Reed Röle aşırı akım yapışma sorunu

Başlatan istek61, 30 Temmuz 2023, 14:36:13

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Ağustos 2023, 14:24:45@istek61, Bir Selenoid sürmek için bu kadar uğraşmaya gerek yok.
Mosfet falan aramana da gerek yok.Selonoidi BC548'le de sürebilirsin.
Transistörlerin niye yanıyor?Çünkü Resimde ve Şemalarda gördüğüm kadarı ile
Emk diyotu koymamışsın.Bu çok önemli bir malzeme.
ahmetbudak 'ın Şemasında ama siz eklememişsiniz.

Bir tane 1N4001-4007 diyotun Katodunu Ekleyip Bantladığınız kırmızı kabloya bağlayın.
Diyotun Anodunu ise Roleden Transitöre gelen Siyah kabloya bağlayın.
Yani kısaca Role uçlarına ters diyot takmış olacaksınız.
Transistörün gate yada base'ini Reed Role ile tetikleyin.

bc548 100ma hocam naptın adam 2.2amperden bahsediyor..

evet ters diyot şart onu atlamışız..fakat buradaki sıkıntı mekanik çalışmayıda bilmek..

mustafa_cmbz

irfz44 ile arkadaşın uyarısına nazaran selenoid bobin uçlarına diyot ta ekledim.IRFZ44 veya muadil birşey bulursan birde içinde diyot varsa daha sağlıklı olur.Dirençler mutlaka değerinde eklemeyi unutma..

bu haliyle kasa kapalı iken reed röle açık konumda olmalı resimdeki gibi reed rölenide normalde açık almalısın..reed röle tetiklendiğinde selenoidi enerjilendirecek ve açacak.bu güçte bir mosfeti normalde böyle bir indüktif yok diyot yok diye yakamaz ama senin geçen yaptığın bağlantıda gate direnci yok idi.Sanırım o yüzden yandı ve yine yanmasının sebebi senin reed röle normalde kapalı kontak idi hatırladığım.Malzeme teminini söylediğim hususlara dikkat ederk al.Hatta mosfetin arkasına da minik bir soğutucu bağla güzel olur.

JOKERAS

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ağustos 2023, 14:50:16bc548 100ma hocam naptın adam 2.2amperden bahsediyor..

evet ters diyot şart onu atlamışız..fakat buradaki sıkıntı mekanik çalışmayıda bilmek..
2.2 Ampermi?Valla akıma hiç bakmadım.

Neyse, Akım o kadar yüksekse Akıma uygun başka bir Bjt de olur.
Ama Mosfetlerin bozulması Gate direncinden değil,diyottandır.
Mosfetlerin Gatelerini delmek o kadar da kolay değil.

power20

İrfz 44 için 4k7 geyt direnci fazla görünüyor. 100 ohm iyidir. 47 de olur. (şaka değil. Pratikte böyledir) ayrıca geyte paralel 12v zener takılsın 

bayelektronik

@mustafa_cmbz son attığı şema uygulanıp çalıştırılabilir.(4.7k gate direnci 100R gibi daha düşük takılsa daha sorunsuz olur)

istek61

Herkese teşekkür ederim. yarın uygulayıp geri dönüş yapacağım.

Meraklı Acemi

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ağustos 2023, 14:56:05

irfz44 ile arkadaşın uyarısına nazaran selenoid bobin uçlarına diyot ta ekledim.IRFZ44 veya muadil birşey bulursan birde içinde diyot varsa daha sağlıklı olur.Dirençler mutlaka değerinde eklemeyi unutma..

bu haliyle kasa kapalı iken reed röle açık konumda olmalı resimdeki gibi reed rölenide normalde açık almalısın..reed röle tetiklendiğinde selenoidi enerjilendirecek ve açacak.bu güçte bir mosfeti normalde böyle bir indüktif yok diyot yok diye yakamaz ama senin geçen yaptığın bağlantıda gate direnci yok idi.Sanırım o yüzden yandı ve yine yanmasının sebebi senin reed röle normalde kapalı kontak idi hatırladığım.Malzeme teminini söylediğim hususlara dikkat ederk al.Hatta mosfetin arkasına da minik bir soğutucu bağla güzel olur.

gün boyu iki kasayıda test ettim sorun yok. mükemmel çalışıyor. sadece birine ters akım verdim mosfet yandı 😄

herkesin eline emegine yüregine saglık.

aslında ilk takıldığımız yer diyottu problem.

selenoid yada normal role gördügün yerde diyotu çakacan 😄👍
Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: istek61 - 10 Ağustos 2023, 00:36:06gün boyu iki kasayıda test ettim sorun yok. mükemmel çalışıyor. sadece birine ters akım verdim mosfet yandı 😄

herkesin eline emegine yüregine saglık.

aslında ilk takıldığımız yer diyottu problem.

selenoid yada normal role gördügün yerde diyotu çakacan 😄👍

kusruma bakma kafam bu aralar epey dalgın mosfet önündeki dirençleri bile transistör sürüyormuş gibi vermişim diyotu hakeza öyle ilk çizimlerde unutmuşuz.Nihayetinde ekip işi olarak herkesin fikriyle doğruya ulaştın.Öğrenme azmini taktir ediyorum ayrıca..Forumda devamlılığın olması dileği ile..iyi çalışmalar..