Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Regulator sorunu

Başlatan interrupter, 26 Kasım 2023, 00:36:14

interrupter

Merhaba arkadaşlar resimde görünen l200 regülatör ile 5 v çıkış veren regülatör yaptım besleme kısmında 24 v trafom var. Normalde sorunum yok ancak. Tarafoya ilk enerje verdiğim ve enerjiyi kestigim anda regülatör çıkışında anlık yüksek voltaj oluşuyor bu bu sorunu nasıl çozebilirim  lütfen yardım

mustafa_cmbz

çıkışa zener diyot koymalısın..Şemada başka eksik gedik varmı bilemiyorum çünki birşey anlamadım.

interrupter

Kardeşim devrem birebir bu l200 regülatörü giriş olarak 40 voltbu yüzden girişe 40v tvs diot koydum. Köprü diot çıkışındaki filtre kondansatörün olctugumde trafoya enerji verip kapattigimda anlık  60-70 voltlari olcuyorum normalde 34-35 volt seviyelerinde. L200 regulatorumde girişindeki voltaj 40 voltu anlık aştığı için çıkış gerilimi anlık yükseliyor.  Ben r1 ve r2 oranı ile çıkışı 6.5 volta ayarlıyorum ama trafo beslemesini açıp kapattigimda regülatör çıkışından 20-30 voltları görüyorum anlık

sadogan

Devre şema ile bire birse 2200 uf ters.
lineer bir regülatore 40v girip 5 volt almak ne kadar sağlıklı olurki ?

interrupter

Çizimde kondansatoru ters çizmiş olabilirim onda sorun yok. Tvs diotum 37.1 voltmus. Sadogan kardeşim peki bu durumu cozebilecegim bir önerin varmıdır. 24v ac den 5 volt DC almam gerekiyor. DC tarafta da 350 ma akıma ihtiyacim var.

26 Kasım 2023, 01:26:25
Hatta şöyle bişey de denedim: l200 un çıkışını 10 v A ayarladım ve devamına 7805 ekledim ancak 7805 in cikisinada yansıdı bu pik voltajlari

Epsilon

Bu tür  yüksek voltaj çıkışı olan trafolar için regülatörün girişine zener ve  transistör kullanılıyor.
Linkte L200 için Designer Quide pdfi var 8.sayfa daki figure 16 daki devreyi uygulayın
Örnekte 50 volt giriş için 36 voltluk zener  kullanılmış (maximum 56 olabilir denilerek ayararlanmış) siz daha düşük voltajlı örneğin 24 voltluk zener kullanın.
Transistörüde BDX 53 (Darlington ) kulanabilirsiniz yada benzeri bir transistör
Fig 16 nın karşısındaki textde detayları anlatılmış.
Bu arada girişe bağladığınınz TVS yide sökün

http://ni-cd.net/nicddownload/ApplicationNote_L200.pdf

interrupter

Epsilon üstadım. Regülatöre girmeden önceki voltajim normal çalışma esnasında 34.5 volt ve bu şekilde çalışırken problem yok akımda cektigimde regülatörü ısınma vs olmuyor. Çıkış voltajimda sorunsuz. Ancak besleme trafomdaki anlık pik voltajlarim sorun yaratıyor. Trafo beslemesini hızlı hızlı açıp kapattigimda trafonun çıkışında anlık  80-90 voltlar  oluyor.  Önce trafonun beslemesini yapıp daha sonra devreye verdiğimde voltajlarda problem yok. Derdim trafonun ilk enerjile digindeki ve enerjisinin kesildiğinde ki o anlık voltaj zıplamalarını engellemek

Epsilon

Pdf de çıkıştada yüksek voltaj görülüyorsa çıkışada zener diyot bağlamanız gerekir diye not var.
Eklediğim resimdeki pragrafın son kısmında 2.zenerin nereye bağlanacağı da bu paragrafın hemen altındaki şemada var 

interrupter

Çok çok teşekkür ederim efendim saygılarımla. Şimdi sıra 1 hafta malzeme yolu beklemekte.

Erol YILMAZ

35v besleme gerilimi
5v çıkış gerilimi
350 mA çıkış akımı

Giriş gücü : 35x 0.35A = 12.2W
Çıkış gücü : 5x 0.35A = 1.75W

L200'deki kayıp güç : 10.5W

Ve diyorsun ki ısınmıyor...
bu işte bir yanlışlık var. Cayır cayır ısınması lazım.
Ya bu değerler yada bağlantın yanlış...

Epsilon

@Erol YILMAZ
L200 ile yaptığım voltaj ayarlı güç kaynağını 5 yıldan fazla zamandır kullanıyorum.Soğutucuya bağladıktan sonra aşırı ısınma yok.
Trafo çıkış voltajı da 20 volt civarıydı sanırım.
Düşük voltaj çıkışlarında 1 amperleri 1-2 saat rahatlıkla veriyor.
Özellikle kısa devre yaptığımda da sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

Epsilon

Regülatörün o tür ısınma sorunu azaltmak için appl.quide daki aşağıdaki notu okuyabilirsiniz

interrupter

Regülatörün onune 2.2 r direnç koydum. Erol yılmaz kardeşim bu regülatörle 1 haftadır uğraşıyorum. Ama öyle ısınma ile karşılaşmadım. Arkadaşlar zaten bu devre için zener diot ve transistör sipariş vereceğim. O yüzden bütün fikirlere açığım bu şekilde bir devre önerilerinizi lütfen paylaşın benimle

asma

Merhaba
Malzeme beklerken bir kaç deneme ve ölçüm yapabilirmisiniz?
Öncelikle 24Vac uçlarına yanlızca köprü diyot ve kondansatör (2200uF) bağlayıp , kondansatör ayaklarından ölçüm yapın. (en kısa kablolama ile)
Yaşadığınız anormal durum gerçekleşecek mi.
2R2 direnci , köprü diyotun artısı ile kondansatörün artısı arasına girin. Gözlemleyin.
2R2 direnci 24Vac tarafına bağlayıp tekrar gözlem yapın.
Ölçüm noktanız her zaman kondansatörün ayakları olsun.
Fark var mı? 60-70V ölçülüyor mu?

Sonuca göre yorum yapabiliriz.
Kolay gelsin.

interrupter

Kondansatör uçlarında 35 v var. Besleme trafosunun enerjisini KAP'a aç yaptığımda 40-50 voltluk anlık voltajlar oluşuyor. Trafonun enerjisini hızlı hızlı kapatıp açınca filtre kondansatörün de anlık  80-90 voltluk değerler görüyorum. Peki arkadaşlar doğrultma kısmını tam dalga değilde yarım dalga doğrultup filtre ettikten sonra regülatöre girsem daha sağlıklı olabilirmi