Emaye tel / izolasyon voltajı

Başlatan bunalmis, 09 Şubat 2007, 11:36:23

z

Emaye tellerle güvenli şekilde çalışabilmek için fiziksel temas halinde bulunan iki komşu emaye tel arasındaki voltaj en fazla ne kadar olmalıdır?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

feride

3 faz motorda Surge test voltajını nominal 1300 V olarak biliyorum.

z

Sorumun yanlış anlaşılma ihtimali var.

Örnek olsun diye;

İki ayrı  makaradan gelen emaye telleri birbirine burarak, bir bobin sardık.

Burulan tellerin uclarını ayırdık be birini sekonder diğerini de primer yaptık.

1/1 oranındaki bu trafoda Primerle sekonder arasındaki izolasyon voltajı  en fazla ne olabilir?

mesmert

Emaye teli aldığınız firmadan teknik destek alabilirsiniz veya

www.emtel.com.tr burdan da öğrenebilirsiniz ama çok profseyonel cevap vermeyebilirler

z

Henüz soruma cevap bulamadım.

Birbirine burulmuş iki emaye tele 200V uygulayabilrmiyim?

aYe

CE derki bu durumda(teller açıksa 4mm olsun, yeterli alan yoksa 2mm hava aralığı konulsun) 2mm boşluk olsun. (aklımda kaldığı kadarıyla söylüyorum ilgili döküman'ı pc de bulamadım)

Piyasa derki 0.5mm 4 teli bur 3 phase ver 50 metre ötedeki 10kw motoru çalıştır  :D

Karar sizin...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Ne yapacağımı şaşırdım.

Aslında sorunum şöyle.

Birbirinin aynı fakat farklı potansiyellere (200V civarı) bağlanacak 3 ayrı sekonderim var.

Bunları band vs ile bandlayıp farklı katmanlara sardığımda endüklenen voltajların kanarlarındaki sivri iğne pulsların genliği bayağı farklı oluyor.

Bu 3 sekonderin emaye tellerini birbirine burup tek sargı gibi sarıp daha sonra uçlarını ayırırsam sekonderlerin eşit şartlarda voltaj üretmelerini
bekliyorum. (Henüz denemedim)

Ancak bu burma işi beraberinde izolasyon riskini getiriyor.

50Hz transformatörlerde bobinin her bir katı arasındaki voltaj yanlış hatırlamıyorsam 10V civarında ve buna rağmen bazı üreticiler bobin katları arasına kağıt koyuyorlar.

Acaba bu kağıttaki asıl amaç izolasyon mu yoksa sargı sarılacak tabanın düzgün olmasını sağlamak mı?

aYe

Bu sekonderlerin akımlarımı aynı yoksa voltajları mı?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Akım, voltaj, yük durumları hemen hemen aynı.

Araya bu konuyla yakından ilgili bir açıklama sıkıştıracağım.

Dün akşam nedenini izah edemediğim garip bir durumla karşılaştım.

Flyback çalışan, 12V eş sarımlı iki sekonderi olan sistemde sekonderleden  birisi +12 diğeri -12V üretmek için sarıldı. (Sarım yönleri doğru)

Her iki sekonder voltajı da  aynı tip diyodla doğrultuldu ve aynı değerde kapasite ile filitrelendi. 100 er ohmluk dirençlerle yüklendi.

Geribesleme +12v tarafından alındı.

Scopla sekonder voltajlarına baktığımda Mos'un off olduğu anda +12V sargısındaki voltaj +12.5V a zıplarken, -12V sargısı -20 volta zıplıyor bir süre orda kalıyor daha sonra -12.5V a düşüyor.

Bunun üzerine acaba sargılarda sarım sayısında hatamı yaptım düşüncesiyle bütün sargı uçlarını değiştirip -20v luk garip zıplamanın +12 tarafına geçip geçmeyeceğini denedim.

İlginç bir şekilde bu zıplama hala -12v sekonderinde kaldı.

Olaya hiç bir şekilde anlam veremiyorum.

aYe

Asıl sorun için çözüm önerim karkasın ortasına 2 tane 2mm kalınlığında bant seti(sargı toplamı yüksekliğine denk) yaparak karkası üçe bölmeniz, ve üç sekonderi yan yana sarmanız şeklinde olur.

Son mesajınızdaki durumu biraz düşüneyim...

z

Bu garip olayın cereyan ettiği trafo aynen dediğiniz gibi. Sekonderler tek kata yan yana sarıldı.

aYe

Hocam çıkış bağlantı şekliniz aşağıdakilerden hangisine uyuyor?

E) hiçbiri ise, sizdeki nedir?

Bir de skop'un gnd ucunu 0 yerine -12'ye vermiş olabilirmisiniz?

feride

aYe

Hayır, bunalmis hocamin yaptiği bir flyback smps'nin çıkışlarından birindeki açıklanamayan yabancı 7.5 volt üzerinde dertleşiyoruz.

OG

Alıntı yapılan: "bunalmis"Acaba bu kağıttaki asıl amaç izolasyon mu yoksa sargı sarılacak tabanın düzgün olmasını sağlamak mı?
İzalasyon bir kenara, ses frekans trafolarından hatırlayın, sargı katmanları arası izole edilmezse sargılar arası kaçak kapasiteler artar ve trafonun çalışması bozulur. SMPS de ise frekans çok daha yüksek olduğuna göre bu kapasiteler çok daha etken olacaktır. Yani şart gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.