Kendi havyamızı yapsak mesela?

Başlatan conavar, 16 Nisan 2006, 20:02:29

seco06

Ben bu işi yaklaşık 15 yıldır bir askeri kurumda yapıyorum(lehimleme )
lehim kalitesinin bir standardı vardır.Biz bu işi buna göre yaparız.Bunu kontrol de mikroskop altında yapılır.Neyse bunlar açısından beni teste mi tabi tuttun onu anlayamadım.Birde ayar neden gerekli , şu açıdan önemli ki bazı malzemeler ısıya karşı çok hassastır , kart üzerinde ki iletken yolun zarar görmemesi vede istenilen ısı elde edilmezse lehim iyi bir yapışkan olmaz yani soğuk veya çürük lehim dediğimiz olay meydana gelir.Lehimlenecek malzemenin ısı ihtiyacı yüzeye göre değişir.Kısaca havyanın ucuna karta değdirmeden önce lehim verip o lehimi de alıp malzeme lehimlenmesi yapılmıyor.Bu işin yaklaşık 2 haftalık eğitimi veriliyor.Şimdi gelelim devreye bu güzellik kişiye göre değişir.Ama işi bilen birisi havyanın güç kontrolunu PWM metoduyla yapmanın ,Düşük voltajda havya kullanmanın vede en önemlisi gücün ayarlı olmasının önemini anlar.Öy le değilmi Klein bey ;)

Klein

1 - teste tabi tutmadım. Ben dahil herkes iyi sonuç ne demektir ,
nasıl belli olur , kriterleri nedir öğrensin istedim.
2- İşi bilenler , PWM kullanılmadan da kontrol yapılabileceğini ,
hatta pwm in frekans kirliliği yüzünden diğer sistemlere göre daha kötü olduğu ,
ancak  izolasyon ve sürme teknikleri açısından en efektif
çözüm olduğu için kullanlıdığını da bilir.
3 Bir aygıtın PWM ile sürülüyor olmasının sensör gerektirmediği
anlamına gelmediğini de bilir.

Saygılarımla....

Not:  Çoğu kez biriyle karşılıklı mesajlaşırken amacım polemik
yaratmak veya test etmek değildir.
Doğru cevap doğru sorular sorulursa alınır.
Bu yüzden doğru soruları sormaya çalışıyorum.

conavar

Alıntı yapılan: "seco06"Ben bu işi yaklaşık 15 yıldır bir askeri kurumda yapıyorum(lehimleme )
lehim kalitesinin bir standardı vardır.Biz bu işi buna göre yaparız.Bunu kontrol de mikroskop altında yapılır.Neyse bunlar açısından beni teste mi tabi tuttun onu anlayamadım.Birde ayar neden gerekli , şu açıdan önemli ki bazı malzemeler ısıya karşı çok hassastır , kart üzerinde ki iletken yolun zarar görmemesi vede istenilen ısı elde edilmezse lehim iyi bir yapışkan olmaz yani soğuk veya çürük lehim dediğimiz olay meydana gelir.Lehimlenecek malzemenin ısı ihtiyacı yüzeye göre değişir.Kısaca havyanın ucuna karta değdirmeden önce lehim verip o lehimi de alıp malzeme lehimlenmesi yapılmıyor.Bu işin yaklaşık 2 haftalık eğitimi veriliyor.Şimdi gelelim devreye bu güzellik kişiye göre değişir.Ama işi bilen birisi havyanın güç kontrolunu PWM metoduyla yapmanın ,Düşük voltajda havya kullanmanın vede en önemlisi gücün ayarlı olmasının önemini anlar.Öy le değilmi Klein bey ;)

yapmış oldugunuz devre cok ilgimi çekti hafta sonu deneyeceğim ;) bu arada bence de Klein yanlış değerlendirmeyin :P o sadece daha net cevap ve acıklayıcı bir konusma beklemiştir  diye düşünüyorum ki kendi de belirtmiş..burda plomik yaratacak bir durum da yok arkadaşlar...bilgi paylaşıyoruz....

bu arada PWM nedir  :roll:  :P gecen biri sordu hatta bir arkadasıma sistem analizi ödevi olarak verildi ama bulamadık nedir bu ya...bunun hakkında bilgiyi nerden bulurum
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

seco06

Bendeki de alınganlık değildi.Form ortamın da bazı kişiler (sözüm meclisden dışarı ;) ) kendinin çok şey bildiğini sanıyor.Gönderdiği mesaj sayısı ile bu işi bağdaştırıyorlar.Neyse saygılar
demişsinki gürültü kirliliği.
bence yanlış.Bütün yeni power supply lar artık bununula yapılıyo
o halde evde kulladığın tüm elektronik aletler işe yaramıyo mu?
Avantajlarını düşün küçük bir ebat ama ters oranda yüksek güç ve düşük enerji sarfiyatı.

Klein

PWM = Pulse width modulation yani darbe genişlik modülasyonu.
Çok basit bir modülasyondur.  

En basit olarak şöyle açıklayabiliriz.
Darbenin 1 ve 0 pozisyonlarının zamanını değiştirerek ,
ortalama gerilimin değiştirilmesi işi.
Bir motor düşünün. 1verdik dönmeye başladı 0 verdik durdu.
eğer motor daha tam durmadan tekrar 1 verirsek
tekrar hızlanmaya başladı.  
verdiğimiz 1 ve 0 ların oranına göre bu motorun devri bir süre sonra sabitlenecektir. eğer 0 ları uzatır 1 leri kısaltırsak yavaşlayacak ,
tersini yaparsak. hızlanacaktır. eğer oran %50 ise motor yarım hızda dönecektir.
Frekansımız ise bu durumu değiştirmeyecek sadece frekansa bağlı olarak , hızlanma ve yavaşlama arasında geçen
süreden dolayı bir salınım olacaktır. Bu yüzden
frekansın yüksek olması , çoğu kez tercih edilecek bir durumdur.

conavar

teşekkür ederim cok iyi anladım wallah ;) sağol Klein...
bu arada bu  seco06 hocam devreye max nekadar wattlık bir havya kullanabiliriz dersem yanlış bir soru sormu solurmuyum  :?:  :roll:
ayrıca kalem havyamızın 220V ile çalışıyor...burda alacağımız 24V ile ne kadar ısınır? mosfet ne kadar ısnıyor?ne kadar akım çekiyoruz buradan max?

Klein

Alıntı yapılan: "seco06"Bendeki de alınganlık değildi.Form ortamın da bazı kişiler (sözüm meclisden dışarı ;) ) kendinin çok şey bildiğini sanıyor.Gönderdiği mesaj sayısı ile bu işi bağdaştırıyorlar.Neyse saygılar
demişsinki gürültü kirliliği.
bence yanlış.Bütün yeni power supply lar artık bununula yapılıyo
o halde evde kulladığın tüm elektronik aletler işe yaramıyo mu?
Avantajlarını düşün küçük bir ebat ama ters oranda yüksek güç ve düşük enerji sarfiyatı.

Bu konu uzayacak gibi görünüyor. Bu yüzden birinci kısıma cevap vermeyeceğim.
zaten söz meclisten dışarı.

ama ikinci kısma gelirsek
Bütün supply'lerin pwm kullanması ;
onun iyi bir sistem olduğunu göstermez. ancak bunu kullanan
sistemlerin işe yaramadığını da göstermez. Sistemin nasıl
olacağını gereklilikler belirler.
hepsinin avantajları yanında dezavantajları da vardır. İşe yarar
veya işe yaramaz gibi bir sınıflama doğru olmaz sanırım.
bazen teknik zorunluluklar ile birlikte maliyet de öne çıkar.

zaten mesajım iyi okunursa ,
ancak izolasyon ve sürme teknikleri açısından en efektif
çözüm olduğu için kullanlıdığını da bilir.
cümlesi de  görülebilir.

ipek

bir cin ata sozu Sen ne kadar bilgili olur isen ol tum bildiklerin karsindakine
anlatabildigin kadardir... burada hic kimsenin ustunlugu soz konusu değildir dikkat ettim arkadaslar alinganlik diz boyu genel amac egitim almak egitim vermek kusaktan kusaga ....klavye'yi bir tartisma araci
olarak kullanmayalim arkadaslar. kimin ne kadar bilgili oldugu değilde
kimin bize ne kadar faydali oldugu onemlidir elbetteki herkez fikrini acikladiktan sonra bugun daha degerli bir sey ogrendim yada bu gune
kadar hatali biliyormusum bu hatayida duzelttim demek ne kadar hostur
yanlis biliyor isek yanlis ogretiriz bu arada mesaj sayisi kaygisi cok yersiz.

conavar

seco06 dediği ve kulladıgı devreyi nasipse cumartesi yapıcam...buna bir de ısı göstergesi eklemeyi düşünüyorum bakalım neler yapacğım...ama bir kaç şey sorucam mesala ben o anda havya yaklaşık kac derece görmek istiyorum bunu en basit olarak PTC yada NTC kullanayarak hesaplayabilir miyiz? direnc değişimine göre de sıcaklıgı LCD ye göndersek ve bunu 24 seri bir pic ile yapmak mumkun olur mu ?

ground

ipek hocam yerinde bir mesaj..

Forumda son zamanlarda alınganlıktır gidiyor.. HErkez birbirine alınıyor.

Kimse burda ben senden bu kadar biliyorum , sen az biliyorsun , sen çok biliyorsun , senin mesaj sayın az , senin mesaj sayın çok gibi amacımıza ters düşen düşüncelere kapılıyor.

Açıkcası forumda mod olmak , yönetici olmak gibi kavramların çok basit konular olduğunu ( içerik olarak zor , sorumluluk ve zaman isteyen bir iş ) düşünmekteyim.  Neden burdayız ?  Sorusuna ön yargısız olarak ülkemizde elektronik yardımcı kaynağı oluşturma amacı olduğunu düşünen ve bu amaç için çalışacak , zaman verecek herkeze kapımız açık..  

Biz bu amacı benimsiyoruz.. Picproje'de tek biz kalsak bile bu amac için elimizden geleni yapacağız..

Mesaj sayısı , ne zaman üye olduğu ölçüt değil.. Tanımamız , bilmemiz yeterli..

Bu mesajım board için birşeyler yapmak isteyen herkeze geçerli..

İyi Çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Klein

Alıntı yapılan: "conavar"seco06 dediği ve kulladıgı devreyi nasipse cumartesi yapıcam...buna bir de ısı göstergesi eklemeyi düşünüyorum bakalım neler yapacğım...ama bir kaç şey sorucam mesala ben o anda havya yaklaşık kac derece görmek istiyorum bunu en basit olarak PTC yada NTC kullanayarak hesaplayabilir miyiz? direnc değişimine göre de sıcaklıgı LCD ye göndersek ve bunu 24 seri bir pic ile yapmak mumkun olur mu ?

NTC ya da PTC kullanarak hesaplayabilirsin tabiki.
Ama gerçekten iyi birşey olsun istiyorsan ; Thermocouple
kullanmanı öneririm. Bir havya 400 derece ve daha fazlasına
kadar çıkabilir. Bu durumda o sıcaklıklarda kararlı çalışacak
NTC ,PTC  thermocouple'den pahalıya gelebilir.

conavar

peki bu thermocouple nerden nasıl temin ederiz? ortalama ne kadardır ve montaj nasıl etmeliyiz? hayyanın içinde rezistansın içine mi salsam yada uca yakın biryere mı baglamak lazım...acaba RTD mi kullansam..gerci bunlar su anda ikinci planda ama...

Klein

Bir konuya açıklık getirmek istiyorum.
Bazen soru sorarken agresif çıkışlarım oluyor.
Yukarıda da bahsettiğim gibi doğru cevaplar ,
doğru sorular sorulunca alınıyor.

Lütfen aşağıdaki linkten , bunalmış hocam ile forum aracılığı ile
yaptığımız karşılıklı diyaloğu incelemenizi , ve sorduğum sorulara
verilen cevapları inceleyin.
Soruların bunalmış hocamı nasıl yönlendirdiğini ve
konuyu gerçekten nekadar güzel anlattığını görün.
Amacım tam buradaki gibi birşey.
Bu tavrım sonrasında da sürecek tabiki.
Bazen bildiğim bazen de bilmediğim soruları soracağım ki ,
konu herkes tarafından daha net anlaşılsın.
Bazen sorulara kendi cevabınızı vermekten çok ,
bilenleri cevap vermeye zorlamanın ,
ya da yönlendirmenin daha faydalı olacağı inancındayım.

saygılarımla.
Edit : Linki vermeyi unutmuşum :)
https://www.picproje.org/index.php/topic,9374&highlight=spindle

Klein

@conavar
thermocouple heryerde çok rahat bulunan bir malzeme.  
havyanın ucuna mümkün olan en yakın noktadan kuble etmek ,
doğru bilgi almak açısından önemli.
Eğer rezistansın içine salacaksanız , yer kaplamadığı için ,
Thermocouple daha iyi bir çözüm olabilir.

Bilmeyenler için not : Thermocouple aslında iki telin
birbirine bağlanmış halinden farklı birşey değildir.
İki farklı metal yüksek akım ile birbirine kaynatılır.
Bu birleşme noktası ısıtılınca iki tel arasında küçük bir akım oluşur.
sıcaklık ölçen multimetreler ile birlikte verilen ,
sıradan kabloya benzeyen sensör de bir thermocouple.
Şofben, kombi vs.. gibi ürünlerde kullanılan ,
alev  istenmeyen sebeple kesildiğinde gazın kesilmesini
sağlayan parça da thermocouple.

aster

Diyelimki oraya sığdıracak türden bir termoeleman bulamadık,
farklı yere koyarsak ısıyı oraya nasıl taşırız?  :roll: