ULTRASONİK MESAFE ÖLÇÜMÜ[BİTTİ]

Başlatan XX_CİHAN_XX, 29 Aralık 2006, 15:50:24

serdararikan

Alıntı yapılan: mucit23 - 10 Eylül 2010, 23:27:04
Belkide reed röleler le yapılmış lineer olmayan kademeli bir sistem yapılabilir. Gerçi bu sistemdede yine mekaniksel olarak biraz çalışmak gerekecektir. Ölçüm hassaslıgı ve kolay kullanılması açısından bencede ultrasonic sistem daha mantıklı gibi duruyor. Fakat şu durumda ultrasonic sensörlere  programsal olarak baktığımda çalışma olarak teorik bilgiden fazla bişey bilmiyorum malesef.

reed röle kullanılarak yapılan seviye sensörleri var.bir borunun içinde reed röle ve dirençler var borunun üstünde şamandıra şeklinde bir mıknatıs.seviyeye göre direnç değişiyor

yas

Alıntı yapılan: serdararikan - 11 Eylül 2010, 02:29:12
Alıntı yapılan: mucit23 - 10 Eylül 2010, 23:27:04
Belkide reed röleler le yapılmış lineer olmayan kademeli bir sistem yapılabilir. Gerçi bu sistemdede yine mekaniksel olarak biraz çalışmak gerekecektir. Ölçüm hassaslıgı ve kolay kullanılması açısından bencede ultrasonic sistem daha mantıklı gibi duruyor. Fakat şu durumda ultrasonic sensörlere  programsal olarak baktığımda çalışma olarak teorik bilgiden fazla bişey bilmiyorum malesef.

reed röle kullanılarak yapılan seviye sensörleri var.bir borunun içinde reed röle ve dirençler var borunun üstünde şamandıra şeklinde bir mıknatıs.seviyeye göre direnç değişiyor

Bu yöntem bazı araçların yakıt tanklarında ölçüm için kullanılıyor. Seviye ölçümünde bir başka yöntemde basınç transmitter ları

mustafa çetin

arkadaşlar çok alakasız bir yerden konuya giriyorum ama bağışlayın.
Çok acil proteus'a ihtiyacım var nerden sorunsuz indirebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

zekibayram

buyur kardeş kendi uploadım  proteus hemde crackli.fakat antivirüsüsn crack dosyasını virüs olarak algılayabilir kurarken antivirüsünu kpatmanı öneririm

http://www.4shared.com/file/MwhaRTYv/pretous_76.html

trhmt

arkadaşlar ben burada anlatılan projeyi pic c ile yazmaya çalıştım kodlarını. XX_CİHAN_XX hocamızın paylaştığı projeyi çalıştırdım. sonra c ile yapmak istedim.Fakat ultrasonik vericiye 40khz i nasıl göndereceğimi bulamadım. pwm ile yapmayı düşündüm fakat ccp1  pini kullanılmış lcd için. nasıl yapmalıyım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim?

pseudovector

Alıntı yapılan: trhmt - 12 Ocak 2011, 22:50:39
arkadaşlar ben burada anlatılan projeyi pic c ile yazmaya çalıştım kodlarını. XX_CİHAN_XX hocamızın paylaştığı projeyi çalıştırdım. sonra c ile yapmak istedim.Fakat ultrasonik vericiye 40khz i nasıl göndereceğimi bulamadım. pwm ile yapmayı düşündüm fakat ccp1  pini kullanılmış lcd için. nasıl yapmalıyım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim?

NE555 timer kullanarak yapabilirsiniz. http://www.reconnsworld.com/ir_ultrasonic_555timer40khzir.html

3 nolu bacağa ultrasonik vericiyi bağlarsınız IR led yerine.

XX_CİHAN_XX

PIC varken 40khz üretmek için 555 gibi bir entegre kullanmaya gerek yoktur.
40Khz üretmek için birçok yöntem mevcuttur. Eğer 40KHz üretirken başka işlerde yapmak istiyorsanız yada fazla uğraşmadan güvenilir bir sinyal üretmek istiyorsanız PWM özelliği olan bir PIC kullanacaksınız örneğin 16F876 gibi ve bu picin pwm pinini 40Khz lik ve %50 duty cycle lık bir sinyale kuracaksınız. 4Mhz lik bir XT kullandığınızda bu sinyali üretebilmek için örnek kod aşağıdadır.
PR2 = 0b00011000 ;
T2CON = 0b00000100 ;
CCPR1L = 0b00001100 ;
CCP1CON = 0b00011100 ;

Tabi bu işi yazılımsal olarakta yapabilirsiniz ama bir osilaskop ile bunu kontrol etmekte fayda olacaktır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Selim41

Merhaba Arkadaşlar,benimde bitirme tezim 40Khz  ultrasonic alıcı-verici,fakat ben sensörler yerine 40khz'lik  piezotweeter ile yapacağım.
Yapmış olduğunuz ve çalışır durumda olan devreyi sensörler yerine tweeter'ları taksam daha uzak mesafeleri ölçme gibi bir imkanım olur mu.
Şu an da araştırmama rağmen herhangi olumlu sonuç veren ultrasonic verici-alıcı devresi bulamadım.
XX_CİHAN_XX,rapidshare'deki dosya silinmiş.tekrar upload edebilirmisiniz?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Herkese İyi Günler dilerim.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

devolska

iyi günler arkadaşlar siteye yeni üye oldum.bitirme projesi olarak bu projeyi aldım daha doğrusu verildi .gerek kalitesiz  teori ağırlıklı  eğitim gerekse benim bunu bahane edip  çabalamamam projede kilitlenmeme sebep oldu.nerden başlamalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum  2 haftada bir hocayla toplanacağız henüz pic programlama almadığım için ya proje 2. döneme kalacak yada hoca pic programlama konusunda yardımcı olacak   açıkçası ilk toplantı içnde tedirginim projeye nerden başlamam konusunda bana yardımcı olup proje aşamasında bana  yol gösterebilecek yardımsever bi arkadaşa ihtiyacım var  :-[

rree

Daha önceden ultra sonic sensör ile hareket dedektörü yapmıştım.Ultra sonic sensörler kristal bir yapıya sahip.
40 Khz sinyal çok kararlı olması gerekir.555 entegreleri rc osc ler bu iş için uygun değil. Pic de ya pwm yada  Timer0 zamanlayıcalardan elde edilmelidir.

Selim41

Peki Sensör yerine 40khz'lik tweeter taksak rx olarak uzaklık ölçme mesafesi artar mı?

rree

Hareket dedektöründe 8 metre uzaktaki duvardan yansıyanları osilaskop ile gözlemiştim. Mesafe olayı sensörlerin durumuna bağlı.Mikrofona benzeyenler bence 8 metreyi ulaşır.(T)(transmitter) Verici Ultrasonik sensörü pdf inde 20Volta kadar çıkarılabileceğini söylüyor. 12Volt 40 Khz H köprü ile sürülse mesafe oldukça artacaktır.Ben kendim bir proje hazırladım ama henüz deneme fırsatı olmadı.

Selim41

Merhaba arkadaşlar,

ultrasonik sensörlerle mesafe ölçümü yerine, sadece verici devreden gönderilen ultrasonik sinyali karşı taraftaki alıcı devrenin alması ,frekansını ölçmesi şeklinde yapılabilir mi,araştırdım fakat böyle  bir şey bulamadım.

elinde böyle bir devre olan veya bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.

ferdem

Ultrasonik alıcı/vericiler zaten çok dar bantta çalışır. 40khz lik bir transducer en fazla 38-42khz arasında çalışır, o aralıkta da en iyi belirli bir frekansta çalışır. Alıcı tarafta sadece gönderilen frekansta bir işaret çok küçük genlikli oluşur; frekans, vericinin gönderdiğinden farklı olmaz. Alıcı tarafta 1-2 kat opamp devreleriyle alınan sinyali yükseltebilirsiniz.