RMS 300 watt Transistörlü amplifier

Başlatan conavar, 12 Nisan 2007, 13:36:21

conavar

Alıntıdır :
Alıntı YapBu dewre RMS 300 watt lık darlington transistörlü bi anfidir.
üzerinde 8 adet darlington transistör war. 4XTIP142 4XTIP147

Dewrenin besleme gerilimini - 0 + 40 V DC olarak werdim. Trafom ise 500 watt lık baba bir trafo.
Dewrenin orjinal besleme aralığı 2X25-50 V DC. Bu dewre orjinal site werilerine göre
4 OHM da 275 W 8 OHM da ise 145 W olarak werilmiş.

Dewrenin ( sadece anfi ) maaliyeti 20 ytl yi geçmez. TIP lerin tanesi 1 YTL
8 tane TIP war 8 YTL.

Arkadaşlar devreyi bizzat yaptım ve memnun kaldım...
kaynak sitesi: http://hifi.edvline.com/sym.php
PCB ve şema gibi dosyalar sitede word dökümanı olarak bulunmakda.
Ben pcb yi beğenmediğim için biraz değiştirdim.
Çizimi eagle ile yaptım...
İşte orjinal devreden resimler :

ve benim çizimlerim ve PCB`im

devreyi yaptım çalıştırdım dediğim gibi pcb yi biraz değiştirdim...
dosyaları veriyorum.Açamağınız dosyaları gene aynı zip içinde legalizer üzerine sürekle bırak yaparak legaL hale getirebilirsiniz ;)

+-45V ile besliyorum...
mp3 player bağladım ama giriş gerilim seviyesi biraz yetersiz kaldı sanırım...bir ton kontrol LM1036 ile cok iyi sonuç veriyor...
Tip transistörler zaman içinde bozulur dediler onun yerine aynı PCB`de
2N3773 ve 2N6609 kullanıla bilir 100 w nominal değer ve Ic akımları 8A bence yeter yada mosfet...değiştirip modifeye edilebilir...sonuçta 4 tane N kanal 4 tane de P kanal mos lazım...

DOSYALAR BURADA
Selametle
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

M_B

Paylasımın ıcın teşekkürler.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

teknikelektronikci

hocam paylasiminiz icin tesekürler hocam trafo olarak normal trafo mu kullandiniz yoksa troid trafo mu?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

conavar

500 w E tipi saç nüveli klasik trafo kullandım...çıkışlarım +- 35 VAC
smps yapmya çalışıyorum ama cok başarılı olduğum soylenemez :D
ev ortamında olmuyo yani :)

fatihsatir

Paylaşım için teşekkürler dostum. Uğraşmışın yapmışsın eline sağlık.!
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

afili

paylaşımın için teşekkür ederiz eline sağlık. ancak benim birkaç sorum olacak  :!: ben bu devreyi aynı verdiğiniz gibi yapmaya başladım fakat pcb'de vermiş olduğunuz 4700uf kondansatörmü kullanılacak yoksa 470uf mi onu anlayamadım :?:  birde  r10,r11,r12,r13 dirençlerini değerlerini verirseniz memnun olurum.son olarkta çıkışları tam anlayamdım onlar içinde bi yardımcı olursanız çok memnun olurum.şimdiden cevablarınız için teşekkür ederim ;)

teknikelektronikci

selim kardesim hosgeldin forumumuza
conavar hocam biz bu anfiyi afili(selim) arkdasimizla yapioz hocam eklemek istedigim bir kac soru var baski devrede n ve e yerleri var onlar ne olacak ses girisimi acaba? size zahmet bütün giris cikislari bir resim ile gösterebilirmisiniz elektrotekno daki resime baktim fakat siz baski devreyi degistirdiginiz icin farkli takip edililerek bulunur ama istioruzki %100 emin olalim cünkü sonucta o kadar para ve emek harcioruz istemeyiz ufak bir ayrinti icin sonuc hüsranla bitsin simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

conavar

arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır istanbul dışındaydım özür diliyorum...
sorularınızın yanıtlarını bu resimlerde bulabilieceksiniz...
okunamayan yada benim yazmayı unuttuğum direnç değerleri orjinal yerleşim planına bakılarak görülebilir....
herşeyi orjinal devre ile aynı
N ve E yazan noktalarının ne işe yaradıkları muamma :) biLmiyorum kullanmadım onu için Ne bu yani demek için NE yazmışım padlere :)
sanırım test ölçümü falan yapılıyo ordan biLmiyorum
:)
kondansatörlere gelince onlar besleme için kullanılan filtre kondansatörleri hoş filtre demek yanlış olabiliyor daha doğrusu eksik :) forumda bu konu tartışılmıştı ilk anda çekilen akımı karşılamak için de kullanılıyorlar falan :)
neyse işte zaten power supply kartında kapasitörler var ama isterseniz buraya da koyabilirsiniz size kalmış değeri ne kadar önemli derse ben de o kadar önemli değiLdir diyebilirim deneyimlerimi göre ;) ama ben 2200uf vardı elimde onu kullandım istenirse PSU kartında daha yüksek güç kapasitör kullanıp bunlar 470uf kullanabilirsin sorun olmayacaktır ;)

afili

valla conavar çok teşekkür ederim çok işe yaradı bunları yazman.ben devrenin yapımına başladım inş. bi sorun çıkmaz ve çalıştırabiliriz.çok olmassak benim bi sorum daha olucak bu transistörlerin yerleşimi yani yönü yerleşim planındaki gibimi yane üstten görünüşü gibimi öğrenebilrmiyim?şimdiden cvblarınız için çok teşekkür ederim :D

conavar

estagfirullah ne demek :)
yardım edebiliyorsam ne mutlu ;) çalışır çalışır korkmayın ben ilk denememde çalıştırdım ben de anlayamamıştım şemayı ve yerleşim planını :)
yerleşim planındaki gibi dizmelisniz malzemeleri...
hatta ben size resim çekeyim tekrardan ;)
burdan bakarak transistörlerin yönlerini görebilirsiniz
kolay geLsin...

afili

nedemek tabiki yardımcı olabiliyorsunuz gerçekten teşekkür ederim laflarınız içimi ferahlattı ee sonuçta bu işe önce emek sonrada para harcıyoruz dolayısıyla çalışmassa moral bozukluğu.peki anfini ses kalitesiyle ilgili bi yorumunuz varmı?

conavar

walla su anda hoparlörlerim mukemmel değiL :)
tatmin ediyor :) ama giriş gerilim seviyesi biraz düşük sanki bir ön kuvvetlendirici olsa iyi olur ;) LM1036 yada TDA`nın vardı bir kontrol katı bunlar aynı zamanda preamp özelliğine sahipler...
ses sinyalini işleyip kuvvetlendirmek sonra bu anfiye girmek daha akıllıca olsa gerek diye düşünüyorum...
İyi çalışmalar

afili

valla hocam ben lm1036'lı lcd'li ton kontrol devresini yapıcam etkili olur herhalde!devre çok hoşuma gitti ondan dolayı yoğunlaştım bu devre üstünde yardımlarınız için teşekkür ederim bi sorunum olursa yine size danışırım memnun oldum ;)

afili

sayın conavar bu canlı uç ne oluyor yani n1 öğrenebilirmiyim?

aslan_korhan

4700uF'ın altında kondenatör takmayı önermiyorum.
Düşük seslerde pek bir fark anlayamazsınız ama yüksek güçlerde bas sesler iyi çıkmaz. Bulursanız 10000uF takmak daha iyi olur.
Hem ses girmediğinizde 50Hz vınlamasını azaltır...
Ancak SMPS besleme kullanırsanız bunları küçültebilirsiniz.

Birde devreye voltaj vermeden önce çıkış transistörleri ile soğutucunun arasında kısadevre olup olmadığını kontrol edin.
Kısa devre varsa sonuç hiç hoş olmuyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.