bcd display varmı

Başlatan aykut54, 17 Nisan 2007, 08:32:06

aykut54

BCD display diye bir elektronik eleman varmı istanbulda oturuyom kadiköydeki elektronikçilere söyledim kimsenin haber yok

bcd display yapısı nasıldır kendimiz yapabilirmiyiz

saygılar

mustafacan

acaba dediğiniz  7 segment display yada  
alfanumerik displayolmasın? çigiler ABCD diye gidiyorya?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

aykut54

sevgili mustafacan  dediğim bu display binary code decimal

saygılar

ete

Aykut,
Bence böyle bir display yok. Isis de yalnızca bağlantı karmaşasını kaldırmak için display sürücüsü ile birlikte hazırlanmış bir model o gösterdiğin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Ziya

bcd sayılar 7 segment display ile yapılmıyor mu? Örneğin 0xff desimal olarak 255 tir. 3 dijitlik 7 segment display ile gösterilir. BCD karşılıkları da 0x02, 0x05, 0x05 tir. Bu sayılar da yazılımla elde edilir. Eğer siz 0xff gönderince ekrana 255 yazacak bir display arıyorsanız bulmanız neredeyse imkansız. Belki özel üretim bulabilirsiniz. Ya da kendiniz modül şeklinde yapacaksınız. Modülde pic mi olur, başa bir mcu mu olur o sizin tercihinizdir. Ekran taramasını da bu modülde kullanacağınız mcu yapar, işiniz daha da kolaylaşır.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mustafacan

yanlış hatırlamıyorsam LM8568 saat entegresi gibi entegreler ile bu tip displaylar sürülüyordu. Yada tasarlanıyordu...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

XX_CİHAN_XX

4511 Entegresi ile yapılmış bcd display örneği.Benzer birçok entegre var bu işi yapan.Hazır bcd display bulabileceğini pek sanmıyorum.Bcd girişleri şaseye çektim displayde "0" rakamını göstermek için...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ipek

Liteon HP Siemens gibi firmalarin BCD displeyleri mevcut bunlarin kod cozuculeri displeyin icine monte edilmis 4 bit bcd data pin'i mevcut
ornek Til311 TEXAS

etarhan

Merhaba,

BCD (Binary Coded Decimal), displayler ile ilgili bir terim değil, bilginin devre içerisinde ifade ediliş şekli ile ilgili bir terimdir. Fazla ince eleyip sık dokumadan konuşacak olursak, BCD bir display'den bahsetmemiz yanlış olur. Sadece, BCD veriyi bir 7 segment display üzerinde göstermek amacı ile, bir BDC-to-7 Segment Decoder entegresi kullanabiliriz. İpek arkadaşımızın verdiği TIL311 örneği, aslında içerisine bir hex-to-7 Segment decoder yerleştirilmiş bir 7 Segment display'dir ve yeni tasarımlar için tavsiye edilmemektedir.  Size mesela http://www.allaboutcircuits.com/vol_6/chpt_7/9.html adresini önerebilirim. Hem piyasada bulunabilecek birkaç decoder entegresi anlatılıyor, hem de konuya ilişkin bilgi -galiba- var.

İyi şanslar.

aykut54

selam sevgili picproje ailesi

verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim bundan sonraki uygulamalarımda 7seg ortak katod kullanacam amacım bcd dislay ile adc uygulaması yapmaktı

herkese kolay gelsin
saygılar ve sevgiler

doktor_elektro

1-wire hakkındabilgisi olan var mı