ir iletisiminde opamp kullanimi

Başlatan selvi, 09 Eylül 2007, 09:57:57

selvi

ir iletisiminde 20m iletisim yapabiliyorum.mesafeyi daha fazla artirmak icin ir gozun cikisina opamp baglanarak zayif sinyal guclendirilip mesafede artma saglanabilir mi?
 cunku bir ara ultrasonik sensorlerle mesafe olcum projelerinde alici sensorun cikisina 2 veya 3 opampla sinyal guclendirme yoluna gidiliyordu.mevcut sinyal guclendirilerek mesafe olcumu yapiliyordu.bu sistemi ir led de kullanabilir miyiz?
nasil opamp sistemi kurulabilir?ben TSOP1738 ir goz kullaniyorum.hic bir sinyal yokken besleme baglandiginda ir gozun cikisi 5volt gosteriyor.sinyal ir goze geldiginde cikis 0vlt oluyor.kisaca ir gozun calisma mantigi boyle.onun icin kullanilacak opamp sistemi hakkinda bilgisi olanlardan yardimnci olmalarini bekliyorum.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

x-tol

kazancı yükselttiğinde parazitlerde yükselecek ve hata payı artacak. ona bir çözüm bulman gerekir önce.

elektronik

yükseltebilmek için çok çok azda olsa bir sinyal olması gerekiyor eğer ır göz azda olsa bir sinyal alıyorsa onu yükseltebiliriz arkadaşımızında söylediği gibi gürültü oranıda yükselecektir bunu önlemek içinde filitre kullanabiliriz. ama eğer ır göz hiçbir sinyal alamıyorsa yapacak bişey yok.

arslan74

Merhaba,

TSOP1738 hibrit modüldür. Yani bahs ettiğin amfi ve flitre devresi içinde vardır. cıkış olarakta lojik cıkış verir. Loji cıkışı opamla yükseltme diye dir şey söz konusu olamaz. Analog cıkışlı hibrit devreler var onları cıkışları opamla yükseltebilirsin. Yada bir fotodiyotlar kendi alıcı devresini yapacaksın.

Selamlar

aslan_korhan

20 metre IR için gayet iyi bir mesafe. Gözün önüne ayrıca mercek ilave edeersen daha iyi olur. Gerçi 20m mesafede kesin böyle birşey kullanmışsındır. Veya Lazer dene...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

selvi

http://rapidshare.com/files/54514509/ir_verici_semasi.rar.html
yukaridaki linkte ir vericisinde kullandigim devre semasi var.temel sormak istedigim nand kapisinin cikisina bagladigim darlington transistoru kullanim bicimi.oyle fazla hesap yapmadan transistorleri kullandim.
ir ledin akiminin artirilmasi ile mesafenin uzatilacagi soyleniyor.2 adet ir ledi kullandim.ama beslemeyi degistirmedim.5v da tuttum.ir ledlerin yanmasindan cekindim.transistor hesaplarini tam yapamiyorum.ir ledlerin akimini artirmak icin baglanacak direnc degerleri ve daha guclu transisler nasil olabilir.tabi ledleri yakmadan.besleme atiralabilir v.b yontemler.
elimde direk darlington transistoru yok.bc serisinde bazi cesitler var.bir kac cesit bd serisinde var.

mavi

Alıcıya müdahale edemezsin ama verici led sayısını artırabilirsin....
Telecommander Monster Of Network

x-tol

ledlerin akımını normal seviyenin çok üzerlerine çıkartabilirsin. ır ledler'i darbeli olarak sürdüğümüz için yanmaya vakit bulacaklarını sanmıyorum.

transistör hesabına filan gerek yok ledler en fazla 100ma'e kadar dayanabilir zaten. hadi sen bunu 300'e çıkardın. bunu en basit bir transistör bile verebilir(bc547). bu söylediklerim gerilim darbeli olduğu için geçerli.  ledler sürekli yansaydı bu akımlarda anında yanarlardı.(transistörlerde ısınırdı)

mesafeyi bu kadar yüksek tutuyorsanız ultrasonik modüllerden kullanın derim. hem ır ledlerin gözlere verdiği zarardanda kurtulmuş olursunuz.

selvi

ultrasonik modullerden bahsetmissiniz.bu modulleri ozellikleri nelerdir.nasil kullanilirina iliskin biraz daha acimlayabilirmisiniz?
ultrasonik sensorlerle bir iliskisi var mi?yoksa farkli seyler mi?

selvi

http://www.roithner-laser.com/LED_HP_single_chip.html
bu linkte power ir led den bahsedilmis.bu tip ir ledler kullanarak ve transistorlerle akimi guclendirip ir iletisiminde mesafe artirabilinir mi?cunku normal ir ledlerde max akim daha dusuk.transistorle akim artirilirsa bile ir led de max akim sinirlamasi power ir lede gore daha dusuk.belki yanlisda dusunmus olabilirim.bu konuda bilgisi olan arkadaslar gorus sunabilir.
mesafe artirmak icin son secenek olarak vericideki ir ledin akimini artirma,beslenmeyi artirma ,ir led sayisini arttirma ve en son belirttigim power  ir led kullanmak v.b yontemler olabilir.