telefon elektroniği ile ilgili bir soru

Başlatan ahmetu, 06 Ağustos 2003, 21:21:10

ahmetu

forumda aramama rağmen net bir cevap bulamadığım bir sorum var, diyelim ki ben herhangi bir numarayı aradım karşı tarafın telefonu açtığını nasıl anlayabilirim.

diot

karşı tarafın telefonu çalarken 440 hz ring sesi geri ye (arayana) yollanır.

ahmetu

ben lab-xt şemasındaki ring detect kısmını yaptım gayet güzel çalışıyor bunun gibi, geri dönen 440 hz'i anlayacak bir devre şemasına ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

cozturk

ahmetu

ne567 ile frekansları tutturmak biraz zor geldi data sheet'in deki formule göre acaip direnç ve kondansatör değerleri çıkıyor ben lab-xt şemasındaki lm324 le yapılan devreyi deneyeceğim olmassa ( ki olmaması da mümkün değil gibi duruyor) 567 ile uğraşacağım bitirince haber veririm.

cozturk

Acayip kond. değeri çıkması biraz saçma. Halihazırda zaten bu sistem kullanılıyor.
Önce kondansatörü makul bir değer seçerek formulde yerine koyarsın...
Ayrıca band genişliğini de dar tutarsan gayet makul RC bulunur. örn band genişliği (400-445Hz) Belki  işine yarayabilir bir kou:
http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=883&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

james

peki caller ID için hangi entegreyi önerirsiniz.benim bildiğim mt88e43 var.birde lab-xt şemasındaki xr2211 var.ist.da varmıdır bilmem.hangisini kullanalım?
ARAMIYORUM , BULUYORUM

cozturk

Caller ID  gösteren cihaz 12 Milyon TL. Komple telefon (+Speakerphone + Hesap Mak..) 17 Milyon TL iken bununla uğraşmak için sanırım iyi bir nedeniniz vardır.

james

cihaz 12 milyon.alacağım entegre belki en fazla 1-2 milyondur.daha karlı değilmi?
ARAMIYORUM , BULUYORUM

ahmetu

mt8843'ü 3.9 dolara tailand'dan, xr2211'i digikey'den 0,775 dolara aldım, benim tavsiyem xr2211 hem daha ucuz hemde çalışması için daha komponent'e ihtiyaç duyuyor, ama posta masrafı daha fazla 3-5 tane alacaksan boşver, piyasadan caller id' li bir telefon alıver.

james

ok.ben buralarda bulabilirsem alırım diye düşünmüştüm.sonuçta pic lcd falan hazır.bi tek entegre yok.
ARAMIYORUM , BULUYORUM

cozturk

Alıntı yapılan: "james"cihaz 12 milyon.alacağım entegre belki en fazla 1-2 milyondur.daha karlı değilmi?
Tabiii kendin kullanmak için ise çok kârlı.. Seri üretim vb. yaparak satacaksan değmez gibi.. Çin malı bir telefon içinde hazır modül var.  LCD telefon hes. mak vb. hepsi tek çip. tabi birkaç tr. vs de var. hattı kumanda etmek için.. Hatta bağımsız çalışan Caller ID cihazlarında da bu modül var kanaatindeyim. LCD leri benziyor.

cozturk

Çevir sesini ve karşı tarafın telefonunun çaldığını algılayan devreyi gönderdim. Bakabilirsiniz:

http://groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil/

files/Telefon/ içinde

OG

440Hz için LM324 gibi entegreleri kullanmanız işi zorlaştırmak olur. 567 bu iş için ideal.  Makul kondansatör + direnç (gerekirse trimpot) sorunu çok güzel hallediyor. Band genişliğini istediğiniz oranda daraltabiliyorsunuz.

Bazı ülkelerden gelen ring ton dönüşü farklı frekans ve sürelerde. Örneğin Avustralya dönüşü işi karıştırıyor. Benzer şekilde bizim ülkemizdeki küçük köylerde de aynı durum olmakta. Tel çalarken sanki meşgul gibi kısa kısa çalıyor. Ton frekansı da farklı. Buna dikkat etmeniz gerekiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmetu

lm324 le yaparsam frekansın toleransını programla halledebilirim ama 567 ile yaparsam ve toleranslarıda hesap edersek her frekans tonu için iki entegre (mesela 440 hz'i anlamak için 420 -460 hz) dört tone için sekiz entegre bi de ve kapısı kullanmak lazım ettimi 9 entegre ha bide bir sürü direnç kondansatör, hem karışık olur hemde pahalı.