Ev Otomasyonu Komple Proje...

Başlatan INFINITY, 19 Ocak 2007, 13:50:58

INFINITY

Climax Kardesim ve Benim beraber yürütmüş oldugumuz ev otomasyonu projesinin temeli diyebileceğimiz kısmını bitirmiş bulunmaktayız...
Sizlerin Kullanımına sunuyoruz belki bir kardeşimizin işini görür...

Ayrıca Öncelikle Biz bu Projeyi yaparken yardımlarını Esirgemeyen Çömlekçiler abimize, goktug1217 abimize ve Tüm Picproje Ailesine Teşekkürü Bir Borç Biliriz...

http://rapidshare.com/files/249672600/ev_otomasyon.rar
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

armys2000

dijitaltemas

parmaklarına sağlık hocam çok güzel olmuş. Çalışmalarında başarılar :)

otomasyon

allahın izniyle daha iyisini başaracaksınız

climax

Arkadaşlar ilgilerinizden dolayı hepinize teşekkür ederiz.Bizim sizlerden isteğimiz  yaptıklarımızı değerlendirerek  daha iyi nasıl yapabileceğimiz hakkında yardımcı olmanız veya eğer yanlış bir mantık yürütmüşsek eleştirilerinizi esirgememenizdir.Tekrar teşekkürler...
Paylaşmak düsturumuzdur.

ground

Bence projede bir senaryo düzenleyip..

Örneğin vb de ledyak değilde perdeyi kapat / aç , TV'yi aç / kapat.  Gibi kontrolleri yapıldığını gösterin sanalda olsa..  ve bunu vb de gerekli resim ve ikonlarla gösterin.. Bu yaptığınız olayın scadası olacak..  

Yaptığınız bu scada olayı ne kadar güzel anlatırsa , projeyi o kadar başarılı gösterecektir.

Birde bu kontroller WEB üzerinden yapmaya çalışın. Kontrol noktası  internetin bulunduğu heryer olacaktır. (telemetri)

Analog veriler alıp bunu yapacağınız scada da gösterin örneğin..

Telemetri projesi size çok şey katacaktır.

İyi Çalışmalar.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

INFINITY

@ground hocam biz de aynen senin gibi dusunuyoruz zaten... ama temel bi kaynak oldugu icin bu sekilde yaptik...

Amaclarimiz su sekilde olcak ilerde insllh...

1.Web üzerinden kontrol
2.Modüller arası RF iletişim
3.X-10 şebeke üzerinden modüller arası iletişim
4.Sms,dtmf,ve ethernet ile kontrol

bunlar bitince baya kayda değer bi proje olcak...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

kurumahmut

Gerçektenden de iyi bir çalışma olmuş başarılarınızın devamını dileriz.

zoptan

Projeniz çok güzel olmuş. Bu sisteme bir de geri besleme konulamazmı. Örneğin istenilen çıkışın aktif olup olmadığını kontrol edilip tekrar PC ekranında görülmesi yapılamazmı? Hem bu şekilde daha kararlı ve güvenli çalışma sağlanabileceği düşüncesindeyim. Projeniz bu haliyle bile çok hoş.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

INFINITY

Alıntı yapılan: "zoptan"Projeniz çok güzel olmuş. Bu sisteme bir de geri besleme konulamazmı. Örneğin istenilen çıkışın aktif olup olmadığını kontrol edilip tekrar PC ekranında görülmesi yapılamazmı? Hem bu şekilde daha kararlı ve güvenli çalışma sağlanabileceği düşüncesindeyim. Projeniz bu haliyle bile çok hoş.

hocam aslında geri besleme yakında koycaz ama malum bunu kısıtlı bir zamanda yetiştirdik ve acemilimize geldi... insallah ilerde daha güzel olcak ki muhakkak geri besleme olcak çünkü geribeslemesiz ev otomasyonu düşünülemez...
Teşekkürler...

YARGICH

Sistemi hayal ettiğin şekilde yapacağına inanıyorum. Çünkü yaptığın şey bahsettiğinin yanında çok küçük olmasına rağmen hayal ettiğini ortaya koyan insanlar tanıyorum :) Eski şirketimde arge arkadaşım, ben ve patronumuz ile birlikte seninde yapmak istediğin, X10, RF, Ethernet, İnternetden kontrol, DTMF, Telefon ile geri arama vs. işlemlerinin hepsini yaptık ve hepsini aynı sistem içine topladık ki en zor kısmı burası oldu. Tabi BUG lar ve bazı eksikliklerin olduğu bir gerçek ama o kadar da insanlık hali olsun :)

Birlikte çalışmanız çok güzel, bir kişinin yapması imkansız. Bir kere farklı fikirler her zaman ufku genişletecektir ve ürünü geliştirecektir diye düşünüyorum.

Ground hocamın söylediği senoryo olayını mutlaka ekle. Bizim sistemdeki en janjanlı ve kullanıcıya kolaylık sağlayan kısmı senaryo kısmı idi.

X10 için sana önerim çift yönlü, düşük baud da iletişim kurabilen entegre yapı kullanman. Philips'in böyle bir ürünü olması gerkiyor. Çok ihtiyacın olursa tekrar araştırabilirim. Biz patronumuzun kendi tasarladığı donanımı kullandık. Bizimkide problemsizdi ama onu yapman sana biraz zahmet verebilir.

RF iletişim için çok şey söylerim ama özetle NORDIC (ithalatçısı: ROM ELEKTRONIK) yada CHIPCON (Ankara-UDEA olması lazım) kullanmanı tavsiye edrim. Bu ikisinden hangisi dersen kesinlikle NORDIC derim. Çok daha hızlı ve minik minik ekstra özellikleri sana yardımcı olacaktır. Gerçi Chipcon'u Texsas Instruments devir aldıktan sonra ilerleme kaydettimi takip edemedim. NORDIC ile ilgili forumda bir arkadaş ile sohbetimiz olmuştu. RF konusunda yardım istersen bana BURADAN ulaşabilirsin :)

Bahsettiğimiz sistemlerin birbirleri ile adaptasyonunda sorunlar çıkacak. Size tavsiyem, şimdiden en az 16 bitlik bir işlemci, yüksek hafıza ve gerçek zamanlı bir işletim sistemi üzerinden çalışmalarınıza devam etmeniz. Eğer ekleme yaparak giderseniz başınız çok ağrır. Benim korkum sıkılıp bırakmanızdandır. Biz bırakmadık çünkü profesyonel bir şirketin taşıdığı sorumluluk ve verdiği sözleri yerine getirme isteğinden dolayı idi.

Bizim yaptığımızdan daha iyisi kesinlikle yapılabilir ve yapılacaktır diye düşünüyorum ama kusura bakmayın buna en yakın yine benim eski şirketim :D Keşke sizde rakip işler yapsanızda rekabeti arttırsanız, tabi bu işi ne amaçla yaptığınızı bilmiyorum.

Ben yabancı marka otomasyon sistemlerini de inceledim. Açıkcası bazı kısımları çok profesyonelce hazırlanmış olmasına rağmen gerçekten daha iyisi yapılabilir. Yalnız yapıldı diye onlar gibi satabiliyor olmak başka birşey. bir kere Türklerin Türk malına güveni olmadığı sürece Türk malı ürününde çok ilerleyebileceğini düşünmüyorum.

Ben yine fazla konuştum. Bu işte iyi kötü tecrübemiz olduğundan dolayı kardeşime yardımım dokunsun isterim. Fazla bi şey söylemedik ama çalışmalarının akışına göre yardımlarımız artar inşallah.

İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

INFINITY

@Yargıch Hocam Böyle uzun uzadıya düşüncelerini yazman inan çok hoşumuza gitti ve beğeniyle okuduk.Gerçekten bu işte yeniyiz ama kimse anasının karnında öğrenmedi bunları daha yaşımız genç ve inanıyoruz ve diliyoruzki komple projeyi bitirip babalar gibi buraya koycaz.İnşallah sıkılmayız ki zannetmiyorum çünkü hobi veyahut zorunluluktan deil gerçekten istediğimizden dolayı bu projeyi aldık.Eğerki isteseydik  basit pil şarj devresi yaparakta projeyi geçebilirdik.İnşallah sizlerin(pic proje ailesinin) de desteğiyle son noktayı koyacağız bu işe.

Yardımlarınız ve olumlu olumsuz hertürlü düşüncenizden dolayı hepinize tek tek teşekkür ederiz.

Bize bu projede yardımcı olabilecek(sadece izlememiz gereken strateji ve püf noktalarda ) kardeşlerle konuşmak isteriz.Amacımız devre veya proje istemek değilde sadece yol belirlemek çünkü bu işlerde birinin bi ip ucu vermesi gerek yoksa kendi başımıza kafa patlatarak bu işi yapmak çok zaman kaybı olur gibi.

İrtibat halinde olduğumuz müddetçe olmayacak bişey yoktur. Bizim  yabancılardan ne farkımız var...:)

Beklenen gün gelecek ise çekilen çile kutsaldır.( ÖSS ye hazırlanırken rehber hocamız hep bunu derdi şimdi daha iyi anlıyorum)

mytap

Sevgili isa;
Proje güzel çalışıyor fakat Vbasicden sadece veri gönderiyorsunuz. Şöyle görsel grafiklerle cihazlara ait resimler koysanız. Bu resimlere ait küçük animasyonlar yaparak renklendirsek olayı nasıl olur. Birde alıcı taraf komutları yürüttükten sonra, misal ISITICI AÇILDI mesajını PC de yazmadan önce olayın gerçekten olduğunu anlayabilsek nasıl olur? Vb ayrıca PIC'ten gelen verileri okuyarak olayın gerçek anlamda gerçekleştiğini anlarsak daha güvenli bir hale gelir. Yanılıyor muyum? Devamını bekliyoruz..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

YARGICH

Bence işin görsel kısımları ile fazla uğraşmayın derim. İlk olarak cihazınızı kontrol eden servis arayüzünü hazırlayın, daha sonra görsel program için ek bir program parçası veya aynı program üzerinden görsel arayüzler hazırlarsınız. Anladığım kadarı ile sonuçta bundan not felan alacaksanız not verilmeye yakın arayüz de hazırlayabilirsiniz. Bunlar öneriden ibarettir, keyfinize göre hazırlayın ki "sizin" ürününüz olsun :)

İyi çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

SpeedyX

şuradaki linkte RF TELEMETRİ SİSTEMİ diye birşey gördüm.

özellikle ALMAÇ ve GÖNDERMEÇ kelimeleri hoşuma gitti :)