Çok amaclı PowerSupply Projem Basladı:)

Başlatan gevv, 08 Ekim 2006, 21:45:57

gevv

Selam Arkadaşlar Artık Power  olayını bitirmenin vakti geldi bu sefer Kendime süper bi power yapcem:)
Benim işim Tamir ama ek olarak bişiler uretmeyide çook seviyorum  bu yuzden Tamitde ve testte kullandıgım ufak tefek aracları Tek bi devrede toplamak istedim Tamirde belli urunler ile yetinmedigimden:) projelerimdede aynı durum soz konusu oldugundan:) iki adet yapacam tek bir kutuda olacak hersey

Ama suan hala kullanacagım devrede karar veremedim calısmalar suruyor:) fetli bi devre kullanmak istiyorum nedense takıntı oldu biraz guzel bi devre buldum aslında ama testlerden sonra pek saglıklı olmadıgını dusunmeye basladım  kutuyıu kendim yaptım sogutucular dahil 50..60ytl civarinda para verdim

Kutu
http://img183.imageshack.us/img183/2171/800ev5.jpg

Devre olanlar
2 adet 0..30v  yada 0..60v power

Tup sok ve emisyon test devresi

Kumanda Test devresi

Dimmer

Dc300v Kaynak

PC Power test devresi

Pil sarj devresi

bitirene kadar yeni işe yarar ek devreler eklenebilir Bu Konuda Sizlerinde Önerilerini Beklıyorum

Suan ayarlı kaynak ve pil sarj devresi belli değil

diger devreler az cok kullandıgım devreler
pc power test devresini yaklasık 2 yıldır kullanıyorum arıza tespitinde ve tamir sonrası testlerde çok işe yarıyor tabiki devre uzun surelı performans testleri için değil sadece basit test için

Tup sok devresini henuz denemedim ama calıstıgı kesin:) zati benzerlerini cok kullandım az cok işe yarıyor  bazen soklanan tuplerin uzun sureler calıstıgı oluyo

Dc 300v genelde smps calısmalarımda lazım oluyo

Dimmerde arasıra cok lazım oluyo zırt pırt orumcek montaj kuruyordum

Kumanda test uzun suredir kulanıyorum bip bip:) işe yarıyor

unuttugum semada olmayan bi devrede basit bi anfi ve radyo:) buyuk ihtimal radyoyu hazır alacam basit bi cin işi gorur:)

ayarlı guc kaynaklarında picli volt amp metre kullanacagım İnşallah
Ete Abi sagolsun Ugrastı kod yazdı  devrede ufak bi sorun var onuda en kısa zamanda cozmem gerek:)

Şimdilik bukadar kısa zamanda ek devreler için tekbir plakette baskı devre hazırlayacam Ayarlı guc kaynakları sogutucu uzerine monte olacagı için ayrı kartlarda olacak
Devreler
http://img235.imageshack.us/img235/8027/pwrgevvra7.jpg

Sizlerinde Önerilerini Bekliyorum.

emrahmrcn

Bence çok güzel bir proje herşey bir arada tamir yapan arkadaşlar için biçilmiş kaftan.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

elektronikman

dijital bir ölçü aleti ve lojik prop eklersen nasıl olur

gevv

Alıntı yapılan: "elektronikman"dijital bir ölçü aleti ve lojik prop eklersen nasıl olur
olcu aleti olmaz onun yeri ayrı :) lojik probda simdiye kadar hiç işime yaramadı

yeni bişi daha geldi aklıma  bazı elemenların testleri için bi devre ekliyecem
opto  ve opamplar -için

mp3dragon

frekansmetre olsa iyi olur, masada bayağı yer kaplıcak anlaşılan. frekansmetreye yer kalmıyor.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

karabel

bu kadar fonksiyonun ardından ortaya çıkacak olan cihaza sadece PowerSupply demeniz doğru olmaz kanaatindeyim.
Kendi bulduğunuz bir isim ile cihazı adlandırmanız tavsiyemdir.
Bakımcı vb. gibi.

devkartal

Proje cuk guzel

burdaki devre şemalari calişyormu?  bunlar daha once denendimi?

bunlar onemli  vermiş olduğun devreler çalişiyorsa  bende bir tane yapmak istiyorum

başarılar

kolay gelsin

gevv

Alıntı yapılan: "devkartal"Proje cuk guzel

burdaki devre şemalari calişyormu?  bunlar daha once denendimi?

bunlar onemli  vermiş olduğun devreler çalişiyorsa  bende bir tane yapmak istiyorum

başarılar

kolay gelsin
acıklama yaptım devreler hakkında. tekrarlıyayım:) devrelerden sadece tupsok emisyon test devresini denemedim ama calıstıgı kesin bu arada devreyi orjinal bi cihazdan cıkarttım tek fark r-g-b için aynı devreden 3 adet vardı ben komitator kullanacam

bu arada pil sarj devresini buldum  seması yok Sprint-Layout  ile kopyalıyacam bir tane var elimde:) switching sarj  ozellikleride iyi Discharge ozelligide var 4 buyuk 4 kucuk pili birlikte sarj edebiliyo (kucuk pil yuvaları buyuklerin altında)resimdeki cihaz

gevv

sanırım bu sarj devresini kullanamıyacam devredeki MAX9504 entegresini bulamadım:(

gevv

max9504 hic bi yerde yok bende baska bi urun buldum:) pcb cıkerttım gayet guzel calısıyodu 4060 kullanılmıs resimler ve pcb http://www.hemenpaylas.com/download/1854967/fastcharge.rar.html

devrede kullanılan trafoda  2x5.8v  ve  2x13.2v  var  0  ortak kullanılmıs  pcbde ac 13.2v  yazan yere 2x13.2v  geliyo tek değil

tnen

MAX9504 maxim-ic den isteyebiliriz sanırım hatta ben biraz once istedim bi tane
bu da siparis kodu:Maxim / Dallas Sample Order Number: 203157