Reed Röle aşırı akım yapışma sorunu

Başlatan istek61, 30 Temmuz 2023, 14:36:13

istek61

Merhaba,
Elimde vera marka bir kasa çekmecesi var. Üzerinde 7v luk bir röle var.
Bunu hızlıca ama herkes açamasın diye reed röleyle 12v kuru aküye bağladım.
1 - 2 güzel açıldı ama sanırım akünün aşırı akımından ötürü diğer denemelerimde kontak kaynadı yapıştı. bir iki vurunca düzeliyor sonra yine yapışıyor ve takılı kalıyor. sizce bunu nasıl çözebilirim.

ben şöyle bir şey düşündüm,
12v akımı 7808 le röleye göre düşüreceğim.
kasada ki röle ne kadar akım çekiyor ölçemedim ama minik 5v luk bir röleyide 7805le sürüp kasayı açmak için kullanacağım.
reed röleyide 5v rölenin + ayağına bağlayacağım çektiği akım kasadaki röleden küçüktür diye düşündüm.

yada başka bir komponentle transistor vs basit bir devreyle yapabilir miyim ?
Meraklı Acemi

ahmetbudak

Alıntı yapılan: istek61 - 30 Temmuz 2023, 14:36:13Merhaba,
Elimde vera marka bir kasa çekmecesi var. Üzerinde 7v luk bir röle var.
Bunu hızlıca ama herkes açamasın diye reed röleyle 12v kuru aküye bağladım.
1 - 2 güzel açıldı ama sanırım akünün aşırı akımından ötürü diğer denemelerimde kontak kaynadı yapıştı. bir iki vurunca düzeliyor sonra yine yapışıyor ve takılı kalıyor. sizce bunu nasıl çözebilirim.

ben şöyle bir şey düşündüm,
12v akımı 7808 le röleye göre düşüreceğim.
kasada ki röle ne kadar akım çekiyor ölçemedim ama minik 5v luk bir röleyide 7805le sürüp kasayı açmak için kullanacağım.
reed röleyide 5v rölenin + ayağına bağlayacağım çektiği akım kasadaki röleden küçüktür diye düşündüm.

yada başka bir komponentle transistor vs basit bir devreyle yapabilir miyim ?

Bu yazılanlardan sanki temel bilgi eksikliği olduğunu anladım.
Akımı çeken kasanın açma mekanizması olmalı yani akünüz isterse 100 amper kapasiteli olsun önemli olan yükün çektiği akım yani kasanın açma mekanizmasının çektiği akım ne kadarsa rölenizi bu akıma göre seçin.mesela otomobillerde kullanılan 12v röleyi kullan konaklarından 10 amper rahtlıkla geçer kaynama yapmaz.

mustafa_cmbz

küçük güçler ile büyük büykleri kontrol etmen gerek.Reed röle ile bir transistörü tetikle bu transistör de röleyi tetiklesin röle ile bahsettiğin şekilde anahtarlama yap...Reed rölenin kontak akımı az olduğu için yapışır kalır..

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 30 Temmuz 2023, 15:41:25küçük güçler ile büyük büykleri kontrol etmen gerek.Reed röle ile bir transistörü tetikle bu transistör de röleyi tetiklesin röle ile bahsettiğin şekilde anahtarlama yap...Reed rölenin kontak akımı az olduğu için yapışır kalır..
onuda düşündüm ama akü 13v la başlıyor.
7-8v a kadar düşüyor.
tetiklemede sorun yaşarmıyım o hesabı yapamadım. sabit voltaj olsa dirençle ayarlardım. deminki arkadaşın dedigi gibi bilgi eksikligi çok 😄👍
Meraklı Acemi

Melih1802

12v akü 7-8 volt a düşüyorsa, bir sorunun daha var.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: istek61 - 30 Temmuz 2023, 15:54:53onuda düşündüm ama akü 13v la başlıyor.
7-8v a kadar düşüyor.
tetiklemede sorun yaşarmıyım o hesabı yapamadım. sabit voltaj olsa dirençle ayarlardım. deminki arkadaşın dedigi gibi bilgi eksikligi çok 😄👍

Yaptıklarını basit bir şema çizip anlatsan daha efektif çözümler sunulabilir.

istek61

işte aklımdaki şema bu kondansatörleri koymadım. hızlıca çizdim.
Meraklı Acemi

ahmetbudak

Alıntı yapılan: istek61 - 30 Temmuz 2023, 19:39:10

işte aklımdaki şema bu kondansatörleri koymadım. hızlıca çizdim.
Çizdiğin bu devrede 7805 e gerek yok fazladan akım çeker ve aküyü erken boşaltır.

Aşağıdaki devrelerde birini kullan öncelikle kasadaki rölenin bobin uçlarına kasadan gelen kabloları çıkar
Sonra 1. Veya 2. Devreyi uygula ancak her  iki durumda da akü zaman sonra boşalacaktır .Bence 1 amperlik 12v bir adaptörü akü yerine kullanabilirsin.

istek61

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 30 Temmuz 2023, 21:54:28Çizdiğin bu devrede 7805 e gerek yok fazladan akım çeker ve aküyü erken boşaltır.

Aşağıdaki devrelerde birini kullan öncelikle kasadaki rölenin bobin uçlarına kasadan gelen kabloları çıkar
Sonra 1. Veya 2. Devreyi uygula ancak her  iki durumda da akü zaman sonra boşalacaktır .Bence 1 amperlik 12v bir adaptörü akü yerine kullanabilirsin.

bu bankonun etrafında fiş yok açık alanda onun için akü kullanmalıyım.

kasadaki röle fazla akım çektigi için reed röle kontakta kaynak oluyor kilitleniyor.
1. devrede 78xx serisi regülatör bu yükü kendi üstüne alırmı yoksa reed röle yine aşırı akım çeker mi?
Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

kasa içinde röle olduğunu söylemişsin.Reed öle ve transistör ile bu şekilde çok basitçe çözebilirsin olayı..Direk kasa içindeki rölenin bobin uçlarına bağlantı yaparsın.Htta transistörü ve idirençleri de içeri bırakırsın sadece reed röleyi dışarı çekersin daha derli toplu olur..

istek61

@mustafa_cmbz

röle anlık 2.2a civarı akım çektiği için irfz44n kullandım. evde tasarladığımda sorun yoktu çok güzel çalışıyordu.

mağazadaki adaptöre bağladığımda, kasa butona basmadan açılmaya başladı. basılıyken açılmıyor bırakınca açılıyor.
sorun ne olabilir ?

bir de kasadaki röleye diyot koymak gerekir mi ?

Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

o röle değildir reis o selenoid idir 2.2a akım çeken röle görmedim daha :P

adaptörün - ucunu kasada kartın - ucuyla birleştirdin mi ?

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Ağustos 2023, 13:35:22o röle değildir reis o selenoid idir 2.2a akım çeken röle görmedim daha :P

adaptörün - ucunu kasada kartın - ucuyla birleştirdin mi ?

aynen bu selenoid. Mantıgı aynıdır diye düşündüm belki faydası olur :)

kasanın kartı dediğinizi anlayamadım ? bu devre hariç herhangi bir kart yok. birtek o selenoid röle var.
onunda eksisi ile birleştiremem. :)  eksi şemadaki gibi source ile bağlı.
hayır evde çalışıp burada çalışmaması da ayrı bir dert.

şimdi adaptörden şüpheleniyordum da 12v yerine 16v veriyor şarj adaptörü üstündeki veri yanlışmış.
gate e 16v verdiyse bozar mı ?
Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

şu işi yapmak istediğini elindeki sistemi bana bir resimlendirimisin redd röle var bir buton diyorsun bir reed röle diyorsun yani farklı telaffuzların var karıştıkça karışıyor resim çek buraya at neyi neye baülayıp ne açtıracaksın ne kapattıracaksın.Kasa dediğin şeyin içinde bir elektronik kart yok mu o selenoidi açıp kpaattıran ?

birde evet senin mosfetli şemanda hata var bir üst mesajya yazmayı unutmuşum onu gate 2 bir direnç ile vermen gerekir tetik voltajını ..

sen şu resim işlerini bir hallet reed röle normalde kapalı iken ne selanoid hangi pozisyonda olacak falan filan tam istediğini şu şu pozisyonda ike şu olacak diye belir yapalım beraber

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Ağustos 2023, 22:37:27şu işi yapmak istediğini elindeki sistemi bana bir resimlendirimisin redd röle var bir buton diyorsun bir reed röle diyorsun yani farklı telaffuzların var karıştıkça karışıyor resim çek buraya at neyi neye baülayıp ne açtıracaksın ne kapattıracaksın.Kasa dediğin şeyin içinde bir elektronik kart yok mu o selenoidi açıp kpaattıran ?

birde evet senin mosfetli şemanda hata var bir üst mesajya yazmayı unutmuşum onu gate 2 bir direnç ile vermen gerekir tetik voltajını ..

sen şu resim işlerini bir hallet reed röle normalde kapalı iken ne selanoid hangi pozisyonda olacak falan filan tam istediğini şu şu pozisyonda ike şu olacak diye belir yapalım beraber

yazarkasa çekmecesi başka birşey yok

şemadaki devre

reed röle

benim istediğim mıknatısla reed röleyi tetiklediğimde kasa açılsın.
şu an devre şemasını da attığım devrede adaptörü takınca kasa direkt açılıyor. röle yada anahtarda bağlı değil. neden kontak olmadan açılıyor.

Meraklı Acemi