12v 220v Dc-Dc Konverter

Başlatan gevv, 10 Şubat 2008, 15:14:47

gevv

Devre arşivimi karıştırırken basit bir yüksek voltaj devresi gördüm sanırım 1..2kv sonrasında acaba pc power trafosu ile sonuç ne olur diye merak ettim :) yine trafo sarma derdi yok :D

DİKKAT: Devre Yüksek voltaj vermektedir dikkatli olun gerekli önlemleri almadan çalıştırmayın devre 220v ac ile çalışan cihazlarda kullanmak için uygun değildir (tv,monitör,vs)

Trafo çıkışına 220 volt 50watt lamba direkt bağlandı doğrultma yapılmadan dc voltaj ölçümü için bir adet fr107 hızlı diyot kullandım yarım dalga doğrultma ile lamba bağlı iken 220 volt küsür DC Gerilim ölçtüm yük bağlı olmadan 270v küsür

Devrede kullanılan trafo atx bilgisayar güç kaynağından çıkış ğüç trafosu küçük olanlardan :) EI28 diğer EI33 Trafosu ile deneme yapmadım ama çalışacağı kesin

Orjinal Devre

Devrenin Basit Şeması

Kullanılan kontrol entegresi
ne555 Timer mosfet olarak IRF3710 Kullandım 20k potans yoktu 50k stereo potansı pralel bağladım 25k civarında değer verdi :) güçlü bir güç kaynağı olmadığından 12v akü ile testler yapıldı devre basit malzemeler neredeyse tüm parçacılarda bulunur

mustafa_cmbz

hocam bu uygulama elektro aleti olarak kullınabilinirmi?