12v 10a lambanın parlaklık kontrolü yardım lütfen

Başlatan lostromos, 17 Aralık 2015, 09:10:50

lostromos

dediğiniz gibi yaptım ama proteusta bu devre çalışmadı neresi yanlış acaba :(

lostromos

Okan AKÇA

Irlz 44  gate kontrolü içerisinde  pwm vererek ayarlarsiniz

mehmet

Arduino' da pwm frekansı ön tanımlı olarak
~490Hz ayarlı. Değiştirmeye de gerek yok
led/lamba için...

16000000 / 32768 = 488,28125Hz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

lostromos

Alıntı yapılan: iyildirim - 17 Aralık 2015, 16:17:27
Gate bacağında kesimde 12V olacak. Direkt arduino çıkışı ile süremezsiniz.
Resimdekine benzer bir devre olmalı.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ama bu şeklide mosu sürerseniz,  pull-up direnci üzerinden gate kapasitesi yeterince hızlı beslenmeyecek. Buda anahtarlama kayıplarını arttırır.  Isı sorunları çıkar.

Bir tane TC4427 veya benzeri mos sürücü kullanın. Mos sürücü girişine arduinoyu 1K seri direnç ile direkt  bağlayabilirsiniz. Mos girişi ile şase arasına da 10K bir direnç bağlarsınız.
Mos çıkışı ile gate arasında 47 ohm.   
Gate ile 12V arasına da bir 10K.

Yok ille de resimdeki gibi pull-up ile sürmek istiyorum derseniz, resimde 12V a drain bağlı gösterilmiş ama siz 12V a source bacağını bağlayın. lambalar drain'e.  Pull-up direnci  10K yerine 470R - 1K arası kullanılabilir.

resimdeki devrenin aynısını dediğinz gibi düzenleyerek 3904 transistör yerine ,  bc237,bc337 ve n kanal irf 530 ile yaptım çok güzel çalıştı. Ancak dediğnizde haklıymışşsınız 1 lamba bağlamama rağmen 2-3 dk sonra irf4905 çok ısındı. Diğer arkadaşlarında dediği gibi ilk defa tecrübe edeceğim tc4427 veya tlp250 mosfet sürücü kullanacağım. Bu sürücüyü kullandığımda ısınma sorunları ortadan kalkar dimi??

iyildirim

Mos sürücü sadece mos un doğru voltajla ve hızlı sürülmesini sağlar, ve sadece anahtarlama kayıplarını azaltmaya yöneliktir.

Çalışma sırasnda mosun ısınması normal. Önemli olan ısınmanın çalışma sınırları içinde kalması. Çok ısınıp kaç dereceye çıkıyordur.?
Mos sürücü vs. den önce yoksa mos üzerine ufak da olsa bir soğutucu bağlayın.

Denemek için önce %50 parlaklıkta bi ölçümleyin.
Sonra lambayı tam parlaklıkta çalıştırın. Yani mos üzerinden anahtarlamasız 2A geçsin.  Ölçebiliyorsanız gate voltajını da ölçün. 
Burada gate voltajının değeri de önemli. Birde yine denemek için gate ucunu şase ye birleştirip bi bakın.
Birde %50 parlaklıkta deneme yapın.

Gate voltajı düzgün, yani sıfıra yakın iken ve anahtarlama yokken ısınma aynı şekilde olursa, mos sürücü ısınmaya çare olmayacak denebilir.
Öncelikle soğutucu kullanın, olmadı mosu paralelleyin.

Isınma olmaz veya makul düzeyde olursa da mos sürücü işe yarayacak denebilir.

lostromos

Pull up direncini 10k dan 470ohm civarlarina cktgmde isinma yok denecek kadar azaldi tum arkadaslara tesekkur ediyorum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

lostromos

Alıntı yapılan: iyildirim - 20 Aralık 2015, 15:42:05
Mos sürücü sadece mos un doğru voltajla ve hızlı sürülmesini sağlar, ve sadece anahtarlama kayıplarını azaltmaya yöneliktir.

Çalışma sırasnda mosun ısınması normal. Önemli olan ısınmanın çalışma sınırları içinde kalması. Çok ısınıp kaç dereceye çıkıyordur.?
Mos sürücü vs. den önce yoksa mos üzerine ufak da olsa bir soğutucu bağlayın.

Denemek için önce %50 parlaklıkta bi ölçümleyin.
Sonra lambayı tam parlaklıkta çalıştırın. Yani mos üzerinden anahtarlamasız 2A geçsin.  Ölçebiliyorsanız gate voltajını da ölçün. 
Burada gate voltajının değeri de önemli. Birde yine denemek için gate ucunu şase ye birleştirip bi bakın.
Birde %50 parlaklıkta deneme yapın.

Gate voltajı düzgün, yani sıfıra yakın iken ve anahtarlama yokken ısınma aynı şekilde olursa, mos sürücü ısınmaya çare olmayacak denebilir.
Öncelikle soğutucu kullanın, olmadı mosu paralelleyin.

Isınma olmaz veya makul düzeyde olursa da mos sürücü işe yarayacak denebilir.

Mosfetin Source bacağını +12volta, drain ucunu lambanın bir ucuna, gate şaseye ve lambanın diğer ucu şaseye bağlandığında 2-3 ampul bağlamama rağmen hiç ısınma yok. Anladığım kadaryla anahtarlanma sorunundan kaynaklanıyor. Dediğiniz devreyi yaptım ancak çalışmadı. Neresi yanlış acaba bilgi verebilirmsnz.

iyildirim

Şimdi baktımda mos çıkışı ile gate arasına yazmışım. Kafam nerdeyse.
Büyük hata. Kusuruma bakmayın.

47R, 4427 ile gate arasında olacak. 

Eğer tek mos kullanıyorsanız, 4427 nin çıkışlarını 2 adet 47R ile  birleştirip gate'e girersiniz.

Hala ısınma olursa,   47ohmu(ları) da 10ohma kadar düşürebilirsiniz.
Birde PWM frekansı100Hz lere kadar düşürülebilir.
Bu noktadan sonrası ufakta olsa bir soğutucu ister.

lostromos

ne kusuru olurmu asıl siz kusura bakmayın vaktini alıyorum. Ancak dediğiniz gibi yaptım yine çalışmadı yanlışmı bağladm acaba?
Bu arada 4 lamba olduğu için 4 tane mosfet kullanacağım. 2 adet tc4427 ile 4 mosfeti sürmeyi düşünüyrum.

iyildirim

lostromos

proteusta nasıl besleme yapacağımı bulamadm sağ tıktan 4427nin özelliklerine girdim ama bulamadm. Dediğinz gibi besleme olmadığından sanırım. 12vdan direk hat çekmeye çalışıyorum izin vermyr. Besleme nasıl yapılıyor bu promda peki. Kusura bakmayın bu işlerde acemiyim yeni yeni öğrenyruz.

iyildirim

Proteus dan pek anlamam. 
Gate de kaç volt görüyorsun.