HD 44780 Uyumlu LCD Nedir?

Başlatan MuKaN, 27 Nisan 2006, 23:23:50

MuKaN

İleri PIC16F84 Uygulamaları (Altaş Yay.) kitabında 16F84'e PC'den veri göndermeyle ilgili bir devre var.Burada LCD ekranın türü HD 44780 Uyumlu LCD Ekran diye tanımlanmış.Bugün malzemeleri temin için elektronikçiye gittiğimde ordaki adam bana bu LCD hakkında daha detaylı bilgi istedi.Bunun açılımı nedir?Hangi modeller bu HD 44780 uyumludur.Yada marka,model gibi bilfgiler lazım ki adama şu diyebileyim.Bir an önce almam lazım elemanları.Şimdiden teşekkürler.....
Dünyayı Daha İyi Yapmayan İnsan,İnsan Değildir! (Kingdom of Heaven)

Ziya

LCD'nin arkasını çevirdiğinde üzerinde Hitachi HD44780 yazılı bir çip varsa hemen alacaksın. Zira CCS, Picbasic vs. gibi derleyicilerin LCD yazdırma kütüphaneleri bu çipe göre hazırlanmıştır. Bu çiplisini bulamayacaksın zira Çin'den envai çeşit LCD getiriyorlar ve piyasaya sürüyorlar. Ben o kadar LCD ekran aldım sadece bir tanesinde sorun yaşadım. O da ikinci satırın adresi farklı olmasıydı.

Yapacağın iş piyasada bolca bulunan lcd den bir tane alıp deneyeceksin. Büyük bir ihtimalle hd44780 uyumludur. Devrende deneyeceksin. İşini görüyorsa devamını alacaksın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

otm

merhaba
Piyasada genel olarak çin ve taywan malı ürünler daha yoğun olarak satılıyor.sanırım ucuz olduklarından...Birçoğunun  arkasında da entegre damla baskı yapılmış ve ne olduğuna dair en küçük bir bilgi yok.
En fazla bulunanlar GDM kodlu ürünler ve bunlar HD44780 uyumlu.Bazı ekranların enegreleri KS0076B00 bu tip LCD leride kullanabilirsiniz.