin kasa kendini kilitliyor mu sen butona bastığında enerjilenip tık diye kasayı mı açıyor yada tam tersi kasayı kapattığında kasa tekrar açılıyor mu yani bobinin enerjili olmasını mı istiyor ?

böyle bir durum varsa yani verdiğimiz şemalar da sorun yaratır.senin mekanik olan mevcutta durumu izat etmen lasım ve ne yapmak istediğini logaritmik olarak şu olunca şöyle iken şuna bastığımda bu olmasını istiyorum gibi yazman lasım ki eksik bi yanı kalmasın.

kasa açıkken kasayı kapattığında ( bobine falan nerji vermiyorsun ) kasa kilitleniyor mu ? sen dışarıdan bobine enerji verdiğinde anlık 1 pals kasa açılıyor mu ? bunlara bak.basit bir iş gibi duruyor ama işin içine mekanik girince olay karışıyor

yoruyorum da sizi yardımlarınız için minnettarım aslında bunları yaparken ki amacım daha çok ögrenmek. teorikte bişiler yapabiliyorum. keşke böyle birşey okusammış dediğim anlar oluyor. elektronikten çok zevk alıyorum :)

üflemeli havya yoktu sökerken 20N15GH in bir bacagını kırdım. yarın irfz44 yada önerdiğiniz birşey alırım.

kasadaki selenoid röle akım verince plastigi çekiyor ve kasa açılıyor. elektrigi kesince yay plastigi bırakıyor ve yerine geri dönüyor.

resimde ekliyeyim.

benim amacım anlık bir akım verip röleyi çekmek. kapamayı elle kapagı ileri iterek yapıyorum.

Meraklı Acemi

JOKERAS

@istek61, Bir Selenoid sürmek için bu kadar uğraşmaya gerek yok.
Mosfet falan aramana da gerek yok.Selonoidi BC548'le de sürebilirsin.
Transistörlerin niye yanıyor?Çünkü Resimde ve Şemalarda gördüğüm kadarı ile
Emk diyotu koymamışsın.Bu çok önemli bir malzeme.
ahmetbudak 'ın Şemasında ama siz eklememişsiniz.

Bir tane 1N4001-4007 diyotun Katodunu Ekleyip Bantladığınız kırmızı kabloya bağlayın.
Diyotun Anodunu ise Roleden Transitöre gelen Siyah kabloya bağlayın.
Yani kısaca Role uçlarına ters diyot takmış olacaksınız.
Transistörün gate yada base'ini Reed Role ile tetikleyin.

Alıntı yapılan: istek61 - 03 Ağustos 2023, 00:55:26(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
şemadaki devre