20HP gücündeki DC Motorlar & Sürücüleri

Başlatan mytap, 19 Eylül 2006, 21:19:07

byka

sevgili mytap sürmeyi düşündüğün motor sadece tek yöndemi dönecek yoksa her iki yönede haereket edecekmi?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mytap

aster kardeş bu 3 tristör ile 3 diyot hakkında bi şekil karalayabilir misi zahmet olmazsa?
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

byka evet iki tarafda olcak. Ama o çok problem değil. S ile T fazları arasındaki faz farkından dolayı, girişleri yer değiştirirsek yönüde kontrol etmiş oluruz.

bu mantığı şöyle analtayım bi şekilde çözdüğüm kadarıyla;

---------------------------------------------------------------------------

yön kontrolun gibi olması gerek sanırım ....
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

aster

Sen sadece DC ile oynayacaksın kontrol DC den olacak
yardımcı sabit alan değişken

mytap

Aster hocam şimdi bu Kontrol dc den alcak derken alan, sargısını sabit tutup, endüvi uçlarını kontrol etmeyecek miyiz?

bunalmış hocamınız mantığı;

1. Alan sargisini sabit voltajla besleyip enduvi gerilimini degistirin.
2. Enduvi akimini sabitleyin alan voltajini degistirin.

şimdi bu prensibe katılıyor musunuz?

aster

Evet, senin şekline göre de A1 ve B1 uçları değişken olacak

mytap

aster hocam aynen dediğiniz gibi. Bunda hemfikir olduk yani kontrol endüviden olacak. Şimdi artık biraz yol alalım izninizle..

acaba bu işte en karlı güç elemanı ne olmalı?

-Sürücüyü kolaylaştıracak
-Güvenli ve dayanıklı olacak
-Kolay bulunabilecek
-Maliyet açısından ucuz olacak

benim bu özelliklere uyan ,tristörler ve mosfetlerden başka bişey gelmiyor aklıma ya sizce?

z

Bu işe IGBT yakışır.

2 maddeden oluşan öneri benim mantığımın ürünü değil. DC motorların kontrol stratejisi bu şekilde. Ya birini ya birini seçeceksin. Yada daha iyisi her ikisini birden uygulayacaksın böylece motorun güvenli çalışma bölgesinde hem torku hemde hızı ayarlayacaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mytap

bunalmış hocam dediğiniz gibi mantık 1. uygulanacak.

IGBT lere nasıl bi sürücü yapmak lazım doğrusu hiç kullanmadım. TCA785 ile sürmek mümkünmüdür yada daha önce böyle bi çalışma yaptınızmı?
Yaptıysanız IGBT için hangi sürücü entegre kullandınız?

Teşekkürler.....

z

IGBT sürmek için IR nin hazır IGBT sürücülerini kullan.

Bu kadar temel sorular sorupta bu güçte bu motor sürücüyü yaparsan helal olsun derim.

mytap

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bu işe IGBT yakışır.

2 maddeden oluşan öneri benim mantığımın ürünü değil. DC motorların kontrol stratejisi bu şekilde. Ya birini ya birini seçeceksin. Yada daha iyisi her ikisini birden uygulayacaksın böylece motorun güvenli çalışma bölgesinde hem torku hemde hızı ayarlayacaksın.

Devrenin bu kısmı zamanlayıcıyla alakalı 555 entegresi kare pals (duty cycle) alanını ayarlıyor. Yani ateşleme açılarını.

Bu devre ise yukardaki devrenini güç katı

Bulanmış hocam böyle bi sürücü çıkışı acaba 70A-100A lik bi IGBT için yeterli olabilirmi? Tabi bu analog bi devre ben bunu dijital yapacağım.

Devrede sanırım lm339 opamp fark yükselteci ile sinyal kuvvetlendirilip, Q1 ,Q2 transiztörleri sürüyor onlarda Mosfetleri sürüyor, mosfetlerde IGBT yi sürüyor aslında çıkışa kadar sinyal devamlı güçleniyor. Bu sağlıklı galiba yanılıyor muyum?

mytap

Hocam deneme yanılma metodu ile bu işi çözeceğim önce temel prensiblerle başladım. Birazda çok az kişinin uğraştığı bu sürücüleri gündeme getirmek istedim. Aslında biraz tecrübe yaşadım. Tristörler iletime geçirmek kolay fakat kesime kötürmek oldukça zor bi iş. (ms yeler içinde). Heleki benim uğraştığım güçte bir motor ise....

Ama dediğim gibi hocam azimin sonu muhakkat bi sonuç verir. Umarım benim azmimde hayal kırıklığı ile son bulmaz.

Ayrıca elimde bu motoru süren bi sistem var. PC kontrollu ama eski bi sistem. Esinlenmek olanaksız lojik devreler ile kurulmuş ve tüm entegreler üseri malesef silinmiş. Ama tristörler ile kullanılıyor. Çıkış için sinyal izlemek içinde Osilaskobum malesef yok.

Saygılarımla....

z

IR nin IXYS in HP nin gayet güzel IGBT sürücüleri var. Yukarıdaki kadar uğraşmana gerek yok.

mytap

Alıntı yapılan: "bunalmis"IR nin IXYS in HP nin gayet güzel IGBT sürücüleri var. Yukarıdaki kadar uğraşmana gerek yok.

Peki bunlar Türkiye de bulunabilirmi_? web sayfaları yada datasheet leri elinize mevcutmudur hocam?

Bildiğiniz 80A veya üzeri IGBT varmı model olarak? Birde fiyatları?

çok soru soruyorum galiba  :)

aster

Benim fikrim tristörden yana, örnek bir kaç bağlantı şekli için
http://i69.photobucket.com/albums/i50/son__der/KONTROL.jpg

ama benimde patlayan moslarım olsun dersen neden MOS veya IGBT
olmasın

tristörleri devrede istediğin gibi sokar çıkartırsın
hatta girişin DC olsa bile, bir de ucuzdur