Pic ile telgraf

Başlatan efe1409, 23 Mart 2007, 20:57:17

efe1409

Arkadaşlar biliyorum telgraf tarihe karıştı artık ama aklıma şöyle bir sistem geldi.Kılavyeden  karakterleri girip bunları Mors alfabesine çevirip alıcı sistemde(telli olacak) bir şerite nasıl yazdırabiliriz.
Sistemin iki tane olduğunu varsayalım.Hem Alıcı hemde verici olsun bunlarda karakterleri Morsa çevirip hem kağıt şeride hemde LCD'ye nasıl gönderebiliriz.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

teknikelektronikci

güzel bi proje ollur

bunu yapmak icin bnce bir klavye alt programi yazmak gerek sonra mors alfabesini pice tanitmak gerek sonra olay if then e bakar eger klavyeden gelen veri b ise portb.0 cikisi atiom .-- yani mors karsiligi ve buda bir termal yazicidan cikti alinir termal yazici derken o ufak yazicilar hani bankalarda olur ya onlardan, sistemin veri alma gönderme islemi rf ile de yapilabilinir bu termal yazicilar hakinda antrak.org da bilgi vardi aratirirsan bilgi bulabilirsin  ben olsam sistemi böle düsünürüm programi böyle yazmayi denerim klavye alt programinida kendin yazmana gerek yok forumumuzda mhk hocamizin yazdigi programi kullanabilirsin ya da en azindan programdan alitilar yapabilirsin proje hakinda gelsimeleri bu baslik altinda devam etirirsen güzell ollur kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kemalsa

yazınız ılgmı cekti cünki mors alfabesi tarihe karıştı gıbı bır cümle kullanmışsınız ama şundan emin olunki haladah bazı yerlerde ve kurumlarda kullanılan bır haberleşme yöntemi mesela askerliğini muhabereci olarak yapan arkadaşlar varsa telsiz oparatörlerin morsu kullandıgını çok iyi bilirler. benim buraya bunları yazmamdaki sebep ise böyle bir cihazı yapmayı cok istemiş olmmla beraber proje sadece tasarım dan pıratiğe birtürlü cevirememiş olmam bunun sebebide ençok bir noktada aklıma takılan ve bir türlü cevabını bulmadıgım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum mesela iki elektronik aletin mors alfabesiyle haberleşmesinde sorun yok ama bir noktada normal sistemlere sahip bir oparatör öteki noktada ise benim yapmış olacagım cıhaz sorun burada kaynaklanıyor yazacagım programın normal bir oparatörden almış olacagı veriyi yorumlamasındakı sorunun içinden bir türlü çıkamamıştım şimdide sizin mesajınızı görünce acaba nasıl bir sistem ortaya konulabilir gibi merk konusu oldu şayet bu düşündüğünüz sistemi hayata gecirebilip picproje ve bizimle paylaşırsan çok sevinirim şimdiden kolay gelsinn

OG

Mors tarihe karışmadı. Savaş gibi durumlarda suni RF kirliliği oluşturulur. Cihazlar haberleşemez olur. Mors (CW) bu gibi şartların vazgeçilmez haberleşme yöntemidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

efe1409

Şu anda araştırma safhasındayım.Kodu güzel olmakla beraber kaynak kıtlığı sözkonusu.Elinde bilgi veya kaynak olan arkadaşlar paylaşımda bulunursa memnun olacağım.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

OG

Mors karakterlerini üretmek kolay fakat klavye-pic haberleşmesi  biraz uğraştırır sanırım. Klavye için kodlar daha önceden verilmişti.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.