12-18V DC giriş / 12V DC çıkış regülatör

Başlatan obenturk, 22 Kasım 2010, 11:58:08

obenturk

Arabada bilgisayar kullanabilmek için mini itx anakart aldım. Anakartın üzerinde dc-dc convertor mevcut ancak giriş voltajı 10.8V / 13.2V arasında. Bildiğiniz üzere araçta 12V hattı 16V seviyesine kadar çıkmakta.

Özetle;
Giriş 12-18V DC aralığında
Çıkış 12V sabit
Akım 5A

Böyle bir devre yapabilmek için en basit yöntem nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

bigbey

Aynı şekilde bahsettiğin PC den bende aldım. Aynı sorunu yaşadım ve şu an 600VA 12v/220v inverter kullanıyorum.
TA6R

obenturk

t2

Alıntı Yapgiriş voltajı 10.8V / 13.2V arasında. Bildiğiniz üzere araçta 12V hattı 16V  seviyesine kadar çıkmakta.

Yani giriş toleransı  % 10
Mevcut smps üzerinde modifikasyon ile  giriş gerilim bandı  12..18V olarak ötelenebilir.  Smps çıkışını karttan ayırarak test edebilirsiniz. Mevcut devrede kullanılan entegre nedir?  Muhtemelen sadece soğutucuyu büyütmek yeterli olacaktır. En kötü ihtimal mosfeti ve trafoyu değiştirmek  gerekebilir.

Ya da  sorun yaşarsanız SMPS yanarsa komple başka smps yaparsınız. Eskisi yerine bu yeni yapılanı kullanırsınız.
Giriş 12-18V DC , Çıkış 12V sabit, Akım 5A yeni smps

bigbey

@t2,
devreyi incelemedim. dediğiniz gibi gerilim limitini öteleme işlemi yapılabilirmi bilmiyorum. Devreyi inceleyip konuyu paylaşacağm.
@obenturk,
şema güzel görünüyor.devrede trafo görülüyor özellikleri biliniyormu. Ne düşünüyorsun.?
TA6R

obenturk

@T2
Kullandığım anakart bu 12 volt soketi var sadece ATX power gereksinimi yok. Bu nedenle üzerinde pek bi işlem yapmak istemiyorum.

http://www.jetway.com.tw/jw/product_picture.asp?proid=721&proname=NF95A-270-LF

@bigbey
Şemadaki trafo/bobin datasheet i aşağıdaki linkte bulabilirsiniz
http://www.cooperbussmann.com/pdf/c1a70031-e2f0-4194-8987-a371b83bf95a.pdf

bigbey

[IMG]http://img825.imageshack.us/img825/5900/convertorbuyuk.jpg[/img]

Bendeki power supply bu şekilde (resim olarak siteden buldum)bu devrede değişiklik yapmaktansa regulatör devresini yapmak daha sağlıklı olacak sınırım.
Anladığım kadarıyle devrede işlemciyi besleyen 3.3v devresi bir entegre ile sağlanıyor sanırım giriş gerilimi sezinleme işini entegre kendi yapıyor. Kullandığım mini PC kasasında haricen fan soğutma yapıştırdığım için sökmek işime gelmedi. Devre tam detaylı görünmüyor.
TA6R

floresan

arabadaki akü voltajı en fazla 14.5 dir daha yukarıya çıkmaz(şarj konjektörü bozuk değilse). 2 tane yüksek amperli diyot seri bağlayarak bu iş hallolur. tabi uygun filitre elemanları da eklemekte fayda var.

obenturk

Akü sıcaklığı ve güç çekimine göre smart şarj algoritmasından dolayı 16 volt ölçüldüğü oluyor. Bu nedenle tedbirli davranmakta fayda var.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

bigbey

Alıntı yapılan: stlg - 23 Kasım 2010, 19:21:55
LM338 istedigin gibi ayarla
Evet LM338 işi kurtaracak gibi duruyor. Denemekte fayda var.
TA6R