Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

KAZIMUGUR

Yanlarda ve ya üstte fark etmez.
Rayların vida deliklerini iş bittiğinde sıfırlamayı unutmayın !
Linkdeki örnek güzeldir.
Tüm ölçülerine varana dek resimlenmiş.
İncelemek yararlı olabilir.
Bu tip , z eksenini olabildiğince alçak tuttuğu için çok az zırlar.

http://www.mechmate.com/

Tüh yine link verdim i reklama kaçmaz umarım. :P

iyildirim

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 16 Ocak 2011, 02:39:47
Aslında gönül isterki elektronik yönlerinide tartışalım.
Bu konu mekanik olduğu kadar elektronikle de yakından alakalı.
Sürücüler elektronik , program elektronik ortamda  .
Ama en eski cnc başlığı cnc dril yapalım başlığındakiler hariç bunlar neredeyse hiç konuşulmuyor.
Orada da konuda başı çekip yol gösteren ile bugün de hala didinen @bünalmış gibi @analyzer gibi hocalarımız varken , ayrıca son zamanlarda yazılım konusu temel eğitimi olan hocalarımız varken bu taraflarınında tartışılması çok yararlı olacaktır diyorum.

Uzmanlık alanı bu olan forumlarda bile bu kadar detaylı paylaşımlar hemen hemen hiç yok.
Pminmo hariç...

Bu benim de ilgimi çeken, bir noktaya kadar üzerinde zaman harcadığım, ancak çeşitli nedenlerden pek de dillendirmediğim bir konu.
Nereden başlamak gerekli bilemiyorum. Sürücüler, CAM yazılımları vs.
Ayrıca herkesin ihtiyaçları ve tercihleri farklı olduğu için varılmak istenen noktalar da farklı olacaktır.

Nereden başlayalım KAZIMUGUR hocam. ?

Analyzer

Selam,

Nereden başlayalım sorusu bana sorulmamış ancak nacizane ben başlamak isterim. Öncelikle mekanik bir tasarım yapacak isek eğer, mutlak surette bir proje hazırlamamız gerekir. Bu sadece mini-cnc için geçerli değil. Proje içerisinde mekanik için parçalardan tutun, motor (varsa) seçimi, otomasyon dahildir. Bilgimiz dahilinde, projemiz Mini-cnc ise "ben olsam" şöyle başlardım :

1. İhtiyacımı belirlerdim.
Öncelikle forumda da görüyorum. Öyle bir makine yapayım ki hem plazma, hem dik işlem, hem lazer, hem su jeti hem de plotter gibi kullanayım. Bu mümkün ancak kesinlikle efektif değildir. Sonuçta örneğin plazma ile dik işlem tezgahları, eksene gelecek olan kuvvetlere göre projelendirildikleri için kesitler farklı olacaktır. Ayrıca çalışma alanı da belirleyicidir. Örneğin ahşap, işlenmesi nispeten kolay metaller için (Al gibi) dik işlem tezgahı yapmak isteyelim. Uygun bir işleme alanı belirleyelim.
2. Hesaplar veya taklit ederim.
Malzeme mukavemet bilgim yeterli ise oturur hesaplarım veya programa hesaplatırım. (Şöyle hesaplar böyle kitaplarım diyemem, çünkü hesap için Statik I-II dersinden tutun, Hiperstatik sistemler için mukavemet ve Sonlu elemanlar yöntemine kadar bir sürü ders almak lazım) Programa hesaplattıysam, sonuçları mutlaka yorumlar, dizaynı değiştirir ve optimize ederim. Veyahut bu konularla uğraşamam, zaten bir tezgah yapacağım diyorsam; iyi bir makineyi taklit etmem gerekir. Tabi tecrübem varsa tecrübeme göre, eğer tecrübem yoksa, tavsiye alarak ve bu doneleri birleştirmeliyim. Zaten aklın yolu bir hesabı, benzer şeylerle karşılaşırım, sağlamcı olduğum için biraz da ben kesiti büyük seçerim. (Ben olsam %5 büyük kesit seçerdim)
3. Mutlak surette civatasına kadar çizerim.
Yahu orası 20 cm burası da 15 cm olacak işte neyi uzatıyorum diye asla düşünmem. Hiç üşenmem oturur programda 2 ay da sürse 5 ay da sürse 3D olarak çizerim. Dokunan sürten problem çıkaran yer var mı bakarım. Civatasına kadar montajını yaparım. En son alıcı gözle bakarım, gözüme sıkıntılı yer görünmüyorsa, tekrar yapılmış tezgahlarla karşılaştırırım. Kendim hesaplamadığım için temkinli yaklaşırım. İçime sinerse, oturur tüm parçaların tek tek teknik resimlerini alır, imalat toleranslarını işler, imalat resimlerini hazırlar, bir dosya içine koyarım. Bu dosyayı da bir klasör içerisine. Aynı anda kontrol kısmını da bir elektrik çizim programında (ya ePlan'da ya da zuken E3 de) çizerim, vaktim varsa kablo boylarına kadar listelerim ve bunu da mutlaka dosyalar aynı klasöre takarım.
4. İmalatı acele etmem, yavaş ancak hatayı minimize ederek yaptırırım.
İmalata geçebildiysem kendimi işin yarısını geçtiğimi kabul ederim. İşlenecek parçaların tamamını hatayı belli toleranslar dahilinde işletirim. Eğer tolerans değerim tutmadıysa, tornacıyla anlaşmama bağlı olarak parçayı önüne koyar yeniden işlemesini sağlarım. Tabi yüzey kalitesine ve işleme esnasında parçaya zarar vermemelerine dikkat ederim. Tüm işlenecek parçalar bittiğinde, dışarıdan alacağım (ray, araba, motor, kayış, kasnak, vb.) bilimum malzemeyi satın alır, montaja geçerim. Ben bu kısmı böyle yapıyorum ve bu işi inşaat imalatına benzetiyorum. Siz bir inşaatın önce kabasını bitirir, ardından ince işlerine başlar, vitrifiye fayans mutfak mobilyasını vs. "sonra" satın alırsınız. Ray, araba, bilyalı somun, bilyalı mil'i baştan almanın çok manası yok yani. Neyse. Ardından aldığım malzemelerle beraber montajını gerçekleştiririm ve elektrik tesisatını döşerim. Son olarak makine için aksesuarları varsa (vakum süpürge, ses izolasyonu vs.) varsa tamamlarım. Son olarak boya ihtiyacım varsa boyarım ve hazırlıklarımı tamamlarım. Otomasyon proje dosyalarını takip ederek, kontrol panosunu oluşturur, makineye bağlarım.
5. Testler
Test için muhakkak checklist oluştururum. Checklistte hedeflediğim ihtiyacıma cevap verebiliyor mu bakarım. Gerekli iyileştirme varsa bu adımları takip ederek eğer mümkünse iyileştirmelerimi yaparım.

Biraz uzun oldu ancak bu sırayı takip ediyor olmam, benim hata yapmamı önemli oranda azaltmakta. Umarım faydası olur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

KAZIMUGUR

Bir kaç ana başlık var.
Bir şekilde cnc düşleyenin geçtiği yollar var.
@analyzer hocam gibi planlı gidebilmek her baba yiğidin harcı değil , ama olmalı.
Malzemeleri bir şekilde toplayıp başlıyor çatmaya.
Ya kısa ya uzun denk getireceğim diye düşündüğünün 5 katı zaman ve para harcıyor.
Planlama kayıp değil kazançtır.
Bir şekilde elektronikleride takıp deh diyor .Diyor da... ::)
Eh zar zor bunuda aşınca ne yüklesemde yapsa faslı başlıyor.
Bizim forumdakiler gibiler pcb diyor hemen tabi.
Ares var ya gerberde veriyor ama bir türlü olmuyor.
Başlıyor sorular.
Eagle var mach uyumlu.
Uyumlu da neki.
Tırmalarken post prossesor kavramı cöö diyor.
Kendi yazan zor , hazır ne var ?
Zaten bu mach olmasa ne yapardık , iyi ki varsın artsoft , haydi @bunalmış hocam bekliyoruz.
Cam programında seçenek çok .
Bir şekilde 3 boyutlu çizim yani katı çizdik.
Solidworks , inventor , mastercam ilk akla gelenler.
Hatta corel ile bile çizdik.
Birde cam programı lazım ki bize gerekli olan gcodeleri Yani koordinat bilgisi içeren aslında gayet basit satırları verebilsin.
Elle yazmakmı kalsın almiiim.
Ledciler program kullanıyor.
Ama bilsem iyi olur edit gerekebilir.
Hah şimdi onuda çıkardık.
Peki istediğimiz gibimi bu kodlar ,ya olmadık yerde dalarsa hem malzemeye hem zamana yazık.
Hımm şimdi bir simulasyon programı olasa şöyle hızlıca işlese seyretsek .
Cimco edit , ncplot , swansoft meşhurları.
Solidcam mastercam gibi programlarında kendi simulatorları var .
İndir indir bitmiyor , birde en ufağı 5gb den başlar oldu.
Menüleri kurcala derken çok tatsız bir başlangıç süreci sonunda taşlar yerine oturmaya başlıyor.
Katıyı çiz kalıbı çıkar at cam a al kodları kontrol et ver mach e.
İşte şimdi keyif zamanı o steplerin sesleri bile müzik gibi.
Yak cigarayı ,Tayyibi kim takar , doldur çayı , üfff.
(sigarayı bırakalı 12 yıl oldu şükür  :P )
Bazı oluyor canım sıkılıyor bir kod atıyorum boş da olsa dönsün dursun.

Okul yılları ve sonrasında İstanbulda kaldım.
Her şey ne kadar güzeldi .
Ne istersen var malzeme, usta , tezgah.
Sonra doğup büyüdüğüm Antalya ya geldim.
O sıralar kaset çoğaltma makineleri yapıyorum , ıncık cıncık işler.
Gidiyorum sanayiye (o zamanlar yeni sanayi yok daha) okey masasında 4 dümbük dönüp bakmazlar bile.
Yalvarırsın yok.
Eşref saatini yakalarsan önce bir öper sonra bir daha öper.
Bozulan parçanın yerine 3-5 defa yeni malzeme alır gelirsin, bugün geç oldu yarın.
Baktım olmayacak gittim canım İstanbula ,aldım bir çinli.
Hem torna hem freze .Ohh be dünya varmış.
Kasaba mihnet eden kim ?
Zaman içerisinde eklerle bu günlere kadar kardeş kardeş yaşadık.
Dile kolay 28 yıl.
Tabii bu arada içişleri bakanlığına verdiğim rüşvetin haddi hududu yok. :-[

Hikayeden görüldüğü üzere önceki arkadaşlarında belirttiği gibi hep aynı sıkıntılar...
Ama bir süredir hazır malzemeler işi çok kolaylaştırdı.
Yapan çok satan çok .
Fiyatlar makul seviyelere geldi.

@Analyzer dostumuzun satırlarını iyi çözün.
Özel tasarımların haricinde kolayca matkap tornavida bir kaç anahtar işi bitirebilirsiniz.
İyi planladı iseniz 2 günde motorlar ötmeye başlayabilir.

5 yıl kadar önce forumlardan tanıdığım bir öğrenci arkadaşın(mekatronikci) ödevi idi.
Bir yere kadar geldik .
O zamanlar bu kadar bilmiyordum.
Sürücülerde devirle ilgili tıkandı.
Bir şeyler araştırdık ,anahtar kelimede bilmeyince iğne ile kuyu kazmak gibi bir şey.
Bir konuyu hocaya sor dedim , sordu , bu ticari bir konu söyleyemem.
Tüüü Allah cezanı versin , seni prof yapanında seninde...
O gün kafaya taktım , öğreneceğim ve forumlarda yayacağım dedim.

Tam o sıralarda eski dostumuz @aster bir başlık açtı .
Derken bu günlere kadar geldik.
Bu güzel ve ekmeği yağlı bir konu.
Reklamcı routerinden tutunda kalıpcı cnc ye kadar temelde aynı.
Kontrol elektroniği çok geniş zevkli ve öğretici olduğu kadar iyi kazandırıyor.
Cnc lerden bahseden makineci forumlarına bakın , onarım için ne paralar harcanıyor şaşarsınız.
CNC yi sadece kullanan lise düzeyi biri bile bir mühendisten çok ücretle işe başladığı bi kenara sırf hava.
Olsun işini iyi yapana helal olsun.
Aranıyor garibim , yazdığım kodu fanuc üniyete nasıl atacağım ?
Haberleşemiyorum..
Gel kardeşim burada babaları var hem donanım hem program.
Ne bilsin garibim.
İnternette gezerken bulduğu bir kutucuğa 500 dolar...
Eh nasibe ne denir...
Bu konu , yapan çoğalsada kullananda çoğaldığı için uzun süre gündemde kalacak.
Artık cnc olmayan atölye iş bulmada zorlanıyor.
Kıyısından köşesinden iyi kötü bir şeyler tutan gençlerimiz kazanır.
O yüzden dikkatleri çekmek ve yardımcı olmak için her fırsatı değerlendirmeli diyorum.

Nerede kalmıştık ? ::)

Edit :
Bir kaç soru ekleyeyimde ne kadar elektronikci konusuymuş  bakalım.
Tezgahı açtık , referans noktasına gitmek ve başlama istiyoruz.
Tezgahımız basitte olsa bilyalı somunlu ya , %1 mm hassasiyetli konumlandırmalıyız ki cnc diyebilelim.
%1 mm hassasiyette anahtar ? 

CNC hep kesmez ya, kesilmiş parçanın koordinatlarını elde edbilirmiyiz ?
200-10.000 dolarlık problar nasıl bir şeydir ?

Değdire değdire iş mi olur hangi devirdeyiz , laser tarayıcımızın programı için pic yetermi, arm mi olmalı ? (Geçen bebelerim fare aldılar , x7 laserli 30 dolar )

Servolular pahalı bizi aşar.
Steplerimiz adım attı mı yoksa apalıyor mu ?
Bir encoder yapmamazmıyız ?
Ne iyi olurdu , hele diş miş çekiyorsak .

Hee diş dedimde @kudretuzuner abicim dental power mill i gördünüz mü ?
Kalıpda neymiş çek resmi ver power mile işlesin at fırına aç ağzını hoop kapa ver parayı hadi güle güle.
Silah icat oldu mertlik bozuldu. ::)

5 eksenimiz kafadan oynakmı olsun beşik mi sallasın ?

iyildirim

Hocalarım; uzun ve detaylı açıklamalarınız için çok teşekkürler.

Mekanik konusunda yöntem ve malzeme çesidi malum.

Benim özelikle ilgilenmek istediğim konu ise elektronik ve yazılım kısmı.

Tasarım aşamasından sonraki bölüm için  çeşitli programlar,  hatta ilaçlı vs. programlar (xxxCAM, mach, turbocnc  vs. ) yerine başlangıç için belli bir konuda hedefi olan tek bir yazılım üretmek. Örneğin pcb, plexi gibi 2.5 eksende çalışabilecek bir hedef ile başlayıp sonrasında geliştirmek.  Paralel porta mahkum kalmamak. Uyum içerisinde çalışan bir yazılım, indexer ve sürücü üretebilmek.
Gerber, rs274-x, dxf vs. yi verip işi almak. 

Vuruntusuz, sessiz çalışan microstep adımlayabilen bir sürücü, komut işleyebilen, enterpolasyonları yapabilen bir indexer tasarlayabilmek. Bunu seri veya USB ile uyumlu bir yazılımla çalıştırmak,

Bunun için de öncelikle bir hedef oluşturmak önemli diye düşünüyorum.
Başlangıç için nasıl bir sektörü amaçlamalı, indexer, sürücü özellikleri neler olmalı, nelere dikkat edilmeli gibi konular da bilgi sahibi olmak, doğru yönlendirilmek, tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum .

ugurtelefon

Sevgili Kazımuğur,yarı adaşım.
Nede güzel anlatmışsın.Güzel bir hikaye gibi.
hatırlıyorumda 3 yıl önce bu işi ilk yapan demeyelimde,ilk foruma atan dostlarımızdan Sezgin05 abimizin açtığı cnc yazısını.
Ardından ne fikirler gelişti,ne sıkıntılar çekildi.Epeyce bi ilgilenmiştik.
Mesleğim icabı elektronik kartlarda,devre tasarımlarında zorluk çekmedim.Y.okul mezunu olduğum için de az buçuk teorik terimler karşısında bakakalmadım.
Ama gerçek şu ki,makina mühendisliği okumadığım içinde Cam ve Cat programlarında epeyce zorlanmıştım.Forumdan öğrendiğim ve pekiştirdiğim bilgiler işyerimde bana para olarak geri dönmedi.Zaten amaç gerçektende Hobby idi.
Ara sıra sanayide işim olduğunda oradaki Usta!!larla sohbete dalıyorum.5 eksen CNC sahibi olan,piyasada iyi iş yapan Usta!!'lar.
Daha evvel öğrendiğim bilgiler bile onlara fazla geliyor.Nasıl iş yapıp para kazanıyorlar valla bilmiyorum.Hazır kalıp işler.

Keşke kendi yazılımımız,servolarımız,mekaniklerimiz,stabil rulmanlarımız vs.olsa,üzerinde Made in Turkiye.(ben Turkey demiyorum).
Ama ümitliyim.Hemde çok.'92 yılında Y.Okuldan mezun olmuştum.Ne meslek lisesinde nede üniversitede gördüğüm dersler  elektronik açısından bu kadar detaylı değildi.Dün sitede bir öğrenci kardeşimin açtığı konuyu okudum.(Sanırım sürünmeyi öğrenen robot)Üzerinde çalıştığı projeyi şöyle yada böyle bitirmiş.İçimden afferin dedim.Kodlarını kendileri yazmışlar,en azından sonuca ulaşmışlar.Derme çatma parçalarla birşeyler üretmeye çalışmışlar.Bu işler tabiki imkan meselesi.Keşke devlet baba gençlere daha çok imkan tanısada genler 1 basamak daha yukarı çıkabilse.

teknikelektronikci

kazim hocam hikaye gibi heyecanla okuncak bir yaziniz olmus elinize saglik
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SiVRiSiNEK

http://www.youtube.com/watch?v=Z3kFaN6WPPY&feature=related

cnc de pcbyi bu şekilde işlemek için hangi program kullanılmıştır bilen varmı? yani g-codeları bu şekilde almak için

Macera

Çinli vatandaşın eline sağlık çok temiz iş sağlamış
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Macera - 22 Ocak 2011, 13:21:34
Çinli vatandaşın eline sağlık çok temiz iş sağlamış

Temiz ötesi muhteşem olmuş. Açıkçası merak ettim yani böyle bir cihaz kaça patlar? Ne gibi parçalar kullanılmış bu kadar hassas çalışma için nasıl stepler kullanılmış bu steplerin arkasındaki potansiyometre başlığı gibi duran başlıklar ne? Elektronik tasarım nasıl? Kullanılan sonsuz vidaya benzer aparatlar! Açıkçası sıfırın yüzde kaçı kadar hassasiyet var? Uzun lafın kısaca bu projeye ait her türlü şeyi ve ayrıntıyı merak ettim süper olmuş internet ortamında farklı cnc ürünlere denk gelmiştim ama bu kadar hassas bir pcb iş örneği görmedim doğrusu hep kaba büyük devrelerdi gördüğüm örnekler. Yani bu tarz bir ürün ülkemizde bulunsa ve rekabetçi bir fiyat ile sunulsa şuna inanıyorum ki perhidrol ve HCL (tuz ruhu) ikilisinden kurtuluruz.

teknikelektronikci

pot basliklari rotora bagli elle ileri geri saga sola götürmek icin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mhmter

süpermiş umarım bu fiyatlara bizdede olur

teknikelektronikci

arkadaslar merhaba
daha önce cnc min fotograflarini sizinle paylasmis ve bana fikirlerinizi söylemisdiniz tavsiyeleriniz dogrultuusnda asagida fotograflarini koydugum seviyeye getirdim tabi eksikleir var
üstteki linear kizaklari simdilik gelisigüzel monte ettim cünkü daha su terazisi ile ölcüp dogrulayacam araba v.s takilcak

yanlari simdilik tahtadan yaptik cnc bitince aliminyumdan kesip degistirecez

kösebentlerden her 4 tarafa ve baglanti yerlerine daha gelecek
cnc bu hale gelene kadar + z ekseni malzemelri ile birlikde(fotograflarda su an yok) yaklasik 1300 frank tl olarak 2000 lira harcadim

yorumlarinizi paylasirsaniz sevinirim

[IMG]http://img145.imageshack.us/img145/7904/dsc0110small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img812.imageshack.us/img812/6002/dsc0109small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img404.imageshack.us/img404/2384/dsc0108small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img151.imageshack.us/img151/6792/dsc0107small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img220.imageshack.us/img220/6307/dsc0106small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img195.imageshack.us/img195/2413/dsc0105small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img18.imageshack.us/img18/7691/dsc0104small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img84.imageshack.us/img84/3865/dsc0102small.th.jpg[/img]
[IMG]http://img145.imageshack.us/img145/7199/dsc0103small.th.jpg[/img]

[img=http://img145.imageshack.us/img145/7904/dsc0110small.th.jpg]
[img=http://img812.imageshack.us/img812/6002/dsc0109small.th.jpg]
[img=http://img404.imageshack.us/img404/2384/dsc0108small.th.jpg]
[img=http://img151.imageshack.us/img151/6792/dsc0107small.th.jpg]
[img=http://img220.imageshack.us/img220/6307/dsc0106small.th.jpg]
[img=http://img195.imageshack.us/img195/2413/dsc0105small.th.jpg]
[img=http://img18.imageshack.us/img18/7691/dsc0104small.th.jpg]
[img=http://img84.imageshack.us/img84/3865/dsc0102small.th.jpg]
[img=http://img145.imageshack.us/img145/7199/dsc0103small.th.jpg]

haciman

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 17 Ocak 2011, 04:38:30

5 eksenimiz kafadan oynakmı olsun beşik mi sallasın ?

Kazım hocam senin bu kendine has anlatış üslubuna bayılıyorum. 5 eksenimiz kafadan oynakmı olsun beşikmi sallasın  ;D

Damdan düşenin halinden yine damdan düşen anlar. Sene 2009 yazı hazır elim boşalmış. Artık bizim CNC yi yapmanın vakti geldi diyerek aylardır süren malzeme arayışı tespiti, satın alınması safhalarından sonra katı modellemeye geçtik. Katı modelide çıkardık. Ben garibim elimdeki katı modelleri dik işlemciye verip hopppppp alüleri kestirecem derken ilk ŞOK. Dik işlemci "ben post processor bilmem bana G kodunu getir malzemeyi bağlayıp takımı sıfırlar keserim kardeş" demezmi. Ordan biri ben çıkarırım senin katı modellerden kodu kardeş ama parça başı 25TL ni alırım dedi. Yaklaşık 20 parça var işlenecek. Kalsın dedim sinirle çıktım. Bu makina yapılacak dedim içimden. Gittim Mastercam9 CD si aldım. Oturdum bi ton forumlardan, ingilizce tutorial videolarından katı modelden nasıl post processor çıkarılır az çok öğrendik. İlk postu çıkarıp CNC ciye gittim. "Bak malzemeyi bağlarım eğer takım tablaya dalarsa karışmam" dedi. Tırstım geri döndüm Mach3 de posta iyice baktım. Bağla ne olacaksa olsun bakalım dedim. İlk deneme parçası işlendi çıktı. Adam bize güvendi diğerlerinide 1 günde işledik.

Benim arkadaşın dükkanında gövdeyi topluyorum CNC tornanın servisi geldi. Standart işlem yağına felan baktı. Benim arkadaş "bak abi bizim hoca CNC dik işlem yapıyor" deyince adam benim dağınık gövdeye baktı. Sonra baya bi güldü. Bu ne CNC mi hadi yawwwww. Nerde FANUC kontrol üniten, AC servo motorların, sürücülerin kardeş dedi. Bende içimden gül gül dedim. Bizim ufaklığı test ederken adam yine geldi. Makinanın bilgisayardan kontrol edildiğini, test amaçlı G kodun çalıştığını görünce "Ha..............." dedi :D

@ teknikelektronikci

Hocam liner araba, sigma profiller of of of yakıyor. Bilyalı milleri aldınızmı? Eğer almasıysanız uygun fiyatlı bilyalı mil tedarik edebileceğiniz bir ebay satıcısı biliyorum. Bu arada gövdenin ana ayakları arası çok fazla açıklık var ve ayrıca yerdende baya bi yüksek. Ayaklara çapraz destekler atmak şart. Z ekseninin ana tablaya olan mesafesi biraz fazla gibi geldi. Takım malzemeyi keserken momentumdan dolayı sıkıntı çıkabilir.

Hep merak etmişimdir. Gantry tipi bir makine tasarlanırken, hareketli eksenin ağırlık merkezini bulup ona göremi liner arabalar yerleştiriliyor, yoksa kafaya göremi yerleşim yapılıyor?
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

teknikelektronikci

hocam tesekkür ederim cveabiniz icin

öncelikle fotograflara bakinca banada mesafe cokmus gibi geldi ama iceriye gidip bakinca fotogrfdaki gibi degil sanki göz yanilmasi ama dikkat edecem
mesajimda belirttigim gibi daha bütün köselere saglamlastirmak icin kösebent aparatlar ve destekler gelecek simdi sadece ön tarafda var
milleri daha ismarlamadim eger linki verebilirseniz memnun olurum fakat milleir isleyerekmi gönderiyorlar ?