12v 10a lambanın parlaklık kontrolü yardım lütfen

Başlatan lostromos, 17 Aralık 2015, 09:10:50

lostromos

iyildirim

Bu durumda 12-5 = 7 V ile gate sürülüyor demektir. Mos sürekli iletimde olacak. 
12V ile beslersen sıkıntı olmaz. Hatta 4427 leri 15-18V kadar besleyebilirsen daha iyi.   

Son resimdeki devre , çalışacaktır.
R2 ye gerek yok. R3 ü 10R kadar düşürebilirsin.

lostromos

teşekkür ederim elemanları alıp deneyeceğim sonucu yazartım buraya saolun :)

zipzip

Alıntı yapılan: lostromos - 17 Aralık 2015, 20:44:02

dediğiniz gibi yaptım ama proteusta bu devre çalışmadı neresi yanlış acaba :(

Bu devre çalışır ama MOS bağlantısını düzeltirsen. Hatalı çizilmiş, D/S uçlarını değiştir istediğini karşılar.

lostromos

arkadaşlar bugün tc4427 bulamadığımdan tc4420 ile denemeyi yaptım.12v 55w'lık halojen lambayı irf4905 ile çalıştırdım ve ısınma 25derece civarında. Bu benim için çok iyi bir sıcaklık. Yalnız artık son problem kaldı. TC4420'nin giriş bacağına lojik 5v (high) verince lamba sönuyor. 0v yani low yapınca lamba yanmaya başlıyor.Yani p kanal mosfetin çalışma prensinbi anladığım kadaryla. Bu sorunu çözmek için tc4420 nin girişi ile arduino arasına transistormu koymak gerekyir yoksa daha pratik bir yolu varmıdır?

mehmet

Arduino'da bir makro oluşturun;
#define ON 0
#define OFF 1

kodlarınızı da buna göre düzenleyiniz. Sönecek
yerlerde OFF, yanacak yerlerde ON makrosunu
kullanınız...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

lostromos

Alıntı yapılan: mehmet - 02 Ocak 2016, 18:18:47
Arduino'da bir makro oluşturun;
#define ON 0
#define OFF 1

kodlarınızı da buna göre düzenleyiniz. Sönecek
yerlerde OFF, yanacak yerlerde ON makrosunu
kullanınız...

bu şekilde yaptığımda oluyor ancak arduinonun elektriği kesildiğinde lamba yanmaya devam ediyor. Çünkü tc4420 nin giriş bini direk low olduğundan bu sorun oluyor. Sanırım çözümü transistör kullanmak.

harti212

Analog olarak yapmak kolay da digitalde teferruatlı, araya entegre girmesi lazım.

Lambayı ayrı beslemen lazım Ardino modülünü de bi şekilde koruyarak kontrol etmelisin.

iyildirim

4K7 ve 3K3 ile  bir gerilim bölücü yapıp 12V tan elde edeceğin 5V civarı gerilimi 4420 nin girişine ver.
Giriş high olduğu sürece lamba sönük kalır.

4429, 4420 nin çıkışı evrilmişi.  4423, 4426 gibi çıkışı evrilmiş sürücülerde iş görür, Pull-up da.